Advertisement
Strona główna arrow Encyklopedia arrow Sylwetki autorów
Sylwetki autorów
Henning Mankell
poniedziałek, 19 maja 2014

ImagePisarz zaangażowany

Szwedzki dziennikarz, autor scenariuszy i sztuk teatralnych, reżyser. A przede wszystkim: autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swoich powieściach Mankell porusza problemy nękające współczesne społeczeństwa, takie jak: appartheid, mafia, imigracja, cyberterroryzm, zagrożenia globalizacji i międzynarodowego biznesu.

Czytaj całość...
 
Walter Mosley
poniedziałek, 30 września 2013

ImageŻyd-Afroamerykanin

Walter Ellis Mosley urodził się 12 stycznia 1952 roku w Kalifornii. Przodkowie jego matki Żydówki pochodzili z Rosji, ojciec pracował jako urzędnik dla amerykańskiej armii podczas drugiej wojny światowej. Jego rodzice, ze względu na podziały rasowe, długo nie mogli się pobrać. Sam Mosley podkreśla, że czuje się zarówno Afroamerykaninem, jak i Żydem.

Czytaj całość...
 
Kathy Reichs
poniedziałek, 17 września 2012

ImagePisząca antropolog

Główną bohaterką powieści Kathy Reichs jest doktor Temprence Brennan - antropolog sądowa, która rozwiązuje sprawy niemal na całym świecie. Brennan pojawia się w kolejnych osiemnastu powieściach autorki, których akcja opiera się częściowo na prawdziwych wydarzeniach. 

Czytaj całość...
 
Alicia Giménez Bartlett
poniedziałek, 17 października 2011
ImageAlicia Giménez Bartlett jest hiszpańska pisarką, doktorem literatury i laureatką wielu literackich nagród. Jej kryminalna seria z inspektor Petrą Delicado i i komisarzem Fermin Garzon doczekała się serialowej adaptacji.
Czytaj całość...
 
Maj Sjöwall
piątek, 07 października 2011
ImageMatka nowoczesnego kryminału

Maj Sjöwall urodziła się 25 września 1935 roku w Malmö. Wraz ze swoim partnerem, Perem Wahlöö, stworzyła cykl powieści kryminalnych z detektywem Martinem Beckiem w roli głównej. Jest nazywana "matką nowoczesnego kryminału".
Czytaj całość...
 
Volker Klüpfel, Michael Kobr
piątek, 05 sierpnia 2011

ImageVolker Klüpfel i Michael Kobr

Volker Klüpfel i Michael Kobr to autorzy pięciu książek poświęconych komisarzowi Kluftingerowi. Jeszcze w tym roku ukażą się w Polsce trzy z nich.

Czytaj całość...
 
Jan Costin Wagner
poniedziałek, 23 maja 2011

ImageNiemiecki autor historii o fińskim mieście

Akcja powieści Jana Costina Wagnera rozgrywa się w fińskim Turku, a ich głównym bohaterem jest detektyw Kimmo Joenta. Polscy czytelnicy mogli do tej pory poznać jedynie Księżyc z lodu (2007) - ale już niedługo ukażą się kolejne dwie powieści tego autora. 

Czytaj całość...
 
Anne Holt
czwartek, 03 marca 2011

ImageNorweska autorka kryminałów

„Interesuję się ludźmi, ale nie chcę, by oni interesowali się mną” – te słowa Hanne Wilhelmsen, bohaterki książek Anne Holt, oddają poglądy obu kobiet. Holt, która w swoim życiu pełniła różne funkcje, z założenia wymagające kontaktu z innymi ludźmi – dziennikarki, policjantki, prawnika, ministra – nie lubi, kiedy ktoś wnika w jej prywatne życie.

Czytaj całość...
 
Johan Theorin
poniedziałek, 09 sierpnia 2010

Image Szwedzki pisarz, który pierwszy kryminał wydał w wieku 44 lat.

Johan Theorin urodził się w 1963 roku w Göteborgu. Z wykształcenia jest dziennikarzem. W ciągu dwudziestu pięciu lat napisał wiele opowiadań do szwedzkich czasopism, jednak miał bardzo niewielu czytelników. Rozgłos przyniosła mu dopiero jego pierwsza opublikowana powieść z 2007 roku, wydana w Polsce jako Zmierzch (Wydawnictwo Czarne, 2009).

Czytaj całość...
 
Jo Nesbo
poniedziałek, 21 czerwca 2010

Image Norweski pisarz, twórca cyklu o Harrym Hole

Jo Nesbø [czyt. Jo Nesby] urodził się 29 marca 1960 r. w Oslo. Z wykształcenia ekonomista, jest pisarzem kryminałów oraz muzykiem i tekściarzem zespołu Di Derre. Sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych z policjantem Harrym Hole. Debiutował w 1997 roku książką Flaggermusmannen, w Polsce wydaną w 2005 roku pod tytułem Człowiek-nietoperz. Powieść powstała podczas wakacji w Australii. Od tej pory napisał już dwanaście powieści: osiem w rozpoczętej w 1997 roku serii o Harrym Hole, dwie w nowej serii z Doktorem Proktorem i dwie poza seriami, oraz tom opowiadań. 

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 11 - 20 z 45