Advertisement
Literatura
Tajemnica Medyceuszy, Michael White
wtorek, 22 lipca 2008
Image Bez dwóch zdań, Michael White nową powieść, Tajemnicę Medyceuszy, napisał z wielkim rozmachem. Akcja raz po raz przenosi się w czasie i przestrzeni, od XV wieku po dzień dzisiejszy, z Florencji do Wenecji, z Wenecji do Londynu, Macedonii czy Kanady.
Czytaj całość...
 
Czerwony kwiecień, Santiago Roncagliolo
poniedziałek, 14 lipca 2008
Image Brutalne morderstwa, samotny śledczy, polityczne gierki, terroryści Świetlistego Szlaku – Czerwony kwiecień zawiera szereg stylowych składników, jakich można się spodziewać po kryminale, lecz jest czymś znacznie więcej.
Czytaj całość...
 
Zapora, Henning Mankell
czwartek, 10 lipca 2008
Image Inspektor Wallander powraca! Jak zwykle jest odrobinę chory, jak zawsze boi się przejścia na emeryturę i tak jak przy wszystkich swych poprzednich sprawach nieustannie pyta: co się stało z moim krajem?
Czytaj całość...
 
Wielki seks w małym mieście, Tatiana Polakowa
poniedziałek, 07 lipca 2008
Image Rosja może pochwalić się liczną grupą świetnych albo dobrych autorek prozy kryminalnej, spośród których u nas najbardziej chyba popularna i ceniona jest Aleksandra Marinina. Ale – jak na mój gust – Polakowa bije ją na głowę.
Czytaj całość...
 
Niespokojni, John Connolly
piątek, 04 lipca 2008
Image Powieść Niespokojni Johna Connolly'ego to zdecydowanie jedna z najmroczniejszych powieści kryminalnych, jakie ukazały się ostatnio w naszym kraju.
Czytaj całość...
 
Archiwum Soni, Ireneusz Twardowski
czwartek, 03 lipca 2008
Image Czwarta strona okładki informuje nas, że mamy do czynienia z rasowym kryminałem, kiedy jest to zdecydowanie powieść sensacyjna.
Czytaj całość...
 
Zabić czas, Frank Tallis
wtorek, 01 lipca 2008
Image Jeśli ktoś ma ochotę na – trzymającą w napięciu od pierwszych do ostatnich stron – „zwykłą” powieść z elementami kryminału i THRILLERa, po Zabić czas niech sięgnie bez zastanowienia.
Czytaj całość...
 
Ja jestem sądem, Mickey Spillane
sobota, 28 czerwca 2008
Image W Ja jestem sądem czeka Hammera nie lada wyzwanie. Ginie jego kumpel z wojska, Jack Williams, który podczas walk z Japończykami uratował Mike’owi życie. Ktoś strzelił Jackowi z czterdziestki piątki w brzuch i patrzył, jak ten powoli kona.
Czytaj całość...
 
Kształt ciemności, Jacek Kalinowski
czwartek, 26 czerwca 2008
Image Ciemna strona niejedną ma formę. W książce Kształt ciemności Jacek Kalinowski najwyraźniej postawił sobie za cel pokazać ich jak najwięcej.
Czytaj całość...
 
Ofiara 44, Tom Rob Smith
poniedziałek, 23 czerwca 2008
Image Ofiara 44 wciąga od pierwszych, mrocznych stron. Od prologu, którego sensu długo nie możemy odgadnąć a który okazuje się kluczem do zagadki. Powieść jest bardzo sprawnie skonstruowana.
Czytaj całość...
 
Zabójca mimo woli, Aleksandra Marinina
piątek, 20 czerwca 2008
Image Tak jak i w poprzednich kryminałach, tak i w tym Marinina nie skupia się tylko i wyłącznie na intrydze, ale przy okazji kreśli obraz współczesnej Rosji nie mniej ciekawy i ważny niż kryminalna intryga.
Czytaj całość...
 
Wyspy Szerszenia, Mirosław M. Bujko
piątek, 13 czerwca 2008
Image Choć niektórym czytelnikom Portalu Kryminalnego może wydać się to herezją, istnieje literatura poza kryminałem. W odważnych tezach posunę się jeszcze dalej – istnieje także (polska) dobra powieść sensacyjna, a Wyspy Szerszenia Mirosława M. Bujki są tej ostatniej przykładem.
Czytaj całość...
 
Czerwony Kapturek, Unni Lindell
wtorek, 10 czerwca 2008
Image Skandynawia do dobrych kryminalnych fabuł i piszących je autorek ma wyjątkowe szczęście. Duszny od poddawanych bezustannej wiwisekcji uczuć Czerwony Kapturek Unni Lindell podąża tropem wytyczonym przez Norweżki Kim Småge i Karen Fossum, Finkę Leenę Lehtolainen czy Szwedkę Lisę Marklund.
Czytaj całość...
 
Południk 21, Jarosław Klejnocki
poniedziałek, 09 czerwca 2008
ImagePołudnik 21 to drugi po Przylądku pozerów kryminał Jarosława Klejnockiego z komisarzem Ireneuszem Nawrockim, specjalistą od śledztw niezwykłych. Policjant otrzymuje te sprawy, które są nietypowe lub których nie udało się rozwiązać innym. Tak jest i tym razem.
Czytaj całość...
 
Wielkanoc z tygrysem, Darek Foks
piątek, 06 czerwca 2008
ImagePełna wielopiętrowych cytatów Wielkanoc z tygrysem to udany pastisz pop-kulturowych tropów i motywów. Dwa plany fabularne powieści zazębiają się, by w końcu spleść się sprawnie i zaskakująco. Jednocześnie kunsztowna zabawa formą jest też perwersyjną grą autora z czytelnikiem, testowaniem jego przyzwyczajeń i oczekiwań.
Czytaj całość...
 
Gra Ripleya, Patricia Highsmith
czwartek, 05 czerwca 2008

Image"- Jak pan to robi, że ma pan nad nim taką władzę?” To pytanie zadaje Tomowi Ripleyowi Simone, żona Jonathana Trevanny’ego, kolejnego człowieka, którego życie uległo diametralnej zmianie po tym, jak poznał Ripleya.

Czytaj całość...
 
Kostucha, Wolf Haas
wtorek, 03 czerwca 2008
ImageWyobraź sobie, że siedzisz w barze, gdzie podają tylko piwo i kurczaki. Świetne piwo i świetne kurczaki, jesteś więc cały utytłany tłuszczem, ale syty i zadowolony. W kuflu przed tobą jeszcze sporo, zatem kiedy do stolika dosiada się ktoś, kto wyraźnie chce podzielić się opowieścią, słuchasz go bez szczególnej niechęci. Ale ostrożnie! Ta historia sprawi, że przyjemny smak kurczaka w twoich ustach zmieni się w gęstą, oleistą gorycz.
Czytaj całość...
 
Pole krwi, Denise Mina
piątek, 09 maja 2008
 Polu krwi patronują obyczaj połączony z THRILLERem.
 
Jakże potwierdza ta powieść tezy wyłożone – w tym wypadku jak  najbardziej proroczo – w powieści Juliana Barnesa Artur i George, paralelnej i obyczajowo, i kryminalnie. Pole krwi jest jednak o niebo mocniejsze, bardziej werystyczne, piętnujące z większą siła. Znakomita powieść o dojrzewaniu moralnym – choć echa bildungsroman przekładają się tu nie tylko na jednostkę bohaterki, a na całe społeczeństwo. A przynajmniej próbują…
Czytaj całość...
 
Kokon, Mark Billingham
środa, 07 maja 2008

 Kokon to znakomity kryminał, ciężki THRILLER, szczery obyczaj i wzruszający moralitet.

Kolejny przykład na to, iż mechanizmy gatunku kryminalnego idealnie nadają się do dyskusji ciężkich, relatywnych, wiecznie niespokojnych. Gdzie jesteś, Amando Lehanego oraz Droga do przebaczenia Schwarza (również zaadaptowane do kina) to dwie pozycje, które ostatnio to udowodniły. A Billingham nawet je przewyższa, bo poza mocnym morałem najsprawniej wykorzystał elementy kryminału stricte.

Czytaj całość...
 
Arcydzieła czarnego kryminału /antologia/
czwartek, 24 kwietnia 2008
 Antologia niewątpliwie cenna, choć nieco bałamutna.
 
Jest wciąż zimno, ponuro, cynicznie, bezwzględnie. Detektywi jak czołgi, policjanci jak beton, kobiety jak żmije, gangsterzy jak świat dookoła nich. Aż kipi tu od archetypów gatunku – z tym, ze gatunków w antologii  mamy de facto kilka: klasyczną prozę NOIR mamy właściwie tylko w części pierwszej o detektywach. W drugiej i trzeciej – Gliny i Łobuzy – mamy mniej lub bardziej udane przykłady literatury HARD BOILED, policyjnej czy gangsterskiej. I nie powinno być usprawiedliwieniem, iż każda z nich ma elementy noir, wszak tak etykietując okaże się, iż worek czarnego kryminału mógłby pochłonąć 90% gatunkowej twórczości.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 181 - 200 z 292