Umiera się tylko raz, Robert Dugoni

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 28 marca 2019

Umiera się tylko raz

Autor: Robert Dugoni
Przekład: Lech Z. Żołędziowski
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 13 marca 2019
Liczba stron: 448
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Dwie skomplikowane kobiety

Powieść „Umiera się tylko raz” zaczyna się jak klasyczny kryminał: od sceny odkrycia zwłok. Nielegalny poławiacz krabów znajduje w swoim koszu coś poza skorupiakami: ciało kobiety. Śledztwo, którego podejmuje się Tracy, szybko się komplikuje: wszystko wskazuje na to, że ofiara chciała ukryć swoją tożsamość. Kolejne tropy prowadzą jednak do Andrei – kobiety, która – jak wszyscy sądzili – zginęła w górach…

Najnowsza powieść Dugoniego to czwarta część serii, której bohaterką jest policjantka z Seattle, Tracy Crosswhite. Autor w każdej odsłonie cyklu serwuje czytelnikom nieco inną odmianę kryminału, ale kilka elementów pozostaje niezmiennych. Pierwszym jest szczegółowość, z jaką przedstawia on zarówno opisywaną historię, jak i jej bohaterów. Pisałam już o tym w recenzjach poprzednich powieści o Crosswhite, ale muszę powtórzyć: Dugoni dba, by czytelnik poznał każdy szczegół i wszystko zrozumiał. Z jednej strony czyni to powieść przyjemnie „gładką”, prostą w odbiorze. Z drugiej ma jednak pewną wadę: takie umiłowanie do detalu spowalnia tempo. Powieści tego autora raczej nie spodobają się tym, którzy nade wszystko cenią pędzącą akcję i jej częste zwroty.

Drugi element charakterystyczny dla twórczości Dugoniego to spory nacisk na życie osobiste bohaterów, przede wszystkim Tracy Crosswhite. Jako że to już czwarte z nią spotkanie, wiemy dokładnie, jak wygląda jej życie, przez co przeszła i ile wycierpiała; po raz kolejny śledzimy jej zmagania z szefem i rozwój jej związku z Danem. Tracy jest twarda, bo musi być. Jako kobieta w policji jest w mniejszości i wciąż niestety musi udowadniać mężczyznom, że jest warta tyle samo co oni, a śmierć jej siostry położyła się cieniem. To wydarzenie zmieniło wszystko i sprawiło, że życie Tracy ułożyło się w określony sposób. Trzeba jednak przyznać, że Dugoni dobrze wyważa proporcje między warstwą kryminalną i obyczajową powieści: ani przez chwilę nie wątpimy, że trzymamy w rękach powieść kryminalną. 

Po raz kolejny ginie więc kobieta i po raz kolejny Tracy osobiście angażuje się w śledztwo. Nie tylko dlatego, że to jej praca; wyczuwa też pewne podobieństwo między sobą i Andreą. Mnie z kolei rzuciła się w oczy różnica między bohaterkami. Historia Andrei – którą poznajemy z fragmentów pisanych z jej perspektywy – to portret smutnej, samotnej kobiety. Tracy natomiast ma wokół siebie ludzi, na których może liczyć i którzy ją kochają. I właśnie z tego powodu opowieść przedstawiana w książce, choć trudna, nie boli czytelnika. Jest w niej po prostu pozytywny przekaz; zostawia nas z nadzieją, że zawsze może być lepiej.

„Umiera się tylko raz” to nie jednak tylko opowieść o dwóch skomplikowanych kobietach. To także przykład police procedural: klasycznej opowieści o policyjnym śledztwie, żmudnym zbieraniu śladów i badaniu wszelkich tropów. Choć nie jest łatwo – sprzeczki w policji i spory o kompetencje to codzienność Tracy i jej współpracowników – cała historia układa się gładko, stopniowo odsłaniając przed nami kolejne elementy historii o zdradzie, chciwości, zazdrości i miłości. Na szczęście autor serwuje także kilka twistów, dzięki czemu jego opowieść nie nuży. 

Zawsze, kiedy sięgam po powieść Dugoniego, mam przyjemną pewność, że w moje ręce trafia po prostu dobry kryminał – może i bez fajerwerków, za to z rzetelnie przedstawionym śledztwem i bohaterami, do których zdążyłam się przywiązać. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Umiera się tylko raz" Robert Dugoni

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Umiera się tylko raz, Robert Dugoni

Nieustraszona detektyw Tracy Crosswhite po raz kolejny będzie musiała położyć na szali swoje życie, by stawić czoła psychopacie. Premiera powieści „Umiera się tylko ...

13 marca 2019

RECENZJA

Na polanie wisielców, Robert Dugoni

„Na polanie wisielców” jest w gruncie rzeczy opowieścią o tym, że człowiek nie zawsze potrafi żyć z brzemieniem popełnionego przez siebie grzechu.

02 lipca 2018

NOWOŚĆ

Na polanie wisielców, Robert Dugoni

„Na polanie wisielców” to trzeci tom cyklu o detektyw Tracy Crosswhite. Powieść ukazała się dziś pod naszym patronatem.

20 czerwca 2018

RECENZJA

Jej ostatni oddech, Robert Dugoni

Jeśli lubicie dopracowane, klasyczne thrillery o pościgu policjantów za seryjnym mordercą – i silne kobiece postaci jako dodatek – „Jej ostatni oddech” Roberta ...

17 listopada 2017

NOWOŚĆ

Jej ostatni oddech, Robert Dugoni

„Jej ostatni oddech” Roberta Dugoniego to klasyczna historia o pogoni za seryjnym mordercą. Czy nieustraszonej policjantce uda się schwytać Kowboja? Powieść ukazała się ...

25 października 2017

RECENZJA

Pan ławy przysięgłych, Robert Dugoni

Krótkie, pozbawione zbędnej narracji rozdziały dają wrażenie szybkiego montażu, ot, amerykańska szkoła gatunkowa sprawdza się jak należy.

07 grudnia 2007