Kryminały edukacyjne dla młodzieży

Autor: [press]
Data publikacji: 20 lutego 2008KRYMINAŁY DLA MŁODZIEŻY
Małgorzata Karolina Piekarska

 „Dzika”


Wydawnictwo Nowy Świat, 2007,
stron: 264,
cena detal. 24 zł ,
ISBN 978-83-7386-253-1Harcerski zastęp znajduje na warszawskiej ulicy... żółwia stepowego. Cała sprawa byłaby zabawną humoreską i niewinną przygodą, gdyby nie okazało się, że są osoby, którym na gadzie zależy tak mocno, że są gotowi do łamania prawa, nawet do porwania jednej z bohaterek. Rafał, Kuba, Łukasz, Tasiemiec i reszta harcerskiej braci rozpoczynają nierówną walkę w obronie zagrożonej przyrody.

„Dzika” to wciągająca kryminalna opowieść dla młodzieży w wieku gimnazjalnym. Jej akcja rozgrywa się na warszawskiej Saskiej Kępie. Bohaterowie książki – harcerze z Pragi Południe – trafiają na trop międzynarodowej szajki zajmującej się przemytem dzikich zwierząt.

Dzika to powieść o tolerancji, a także o przyjaźni i pierwszej miłości. Czy jestem tolerancyjny? Czy naprawdę kocham zwierzęta? Te dwa pytania zada sobie z pewnością każdy nastoletni czytelnik „Dzikiej”. Bo Dzika to nie tylko przezwisko czarnoskórej Alicji. W opowieści „dzika” jest przede wszystkim przyroda, która już od dawna na całym świecie jest zagrożona.


„Tropiciele”,

stron: 200,
cena 18 zł,
ISBN 83-7386-188-2


„Tropiciele” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej to przygodowo-detektywistyczna powieść dla młodzieży, której akcja rozgrywa się współcześnie na warszawskiej Saskiej Kępie. Łącząc elementy przygodowe i edukacyjne, błyskotliwie i z humorem wprowadza czytelnika w świat zagadki z interesującym tłem historycznym, między innymi Powstania Warszawskiego.

Milczącymi bohaterami książki są pocztówki Wacława Chodkowskiego, przedwojennego malarza, którego prace pełnią w powieści funkcję nie tylko ilustracyjną, ale stają się pretekstem do szeregu tajemniczych zdarzeń. Małgorzata Karolina Piekarska, daleka krewna artysty, jest w posiadaniu kilkuset ręcznie malowanych pocztówek i kilku obrazów olejnych Chodkowskiego. Bohaterowie książki, zastęp harcerski „Tropiciele”, wplątani zostają w historię, której geneza sięga czasów przedwojennych i dotyczy klejnotów prababci głównego bohatera, zagubionych w zawierusze wojennej. Wskazówki dla poszukiwaczy skarbu znajdują się właśnie na pocztówkach...

W „Tropicielach” nie brak tak ważnych tematów jak miłość i przyjaźń. Jest to wciągająca, inteligentnie poprowadzona opowieść, która nie tylko bawi, ale kształci i uwrażliwia na wartość historii. Pobudza młodzież do pracy nad charakterem, w dobrym, harcerskim, przedwojennym stylu.

Autentyczne obrazy Chodkowskiego zyskały nowe, współczesne elementy za sprawą rysownika Roberta Trojanowskiego (są też w książce osobne rysunki artysty), tworząc odrębne dzieło artystyczne. Zabieg ten służy zachęceniu młodych czytelników do zainteresowania się historią Polski, literaturą, zmusza do rozgryzania zagadek i… rozwiązywania rebusów.


O AUTORCE:

Małgorzata Karolina Piekarska jest dziennikarką prasową i telewizyjną. Na co dzień związana jest z TVP3 Regionalną, gdzie emitowane są jej reportaże, oraz z lokalnym programem informacyjnym – Telewizyjnym Kurierem Warszawskim.

Pisać chciała od... zawsze. Nie myślała jednak o książkach dla dzieci i młodzieży. To przyszło później, kiedy sama została mamą.

Przez 7 lat na łamach dwutygodnika „Cogito” publikowała felietony zatytułowane „Wzrockowisko”, które w 2002 roku ukazały się w formie książki. Popularność przyniosła jej „Klasa Pani Czajki”, która przez trzy lata była publikowana w odcinkach na łamach „Victora Gimnazjalisty”. Wydana drukiem w 2004 roku rozeszła się w nakładzie przeszło 20 tysięcy egzemplarzy, wchodząc tym samym na listę gimnazjalnych lektur dodatkowych. „Tropiciele”, także publikowani w „Victorze Gimnazjaliście”, cieszą się ogromnym zainteresowaniem i popularnością./materiały informacyjne Wydawnictwa/

Udostępnij