Advertisement
Strona główna arrow Encyklopedia arrow Sylwetki autorów
Sylwetki autorów
Dashiell Hammett
piątek, 12 marca 2010
Image Jeden z pierwszych twórców amerykańskiego czarnego kryminału.
Czytaj całość...
 
Jeffery Deaver
piątek, 29 maja 2009

Image Prezentujemy sylwetkę jednego z najbardziej znanych i uznanych autorów THRILLERów.

Autor Kolekcjonera Kości jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych i uznanych autorów thrillerów na świecie, którego książki rozchodzą się w milionowych nakładach. Cieszy się także ogromną popularnością w Polsce. Kilka dni temu jadąc ledwie pół godziny środkami komunikacji miejskiej w Krakowie, natknąłem się na trzy osoby poczytujące książki Devera. Przypadek? Jeśli nawet – to przypadek znaczący. 

Czytaj całość...
 
Sylwetka Iana Fleminga -
czwartek, 09 kwietnia 2009
Image twórcy postaci Bonda
Czytaj całość...
 
O Annie Kłodzińskiej
środa, 28 stycznia 2009
Image zapomnianej, zmarłej autorce powieści milicyjnych
Czytaj całość...
 
O kryminałach Tatiany Polakowej
piątek, 11 lipca 2008
Image Niektórzy polscy krytycy wskazują, że proza Polakowej jest swoistym pomieszaniem Chandlera z Chmielewską. Coś jest na rzeczy: to “twarda”, męska proza napisana z iście kobiecą finezją.
Czytaj całość...
 
Karol Kot. Wampir z Krakowa
środa, 05 marca 2008
Image Twierdzi, że zawsze miał ambicje zostania kimś ważnym dla społeczeństwa. Oficerem lub komandosem, których ceni za odwagę i honor. Lub, w razie wojny, dowódcą koncentracyjnego obozu… By móc ucinać kobietom piersi, i podkładać dla wygody pod żołnierskie hełmy…
 
 
Czytaj całość...
 
Thomas Harris
środa, 20 lutego 2008
Image Wydarzenia monachijskie z 1972 roku – śmierć 11 izraelskich olimpijczyków zainspirował Harrisa do napisania swej pierwszej powieści – Czarna niedziela opowiada o planowanym ataku terrorystycznym podczas amerykańskich finałów Super Bowl. Faktycznie była to pierwsza powieść na gruncie Stanów Zjednoczonych ostrzegająca przed zagrożeniem terrorystycznym. W roku 1981 Harris wydał natomiast powieść, która stała się jego wizytówką: w Czerwonym smoku pierwszy raz pojawia się ekscentryczna postać doktora Hannibala Lectera, geniusza, konesera sztuki i jednocześnie psychopatycznego mordercy.
Czytaj całość...
 
John Grisham
środa, 23 stycznia 2008
Image W 1984 roku Grisham był świadkiem na kontrowersyjnym procesie gwałciciela 12-letniej dziewczynki. Wówczas to zaczął przymierzać się do swej pierwszej powieści, którą doprowadził do końca w 1987 roku. Była to książka Czas zabijania, bazująca fabularnie na wspomnianym procesie. Opowiadała o czarnoskórym mężczyźnie, który w zemście za gwałt na jego nieletniej córce dokonuje samosądu. na sprawcach. Natychmiast po ukończeniu debiutu pisarz zabrał się za kolejną powieść, tym razem o młodym prawniku, który zostaje przyjęty do lukratywnej firmy prawniczej, gdy okazuje się, iż nie jest ona do końca tym, czym być się wydaje…
Czytaj całość...
 
Drakula, Matei Cazacu
wtorek, 11 grudnia 2007
Image Lektura pozycji Cazacu nie tyle odziera Wampira z legendy, ile idzie w drugą stronę: wpisując postać księcia Włada w jego czas i próbując wyjaśnić, czemu było mu dane być jednym z głównych aktorów owego średniowiecznego teatrum atrocitas, buduje na relacjach, na których Siegfried Kracauer metafory ekspresjonizmu niemieckiego odnosił do faszyzmu. Cazacu odwrotnie: sugeruje, jak zmiany mentalności czasu potrafiły skrystalizować postać Włada  w metaforę Króla Wampirów. Poza freudyzmem i folklorem.
Czytaj całość...
 
Woody Allen i kryminalne historie
środa, 07 listopada 2007
Image Już jego pierwsza produkcja reżyserska What’s Up Tiger Lily?, (1966)  bazowała na sensacji, a przy tym była skrajnie awangardowa: jest to bowiem autorsko zdubbingowany i przemontowany japoński film szpiegowski Międzynarodowa tajna policja: klucz kluczy (1965, reż. S. Taniguchi). Z tej komediowej historii spod znaku Jamesa Bonda Allen zrobił absurdalną opowiastkę o poszukiwaniach… sekretnego przepisu na jajeczną sałatkę. Powstały zaraz po nim obraz Bierz forsę i w nogi  , właściwy debiut Allena, był zaś slapstickową, stylizowaną na dokument parodią kina gangsterskiego.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 21 - 30 z 45