Advertisement
Strona główna arrow Encyklopedia arrow Sylwetki autorów
Sylwetki autorów
Uniwersum Raymonda Chandlera
poniedziałek, 01 października 2007
ImageŻegnaj laleczko /Nazywam się Marlowe... Philip Marlowe / Raymond Chandler / Wielki sen (Howard Hawks) / TriviaCzytaj całość...
 
Raymond Chandler - klasyk "twardego" kryminału
piątek, 28 września 2007
Image W 1919, po demobilizacji, zabiera matkę do Kaliforni. Gdy ta umiera kilka lat później, Chandler żeni się z Pearl Cecily Bowen, kobietą starszą od siebie o 18 lat, choć ponoć bardzo atrakcyjną. Cissy (tak na nią wołano) była już wcześniej zamężna dwukrotnie. Następuje okres pewnej stabilizacji, Chandler para się finansami obracając się w korporacjach naftowych. Podczas Wielkiego Kryzysu traci jednak pracę, co jest efektem nadmiernego spożywania alkoholu i notorycznych absencji. W tym okresie Chandler zdradzał także żonę. To ona jednak namówiła go, by został pisarzem.
Czytaj całość...
 
Sir Arthur Conan Doyle
poniedziałek, 03 września 2007
Image Tematyka kryminalna nie zamyka się tylko na prozie Conan Doyle’a. Dwukrotnie dzięki śledczemu zaangażowaniu pisarza oczyszczono z zarzutów dwoje ludzi. Pierwszym był George Edalji, Brytyjczyk z indyjskimi korzeniami, oskarżony o rozsyłanie anonimowych pogróżek i maltretowanie zwierząt. Sprawę tę w beletrystycznej oprawie opisuje Julian Barnes (Arthur i George, 2005). Drugą uniewinnioną osobą był Oscar Slater, niemiecki Żyd oskarżony o zabicie starszej kobiety. Jak  widać obie sprawy łączyły motywy rasowe, na nie także położył nacisk w swej książce Barnes.
Czytaj całość...
 
James Ellroy - klasyk twardego kryminału
piątek, 17 sierpnia 2007
Image Pisarz uważa się za konserwatystę. Jest wegetarianinem, przeciwnikiem kary śmierci i zwolennikiem kontroli prywatnego posiadania broni. Swe powieści pisze zawsze ręcznie w grubych brulionach. Bardzo pogardliwie wyraża się o kinie Quentina Tarantino. Dosyć buńczucznie głosi o sobie,  iż dla literatury kryminalnej zrobił to, co Tołstoj dla literatury rosyjskiej a Beethoven dla muzyki.Czytaj całość...
 
Agatha Christie
poniedziałek, 06 sierpnia 2007
Image To, na co z czasem patrzono przede wszystkim jako oderwane od życia archetypy gatunku, wyznaczniki specyficznej konwencji literackiej, w czasach Złotego Okresu brytyjskiego kryminału miało przesłanie bardziej namacalne: opowieści z dreszczykiem autorstwa Christie i jej współczesnych kolegów po piórze były próbą zatopienia w literackim bursztynie pewnych uniwersalnych, konserwatywnych wartości, niebezpiecznie przegrywających z ogarniającym Europę – i świat – „ponowoczesnym” chaosem…
Czytaj całość...
 
Mickey Spillane - legenda "twardego" kryminału
piątek, 15 czerwca 2007
Image Proza Spillane’a jest bezkompromisowa, jak jego naczelny bohater – Mike Hammer. Krytycy mieli proste zadanie – oskarżać pisarza notorycznie o propagowanie amoralności, przemocy i seksu, co, jak to w marketingu bywa, tylko podbijało popularność czytadeł Spillane’a. Jestem najczęściej tłumaczonym pisarzem na świecie, zaraz po Leninie, Tołstoju i Vernie. A oni wszyscy już nie żyją.- pisał o sobie.

Mickey Spillane należy do najważniejszych autorów literatury "hard-boiled". W Polsce - nadal niestety czeka na rozpropagowanie.
Czytaj całość...
 
Kryminalni bracia Coen
środa, 06 czerwca 2007
Image Joel i Etan Coen tworzą jeden z bardziej ekscentrycznych duetów filmowych na świecie. Pomimo, iż eksperymentowali chyba już z każdym gatunkiem kina, materia kryminalna zajmuje większość ich dorobku.
Czytaj całość...
 
Czesław Śliwa - vel "Konsul", najsłynniejszy hochsztapler PRL-u
poniedziałek, 21 maja 2007
Image W roku 1969 Czesław Śliwa zorganizował we Wrocławiu od podstaw konsulat, podając się za Jacka Ben Silbersteina, generalnego konsula Austrii. Wszystko wydawało się jak najbardziej legalne: w Warszawie złożono uwierzytelniające listy, Urząd Rady Ministrów był ze sprawą na bieżąco, urzędy miejskie skwapliwie pomagały inicjatywie jak mogły. W zamian za to – Silberstein organizował wystawne bankiety , gdzie zbierała się śmietanka oficjeli.
Czytaj całość...
 
Humphrey Bogart
czwartek, 05 kwietnia 2007

Image Andre Bazin, ceniony filmolog francuski, napisał o jego kreacjach te słowa: „Człowieka bogartowskiego nie można określić doraźnym szacunkiem , jaki wzbudza, ani odwagą czy tchórzostwem. Można go określić jedynie  dojrzałością egzystencji, dojrzałością, która nasyca powoli życie uporczywą ironią wobec śmierci”.
Czytaj całość...
 
Jeffery Deaver
czwartek, 05 kwietnia 2007
ImageDeaver zawsze podkreślał, że jego twórczość jest bardziej rzemiosłem niż artyzmem. Za motto zawsze miał słowa swego znakomitego poprzednika, Mickey Spillane’a: „Ludzie nie czytają powieści po to, by dotrzeć do środka, ale by dotrzeć do finału”
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 31 - 40 z 40