Monogram, Joanna Marat

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 20 marca 2014

Monogram

Autor: Joanna Marat
Wydawnictwo: Wydawnictwo Prószyński
Premiera: 20 marca 2014
Liczba stron: 328

Kos i Malinowski

Joanna Marat jest laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2010. "Monogram" to jej debiutancki kryminał. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński, pod naszym patronatem.

ImageNadkomisarz Marek Kos – zwany żartobliwie Koszmarkiem – ma przerwę między górnymi jedynkami i ujmujący uśmiech, w czym przypomina, bliskiego swemu pokoleniu, Janka Kosa, bohatera „Czterech pancernych i psa”. Niestety, szpetnie klnie, nie stroni od mocnych trunków i ubiera się w ciuchy kupowane na bazarze.
Komisarz Ernest Malinowski to jego przeciwieństwo – czterdzieści trzy lata, metr osiemdziesiąt wzrostu. Ciemny blondyn, mocno szpakowaty, ale włosy w komplecie, może nawet w nadkomplecie. Zawsze elegancko ubrany, chodzi na siłownię, co widać. Ma ładną klatę i podobno jacht.

Obaj są bardzo niedoskonali, przeraźliwie samotni, uciekają przed swoimi lękami w alkohol, przelotne związki i kłamstwa. Każdy z nich ciągnie za sobą ciężki worek ze swoimi, a często także cudzymi grzechami. Mają też emblematy, coś co streszcza ich bolesną tożsamość. Czasem jest to nazwisko, monogram, czerwona gwiazda na szubienicy wyrysowana ręką wandala na nagrobku rodziców albo dżinsowy mundurek. A mimo to mają dystans do siebie i potrafią śmiać się z kolegów.

Otrzymują sprawę brutalnego zabójstwa pewnej trzydziestoparolatki. Morderstwo to wywołuje z niepamięci inną zbrodnię oraz tajemnicę kobiety o złożonej tożsamości.

Joanna Marat – laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2010. Debiutowała w 2011 roku w antologii „Zaułki zbrodni”, samodzielnie zaś powieścią obyczajową „Grzechy Joanny”. Ostatnio jej opowiadanie „Kaplica Jedenastu Tysięcy Dziewic” zostało wyróżnione w konkursie „Literacka podróż po Gdańsku”.

Monogram
Joanna Marat
Wydawnictwo Prószyński
Wydanie I
Premiera: 20 marca 2014
Liczba stron: 328

/mat.wyd./

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Monogram" Joanna Marat

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Monogram, Joanna Marat

To Polska w krzywym zwierciadle, przedstawiona lekko, ale nie bezrefleksyjnie, do tego z kryminalnym naddatkiem. 

16 maja 2014