Leona. Cel uświęca środki, Jenny Rogneby

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 12 lipca 2017

Leona. Cel uświęca środki

Autor: Jenny Rogneby
Przekład: Agata Teperek
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 12 lipca 2017
Liczba stron: 480

Leona i niebezpieczna gra

Nieszablonowa Leona powraca! Nakładem Wydawnictwa Marginesy i pod naszym patronatem ukazała się dziś powieść „Leona. Cel uświęca środki” Jenny Rogneby. Tym razem, balansując na granicy prawa, bohaterka rozpoczyna niebezpieczną grę, która – jeśli się powiedzie – pozwoli jej zrealizować upragniony cel.

Nowa królowa skandynawskich kryminałów. Jej bohaterka nie przypomina innych znanych mi bohaterów literackich! I jak Jenny pisze! Od pierwszej strony chwyta za gardło.


David Lagercrantz


Nieszablonowa Leona powraca! Nieprzewidywalny i zuchwały kryminał, który zapiera dech w piersiach.

Przed gmachem parlamentu w Sztokholmie zamachowiec samobójca detonuje bombę, ale cudem udaje mu się przeżyć wybuch. Czy działał sam? I czy należy się spodziewać kolejnych ataków?

Zamachowca ma przesłuchać Leona Lindberg, lecz po niedawnych wydarzeniach inne sprawy absorbują jej uwagę: rozpad rodziny, groźby płynące z kilku stron i paląca potrzeba zdobycia gotówki. Balansując na granicy prawa, Leona rozpoczyna niebezpieczną grę, która – jeśli się powiedzie – pozwoli jej zrealizować upragniony cel.

Stawka jest wysoka, wzrasta także ryzyko.

Leona nie cofnie się przed niczym, żeby dopiąć swego. Jak nikt wie, że cel uświęca środki.

Skończyłam z przestrzeganiem prawa tylko po to, żeby zadowolić innych, i zaczęłam żyć.
Tak naprawdę.
 Bez hamulców. Dużo poświęciłam i przekroczyłam granicę, za którą niewielu się zapuszczało. Ale było to konieczne, żebym mogła skończyć z życiem w kłamstwie.
Ci nieliczni, którzy wiedzieli, że w gruncie rzeczy jestem policjantką stojącą jedną nogą poza tą granicą, poza granicą prawa, mieli swoje powody, żeby milczeć
. (fragment książki)

Jenny Rogneby – kryminolożka i śledcza policyjna. Ukończyła kurs z prawa i rozwiązywania konfliktów. W Szwecji karierę zaczynała jako… piosenkarka (grała support przed koncertem Michaela Jacksona w Tallinnie, wydała album w Japonii, startowała w szwedzkich eliminacjach do konkursu Eurowizji).

Pochodzi z Etiopii, jako roczne dziecko została adoptowana przez szwedzką rodzinę. Obecnie mieszka na Malcie.
Jej pierwsza powieść, Leona. Kości zostały rzucone, szturmem podbiła serca czytelników i okazała się literackim przełomem w karierze Rogneby. Książka osiągnęła sukcesy nie tylko w Szwecji, wydano ją jeszcze w jedenastu krajach, a prawa do ekranizacji sprzedano do Hollywood.

Jako kryminolożkę i śledczą interesuje mnie, dlaczego ludzie popełniają przestępstwa albo dlaczego tego nie robią. Ciekawią mnie mechanizmy, które sprawiają, że jesteśmy podatni na wpływy i podporządkowujemy się społecznej kontroli czy istniejącym prawom i zasadom.
Dla czytelników mojej książki ważne mogą być opisane zbrodnie. Ja sama chciałam opowiedzieć o życiowej zmianie. Czy należy podporządkować się oczekiwaniom otoczenia? Co się dzieje, gdy ktoś łamie ustalone zasady? Leona jest policjantką, kobietą i matką, w związku z czym oczekuje się od niej, że będzie myśleć i działać w pewien określony sposób. Kiedy tego nie robi, dochodzi do konfliktów, które są ciekawe do opisania.
(fragment wywiadu z Jenny Rogneby)

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Leona. Cel uświęca środki" Jenny Rogneby

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Leona. Cena człowieka, Jenny Rogneby

Po tym jak Leona cudem unika śmierci i udaje jej się zatuszować swój udział w głośnym napadzie, zmienia taktykę. Odtąd zamierza działać na własną rękę, a jej plan ...

07 sierpnia 2019

RECENZJA

Leona. Kości zostały rzucone, Jenny Rogneby

Intrygujący pomysł wyjściowy, szansa na realizm w związku z dawną pracą autorki, a wreszcie sama bohaterka, która wydawała się nieszablonowa. Niestety pozostała jedna ...

27 lipca 2016

NOWOŚĆ

Leona. Kości zostały rzucone, Jenny Rogneby

"Leona. Kości zostały rzucone" to pierwszy tom cyklu, intrygujący kryminał o odwadze łamania norm, także społecznych, o życiowych wyborach i zuchwałej przestępczości w ...

06 kwietnia 2016