Nowy Bond!!!

Autor: [press]
Data publikacji: 04 czerwca 2008

Piekło poczeka, Sebastian Falkus
Przeł. Robert Ginalski
Świat Książki, 2008
Premiera: 28 maja
Cena: 29,90 zł

Ach, te stare, dobre lata sześćdziesiąte! Z papierosami, które nie szkodzą, palonymi bezkarnie przez wysportowanego Bonda nawet w samolotach, i z narkotykami, będącymi jeszcze nie plagą, ale dopiero zagrożeniem. Właśnie z ich powodu dopiero co aresztowano młodych „Rolling Stonesów”: wiadomość jest na pierwszych stronach gazet, choć dziś byłaby na piątych.
Narkotyki stanowią też tajną broń niejakiego Gornera, „demona zła”, który przy ich pomocy zamierza zniszczyć potęgę Wielkiej Brytanii. To wyjątkowo perfidne zaatakować kraj „poprzez oddziaływanie na naiwność młodych ludzi, a nie przy pomocy dobrze uzbrojonych wojsk”! Gorner jest niebezpieczny podwójnie. Ma powiązania z ZSRR, a przecież panuje „zimna wojna”. Gorner i Rosjanie to „małżeństwo zawarte w piekle”. Przeciw takiemu mariażowi i perspektywie całej młodzieży Imperium, słaniającej się na haju, superwywiad może wystawić tylko superagenta 007.
Po raz pierwszy widzimy Bonda na... pełnym pielgrzymów placu św.Piotra i nic nie wskazuje, by miał powrócić do pracy. Jest na długim urlopie, czuje się wypalony i nie ma zamiaru wracać do pracy. Zwłaszcza, że poznaje fascynującą i piękną kobietę, przedstawiającą się jako Larissa Rossi. „Dziewczyna Bonda” okaże się oczywiście kimś zupełnie innym, a zamiast rzymskiej sielanki czeka oboje koszmar w niebezpiecznym Teheranie. Stamtąd Gorner planuje zuchwały atak przy pomocy czegoś w rodzaju samolotu-poduszkowca, zwanego „ekranoplanem”.
Jamesa i Scarlett, bo tak ma naprawdę na imię Larissa, ujrzymy też w romantycznym Paryżu, Helsinkach i na ulicach Moskwy i Leningradu. Będą ratować się skokiem na jednym spadochronie wprost w lodowate odmęty Wołgi i szukać jej porwanej siostry-bliźniaczki, różniącej się kolorem oczu i znamieniem na udzie... Faulks prowadzi nas przez ukryte night-cluby, egzotyczny hammam i gorącą pustynię, wiedzie pod ziemię i w powietrze. Morduje niewinnych, obcinając im języki i wyposaża wrogów w straszne atrybuty jak „małpia dłoń” Gornera, zawsze w rękawiczce. Bondowi przyda się zapalniczka, wysyłająca zatrute strzały,  a Scarlett będzie musiała użyć „na wabia” swych wdzięków.
Gdyby żył, jubilat-stulatek Ian Fleming przecierałby oczy ze zdumienia. Jedynym dowodem, że sam tego nie napisał jest, że – jak my – nie przewidziałby, co będzie dalej.

Sebastian Faulks
Podobnie jak Ian Fleming, Sebastian Faulks rozpoczął karierę pisarską jako dziennikarz, współpracując z krajowymi gazetami w Londynie w latach 1978-91. Z czasem całkowicie poświęcił się pisarstwu, a jego powieści należą do najbardziej podziwianych. Książki Faulksa obejmują „Human Traces” (2005) oraz „Birdsong” (1993), sprzedaną w nakładzie powyżej trzech milionów egzemplarzy. Faulks jest też autorem potrójnej biografii „The Fatal Englishman”, a także parodii literackich innych pisarzy (w tym Fleminga) zawartych w tomie „Pistacje”. Jego najnowszą książką jest „Engleby” (2006). Faulks po raz pierwszy zetknął się z książkami o Bondzie jako dwunastolatek. Były zakazane w szkole, ale czytał je pod kołdrą przy świetle latarki.

Ian Fleming
Ian Fleming urodził się 28 maja 1908 roku w Londynie. „Casino Rogal", pierwszą powieść, w której przedstawił światu James Bonda, napisał w 1952 roku. W ciągu kolejnych dwunastu lat Fleming pisał książkę rocznie o najsłynniejszym szpiegu naszych czasów. Dla syna napisał też bajkę o latającym samochodzie Chitty-Chitty-Bang-Bang, która została przeniesiona zarówno na ekran, jak i na scenę.
Fleming uczęszczał do Eton, gdzie wyróżnił się osiągnięciami sportowymi. Nie ukończywszy kursu oficerskiego w Sandhurst, spędził kilka lat w Austrii i Niemczech, gdzie uczył się języków i zapałał wielką miłością do Alp. Zatrudnił się w agencji Reutera, gdzie opanował sztukę szybkiego, precyzyjnego pisania. Dalszą karierę w Londynie przerwał wybuch wojny w 1939 roku.
Jako asystent dyrektora wywiadu marynarki wojennej odnalazł swoją niszę, a doświadczenia z czasów wojny stały się pożywką dla wielu zdarzeń i postaci w książkach o Bondzie.
W późniejszych latach, pracując jako szef działu zagranicznego Sunday Timesa, dwa miesiące każdej zimy spędzał na Jamajce, gdzie, w Goldeneye, pisał powieści. Jego zainteresowanie samochodami, podróżami, dobrym jedzeniem, pięknymi kobietami, a także miłość do golfa i hazardu znalazły odzwierciedlenie w książkach, które sprzedawały się w wielomilionowych nakładach. Popularność przygód Bonda znacznie wzmogły wersje kinowe.
Za życia Iana Fleminga powstały tylko dwa pierwsze filmy, Dr. No i From Russia with Love. Zmarł na atak serca w 1964 roku w wieku pięćdziesięciu sześciu lat.

(Materiały promocyjne Wydawnictwa)

Udostępnij