Advertisement
Literatura
Ocalony, Sean Slater
wtorek, 13 września 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Masakra w Liceum Świętego Patryka

Uzbrojeni szaleńcy wpadają do szkoły i mordują niewinnych nastolatków. Brzmi jak jedna z tragicznych wiadomości przekazywanych przez radio i telewizję, prawda? Taki temat wybrał na debiutancką powieść Sean Slater – a właściwie Sean Sommerville, policjant z Vancouver.

Czytaj całość...
 
Baśniowy morderca, Craig Russell
środa, 07 września 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Mordercze inspiracje

„Wierzymy w bajki, bo jesteśmy ich częścią” – mówi jeden z bohaterów. Bywa, że ludzkie życie staje się niemal dosłowną realizacją baśni. Niestety, w prawdziwym życiu rzadko następuje „i żyli długo i szczęśliwie”…

Czytaj całość...
 
Szlak kości, Elly Griffiths
czwartek, 01 września 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Archeologiczne zagadki Norfolk

Szlak kości to nie tylko kryminał. To też opowieść o tym, jak między dwojgiem ludzi, których pozornie nic nie łączy, rodzi się mocna więź – i to mimo braku jakichkolwiek starań z obu stron. Opowieść optymistyczna, choć rozgrywająca się w ponurej atmosferze. 

Czytaj całość...
 
Słodkie lato, Mari Jungstedt
czwartek, 25 sierpnia 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Wyspa morderstw

Ostrzegam: tych, którzy nie lubią wątków romansowych w kryminałach, powieść może zdenerwować – dużo tu bowiem rozważań postaci dotyczących ich życia uczuciowego.

Czytaj całość...
 
Przestępstwo, Ferdinand von Schirach
piątek, 19 sierpnia 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Wina i kara

„Pewien funkcjonariusz policji powiedział kiedyś sędziemu jednego z trybunałów federalnych, że obrońcy to tylko hamulce wozu sprawiedliwości. Sędzia odparł, że wóz bez hamulców jest do niczego”. 

Czytaj całość...
 
Sztuka morderstwa, Michael White
wtorek, 16 sierpnia 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Zabójcza sztuka

Znakiem rozpoznawczym THRILLERów White’a jest łączenie dwóch planów czasowych: współczesnego i historycznego. Nie inaczej jest w Sztuce morderstwa – autor cofa się do roku 1888, kiedy to niezidentyfikowany do dziś sprawca brutalnie okaleczał i zabijał londyńskie prostytutki. 

Czytaj całość...
 
Obwiniona, Robert Rotenberg
środa, 10 sierpnia 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Winna, niewinna - oto jest pytanie

Robert Rotenberg jest znanym kanadyjskim adwokatem mieszkającym w Toronto. Jak sam mawia, broni wszystkich, od oskarżonych o drobną kradzież po domniemanych morderców. Nie dziwi więc, że jako pisarz akcję swoich powieści lokalizuje po pierwsze w Toronto, po drugie – na sali sądowej. 

Czytaj całość...
 
61 godzin, Lee Child
piątek, 05 sierpnia 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Zimno, zimniej...

Jack Reacher to prawdziwy (choć powoli starzejący się) twardziel, który gdziekolwiek by się nie znalazł, zawsze próbuje naprawić świat. Choć, jak sam mówi, wcale tego nie chce – on po prostu nie lubi ludzi, którzy ten świat psują.

Czytaj całość...
 
Niegodziwcy, Lotte i Soren Hammer
piątek, 29 lipca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Teatr marionetek

Świat przedstawiano jako teatr marionetek już w antyku. Wtedy jednak lalkarzem był Bóg – teraz tę funkcję przejęły media i jednostki, które potrafią swoją charyzmą pociągnąć za sobą tłum. Niegodziwcy to ostrzeżenie.

Czytaj całość...
 
Gwałt, Joanna Chmielewska
poniedziałek, 25 lipca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Takie rzeczy to tylko u Chmielewskiej

Nawet ulubiona potrawa jedzona trzy razy dziennie przestaje smakować i robi się obrzydliwa. Ale smakowana raz na jakiś czas – wciąż pozostanie ulubioną. I dlatego Chmielewską polecam sporadycznie i w małych dawkach, a na pewno rozbawi.

Czytaj całość...
 
Kobieta bez twarzy, Anna Fryczkowska
czwartek, 21 lipca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Tu czai się zło

Kobieta bez twarzy to powieść obyczajowa z silnym wątkiem kryminalnym, który jednak na tle perturbacji osobistych głównej bohaterki rozmywa się. Ale, z drugiej strony, czy nie tak właśnie wyglądają kryminały skandynawskie, z powieściami Mankella i Fossum na czele?
 

Czytaj całość...
 
Kto zabił panią Skrof?, Mika Waltari
poniedziałek, 18 lipca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Starsza pani umiera

Mika Waltari jest chyba najbardziej znanym na świecie fińskim pisarzem. Sławę zdobył dzięki swoim powieściom historycznym, przede wszystkim Egipcjaninowi Sinuhe. Mało kto jednak wie, że Waltari napisał również cykl powieści kryminalnych.

Czytaj całość...
 
Dzień dobry, Irene, Carole Nelson Douglas
poniedziałek, 11 lipca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

"Co z tym tatuażem?"

Carole Nelson Douglas jest autorką siedmiu powieści o przygodach Irene Adler (w Polsce ukazały się dotychczas Dobranoc, panie Holmes i Dzień dobry Irene). Większość pewnie wie, kim Irene jest – a tym, którzy nie wiedzą, spieszę donieść: to jedyna kobieta, której udało się oszukać Sherlocka Holmesa.

Czytaj całość...
 
Córka kata, Oliver Potzsch
czwartek, 30 czerwca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Kat na tropie zbrodni

Córka kata do debiutancka powieść Olivera Pötzscha. Jak możemy przeczytać w posłowiu, autor jest potomkiem Kuislów, którzy od XVI do XIX wieku byli najsłynniejszą dynastią katów w Bawarii. Nie dziwi więc, że swoją powieść zbudował wokół życia kata Jakuba Kuisla i jego rodziny.

Czytaj całość...
 
Wieża sokoła, Katarzyna Rogińska
poniedziałek, 27 czerwca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Piekło jest zimne

„Wszędzie mówią, że w piekle płonie wieczny ogień. Mylą się. Piekło jest zimne”. Wieża Sokoła to opis takiego piekła na ziemi. Opis tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

Czytaj całość...
 
Ciemne sekrety, Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
poniedziałek, 20 czerwca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Zabójcze tajemnice

Ciemne sekrety nie są jakąś wyjątkową powieścią. Ale miłośników skandynawskiej literatury kryminalnej na pewno zadowolą. Miłośników nieskandynawskiej literatury kryminalnej też powinny – to po prostu dobra lektura.

Czytaj całość...
 
Milczenie, Jan Costin Wagner
piątek, 10 czerwca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Plan pierwszy i ostatni: zbrodnia

Milczenie to krótka powieść, ale nie dlatego czyta się ją błyskawicznie. Przyczyna jest inna. Autor nie wplata w treść zbędnych opisów, nie dywaguje na temat życia osobistego postaci nieistotnych dla akcji, nie roztrząsa problemów społeczeństwa. Najważniejsza jest zbrodnia. I tak właśnie powinno być.

Czytaj całość...
 
Hak, Jeffery Deaver
wtorek, 07 czerwca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Gra o życie

Hak jest bardzo dobrze napisany, ciekawym zabiegiem stylistycznym jest zmylenie czytelnika już na początku, kiedy wydaje się, że narratorem powieści nie będzie Corte, a ktoś inny. Autor przygotował się merytorycznie (co zresztą zawsze robi). Nie zmienia to jednak faktu, że ja spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego. Bo tego właśnie brakło mi podczas czytania – owszem, książka jest dobra, ale nie porywa.

Czytaj całość...
 
Czysta jak łza, Charlaine Harris
środa, 01 czerwca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Czystość w każdym calu

Z czystym (tak, tak, celowo używam tego słowa) sumieniem mogę polecić tę powieść każdemu, kto chce w lekturze znaleźć przyjemne odetchnienie od codzienności. Intryga jest nieskomplikowana (choć trzeba przyznać, że do końca nie wiadomo, kto zabił), bohaterzy przyjemni w odbiorze, a język prosty. Czego chcieć więcej na nudny wieczór?

Czytaj całość...
 
Gra diabła, Steve Mosby
piątek, 27 maja 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Stawką jest życie

„Nie istnieje coś takiego jak diabeł, są jedynie nieudani ludzie, którzy wyrośli w swoim skrzywieniu” – Morderca 50/50 w swoim nieudaniu przestał jednak przypominać człowieka. I chyba właśnie jego zaskakująca motywacja jest najlepszym elementem Gry diabła.

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 1 - 20 z 292