Zabójca z sąsiedztwa, Alex Marwood

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 02 stycznia 2017

Zabójca z sąsiedztwa

Autor: Alex Marwood
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Przez dziurkę od klucza

Kamienicznik jest ucieleśnieniem najgorszych koszmarów każdego wynajmującego. Skąpy, wścibski i odpychający, nie ma w sobie niczego, co wzbudza sympatię lub zaufanie. A mimo to na jego pokoje nie brakuje chętnych. Co takiego przyciągającego ma w sobie zaniedbana kamienica w szemranej dzielnicy Londynu?

To miejsce przede wszystkim daje schronienie – brak umowy najmu i płatność w gotówce sprawiają, że można z niego w każdej chwili zniknąć i nie zostawić po sobie śladu. Z możliwości tej postanowiła skorzystać Collette, uciekająca przed swoim poprzednim pracodawcą. Kobieta szybko przekonała się, że w domu przy Beulah Grove 23 każdy ma tajemnicę. Sąsiedzi unikają swoich spojrzeń, nie zadają pytań i najchętniej nie otwieraliby nikomu drzwi. Jednak pewnej upalnej nocy muszą zawrzeć sojusz. Nie wiedzą tylko, że wśród nich jest seryjny morderca i że ten wybrał już następną ofiarę.

Alex Marwood od samego początku wrzuca czytelnika na głęboką wodę. Przedstawia wątki kilku osób, z których każda może być potencjalnym zabójcą, wszyscy bowiem mają coś do ukrycia. Nie pomaga w tym ich dziwne zachowanie – niewpuszczanie nikogo do pokoju, słuchanie od rana do wieczora „Walkirii” Wagnera czy ukryta kamera we wspólnej łazience. Siedemdziesięcioletnia Vesta ma oczywiście coś z miłej, starszej pani, jednak nie można jej zaszufladkować – wiele razy zaskoczyła mnie ciętą ripostą i zdecydowanym działaniem. Młodziutka Cher jest wyjątkowo zaradna i sprytna jak na swój wiek, a Thomas to gaduła, którego nikt nie chce słuchać. Jest jeszcze Hossein, szarmancki i pomocny, milczący nauczyciel muzyki Gerard oraz Collette – nowa mieszkanka kamienicy. Dom przy Beulah Grove 23 ma też jeszcze jednego lokatora: czarnego kota o wdzięcznym imieniu Psychol.

„Zabójca z sąsiedztwa” to przykład klasycznego kryminału, z zamkniętą przestrzenią i określoną liczbą postaci. Alex Marwood postawiła na mnogość wątków i tylko dwa powiązania między lokatorami: kamienicę oraz sojusz, który musieli zawrzeć. Od samego początku uwagę zwraca realizm i znak naszych czasów: mieszkając ściana przy ścianie, nie wiemy, kto tak naprawdę śpi po drugiej stronie. Nawet jeśli znamy jego nazwisko, zawód i imiona dzieci, nie wiemy nic więcej, w większości przypadków nawet nie przestąpiliśmy czyjegoś progu. Odkąd nie musimy pożyczać szklanki cukru, więzi między sąsiadami znacznie się osłabiły. I na tym właśnie fundamencie Marwood zbudowała swoją powieść. Okazuje się bowiem, że bardzo łatwo można się wtopić w tłum i bezkarnie realizować swój morderczy plan.

Autorka zdecydowała się też stworzyć nietuzinkową postać mordercy. Jego modus operandi niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale to, co robi z ciałem ofiary, jest równocześnie fascynujące i obrzydliwe. Uważam, że już tylko z tego powodu warto sięgnąć po „Zabójcę z sąsiedztwa”, bo nigdzie indziej o tym nie przeczytacie. Trzeba też dodać, że Marwood dość szybko odkrywa karty – tożsamość sprawcy znamy na długo przed końcem książki. Dzięki temu zabiegowi moja ciekawość co do dalszych wydarzeń tylko wzrosła. I nie zawiodłam się – zwroty akcji tylko potęgowały napięcie.

„Zabójca z sąsiedztwa” to druga książka Alex Marwood, brytyjskiej dziennikarki piszącej pod pseudonimem. Za swój debiut, „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, autorka zdobyła nagrodę imienia Edgara Allana Poe. Druga książka nie powtórzyła tego sukcesu, ale i tak warto ją poznać.

Izabela Lemke


Zabójca z sąsiedztwa
Alex Marwood
Przekład: Magdalena Koziej
Wydawnictwo Albatros
Warszawa 2016

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zabójca z sąsiedztwa" Alex Marwood

PRZECZYTAJ TAKŻE

WYWIAD

Wywiad z Alex Marwood

Bezpośrednia, roześmiana i zarażająca dobrym humorem – tak można w kilku słowach opisać brytyjską pisarkę Alex Marwood, która była gościem Międzynarodowego ...

09 czerwca 2017

RECENZJA

Najmroczniejszy sekret, Alex Marwood

Pewnie gdyby trochę się postarać, w każdym z nas można by znaleźć jakieś zaburzenie osobowości. Ale w przypadku bohaterów „Najmroczniejszego sekretu” nie trzeba ...

16 maja 2017

NOWOŚĆ

Najmroczniejszy sekret, Alex Marwood

Pod naszym patronatem ukazał się dziś nowy THRILLER psychologiczny Alex Marwood, zatytułowany „Najmroczniejszy sekret”. To opowieść o narcystycznych ...

10 maja 2017

NOWOŚĆ

Dziewczyny, które zabiły Chloe, Alex Marwood

Letni poranek 1986 roku. Dwie jedenastolatki spotykają się tego dnia po raz pierwszy w życiu. Wieczorem obie zostają oskarżone o morderstwo. Spotykają się ponad ...

10 listopada 2015