Hipnotyzer, Lars Kepler

Autor: Marta Łysek
Data publikacji: 04 listopada 2010

Hipnotyzer

Autor: Lars Kepler
Przekład: Marta Rey-Radlińska
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 628

Mroczny thriller z puentą


Kryminał skandynawski od ładnych kilku lat święci triumfy. Tak w Polsce, jak i na świecie. Zaczęło się od Sjöwall i Wahlöö w latach 60-tych, później rynek podbił Henning Mankell, potem Larsson… Aż doszło do prawdziwego potopu.
Kolejną falę tego potopu spowoduje zapewne „Hipnotyzer” – powieść Larsa Keplera.

Pod tym pseudonimem ukrywają się szwedzki pisarz Alexander Ahndoril i jego żona Alexandra Coelho-Androhil. To pierwszy tom planowanej serii o komisarzu kryminalnym Joonie Linnie. Do całkiem obszernej puli skandynawskich (w najszerszym znaczeniu tego terminu) „kryminalistów” dołączył więc kolejny. Czy wniesie do gatunku coś nowego?Sądząc po „Hipnotyzerze” – są takie szanse, chociaż nie jest to kryminał sensu stricte, ale sensacyjny thriller.

Sześciusetstronicowa powieść przypomina fabularnym kunsztem twórczość Forsytha; wiele wątków nakłada się na siebie, budując specyficzne napięcie. Powodowane oczywiście tym, że rozwiązania zagadki domyślić się nie sposób, a ilość mylnych tropów pozwala na dobrą zabawę do samego końca. O ile, oczywiście, czytanie skandynawskiego kryminału może być dobrą zabawą.


Akcja toczy się wokół Erika Marii Barka, lekarza, byłego hipnotyzera, który stosował hipnozę w terapii grupowej. Jego badania zostały jednak zarzucone przed dziesięciu laty, chociaż lekarz był przekonany o skuteczności swojej metody. Pod naciskiem policji – mimo złożonej obietnicy – hipnotyzuje chłopca, który ocalał z bestialskiej masakry. Jednak zeznania nastolatka rzucają na sprawę zupełnie inne światło, niż się tego spodziewał komisarz Joona Linna, prowadzący śledztwo. Do tego na sprawę rzucają się dziennikarze, a były hipnotyzer staje się obiektem medialnego ataku. I – jak się szybko okaże – nie tylko medialnego. Ktoś porywa jego nastoletniego syna, chorego na skazę krwotoczną. Im dłużej trwa śledztwo, tym więcej ślepych uliczek pojawia się na drodze do uwolnienia dziecka.

Powieść napisana jest w dobrym stylu; pojedyncze zdania tworzą całość, dzięki której w wyobraźni czytelnika płynnie powstają kolejne obrazy. Na początku może trochę irytować używanie w opowieści czasu teraźniejszego, ale w miarę rozwoju akcji wzrastające napięcie spycha tę formę na drugi plan. Szwedzkie małżeństwo nie debiutuje literacko – Alexander jest autorem m.in. książki o Ingmarze Bergmanie, jego żona jest pisarką i krytykiem literackim. Ich doświadczenie czuje się w sposobie prowadzenia narracji. Pozwalają sobie na niedopowiedzenia – ale nie ma tu zbędnych słów, dygresji, rozproszeń. Są za to wiarygodne, dobrze zbudowane postaci, i charakterystyczny skandynawski mrok. I patologiczne tło. Tworzą je poddawani terapii grupowej ludzie, którzy padli ofiarą przemocy – lub byli jej sprawcami, kazirodczy związek prowadzący do serii morderstw i dziecięcy gang. Między innymi.
Autorem celnie udaje się sportretować pracę policji – jej portret jest wyważony i wydaje się bardzo prawdziwy (oraz skłania do myślenia, że policja wszędzie jest taka sama). Aktywny Linna z Wydziału Kryminalnego, niebezpodstawnie przekonany o własnej słuszności, jego szef, który ulega presji Linny, chłopcy z posterunków, nieprzygotowani na widok zakrwawionych ciał, emerytowany policjant, który dzięki dawnym kontaktom jest w stanie szybciej niż policja prowadzić prywatne śledztwo – mamy tu całą galerię.

Charakterystyczna jest też dobrze zaakcentowana pewna cecha twórczości skandynawskiej. W przeciwieństwie do np. kryminałów Agathy Christie, w których początkowy ład zostaje zburzony, a później w wyniku śledztwa – przywrócony, w „Hipnotyzerze” nie ma powrotu do początkowego ładu. Im dalej w las, tym trudniej wrócić – a na końcu okazuje się, że powrót jest niemożliwy (w tym świetle znaczące wydaje się, że bohaterowie po odzyskaniu syna nie wracają do mieszkania, ale wynajmują pokój w hotelu, nawet za cenę spędzenia Wigilii w McDonaldzie).

Powieść na pewno nie rozczaruje, a sympatyczny komisarz Joona Linna, który lubi powtarzać „Miałem rację?” (i oczywiście zawsze ją ma) doczeka się grona fanów. Nawet w falach skandynawskiego potopu – albo właśnie na jego fali.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Hipnotyzer" Lars Kepler

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Łazarz, Lars Kepler

Dziś pod naszym patronatem ukazał się „Łazarz” - siódmy tom cyklu z komisarzem Jooną Linną.

24 kwietnia 2019

RECENZJA

Łazarz, Lars Kepler

Czegokolwiek by nie myśleć o powieściach tego autora, jedno jest pewne: na pewno nie są nudne czy bezbarwne.

15 kwietnia 2019

RECENZJA

Łowca, Lars Kepler

Choć „Łowca” nie jest tak cudownie mroczny jak „Piaskun” czy „Świadek”, powieści Larsa Keplera wciąż pozostają dla mnie jednymi z najbardziej wyrazistych ...

19 kwietnia 2018

NOWOŚĆ

Łowca, Lars Kepler

Komisarz Joona powraca! „Łowca” to szósta część cyklu Larsa Keplera, czyli duetu szwedzkich pisarzy: Alexandra Ahndorila i Alexandry Coelho-Ahndoril.

10 kwietnia 2018

RECENZJA

Plac zabaw, Lars Kepler

Znacie uczucie, które towarzyszy oglądaniu rysunków Zdzisława Beksińskiego? Takie samo towarzyszyło mi podczas lektury „Placu zabaw”.

01 czerwca 2017

NOWOŚĆ

Plac zabaw, Lars Kepler

W powieści „Plac zabaw” Lars Kepler przenosi czytelnika w świat mroczny i groźny, w którym granice między prawdą i wyobraźnią nie istnieją, a człowiek w swojej walce ...

26 kwietnia 2017

RECENZJA

Stalker, Lars Kepler

 Ostatnie rozdziały powieści wywołują palpitacje serca. Właśnie tak powinny kończyć się thrillery!

08 sierpnia 2016

NOWOŚĆ

Stalker, Lars Kepler

Już dziś pod naszym patronatem w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne ukazała się kolejna powieść Larsa Keplera, czyli duetu szwedzkich pisarzy: Alexandra Ahndorila i ...

27 lipca 2016

RECENZJA

Piaskun, Lars Kepler

Jeśli nie lubicie, kiedy o książce pisze się w samych superlatywach, nie czytajcie tej recenzji. Nie umiem znaleźć w „Piaskunie” żadnej wady. Zapiera dech, straszy, ...

03 października 2014

NOWOŚĆ

Piaskun, Lars Kepler

W serii "Ze Strachem" pod naszym patronatem ukazała się kolejna powieść Larsa Keplera, czyli duetu szwedzkich pisarzy: Alexandra Ahndorila i Alexandry Coelho-Ahndoril. ...

27 sierpnia 2014

RECENZJA

Świadek, Lars Kepler

Tego jeszcze nie było! Dwie recenzentki Portalu Kryminalnego wzięły na warsztat tę samą książkę: "Świadka" Larsa Keplera. Zobaczcie, co z tego wynikło.

24 stycznia 2014

NOWOŚĆ

Świadek, Lars Kepler

Zbrodnia w domu wychowawczym dla dziewcząt w środkowej Szwecji burzy spokój - tak można w skrócie opisać "Świadka", nową powieść Larsa Keplera, która ukazała się pod ...

23 października 2013

NOWOŚĆ

Kontrakt Paganiniego, Lars Kepler

"Kontrakt Paganiniego" to druga powieść Larsa Keplera - czyli szwedzkiego duetu pisarskiego, który zadebiutował "Hipnotyzerem" z komisarzem Jooną Linną w roli ...

10 lutego 2012