Advertisement
Literatura
Człowiek bez psa, Hakan Nesser
wtorek, 24 maja 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Wszystko w rodzinie

Czarna seria wydawnictwa Czarna Owca ma charakterystyczne okładki. Zawsze znajdują się na nich cytaty ze skandynawskiej prasy, oczywiście zachwalające powieść, która pod daną okładką się kryje. Tym razem: „Obiecuję, że z Człowiekiem bez psa będziecie się dobrze bawić”. I co mam autorowi tych słów zrobić za niedotrzymanie obietnicy?

Czytaj całość...
 
Zła krew, Arne Dahl
piątek, 20 maja 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Zła krew wraca

Ogólnie rzecz ujmując, warto po tę książkę sięgnąć. Choćby ze względu na swoistą zabawę tradycyjnym schematem, według którego zło zawsze zostaje ukarane, a sprawca złapany. Główna obserwacja Dahla, której daje wyraz na kartach powieści, jest bardziej złowieszcza: zło zawsze powraca. Mimo to książka ma optymistyczną wymowę. Ale najlepiej będzie, jeśli przekonacie się o tym sami.

Czytaj całość...
 
Natalii 5, Olga Rudnicka
poniedziałek, 16 maja 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Gdzie sióstr pięć, tam zamieszanie

Co się stanie, kiedy pięć obcych sobie kobiet o trudnych charakterach zamieszka w jednym domu? Nie pozabijają się, choć momentami są tego bliskie. Zwycięża jednak kobieca – bo przecież nie siostrzana, na tę trzeba poczekać – solidarność: wszystkie jednoczą się w dążeniu do wspólnego celu, jakim jest odkrycie spadku po ojcu.

Czytaj całość...
 
Sorry, Zoran Drvenkar
piątek, 13 maja 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Przeprosiny na sprzedaż

 „Czasami jesteśmy tak łatwi do zastąpienia, że to aż boli” – myśli jedna z postaci. I ma rację. Główni bohaterzy za pieniądze zastępują sumienia, przepraszając za winy innych ludzi. Koncepcja jest prosta. Ale czy etyczna? Na to pytanie czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć.

Czytaj całość...
 
Pisarz, który nienawidził kobiet, John Leake
środa, 04 maja 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Historia pewnego narcyza

Pisarz, który nienawidził kobiet nie jest książką dla każdego. Ten, kto oczekuje czystej rozrywki, może być zawiedziony. Jednak warto po nią sięgnąć: z pewnością po lekturze zaczniecie się zastanawiać, co tak naprawdę kieruje seryjnymi mordercami.

Czytaj całość...
 
Kwadrat zemsty, Pieter Aspe
poniedziałek, 02 maja 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Zemsta w Brugii

Pieter Aspe jest najpopularniejszym autorem kryminałów we Flandrii. Jego powieści – napisał ich dotąd dwadzieścia pięć – osiągnęły nakład prawie dwóch milionów egzemplarzy. Wszystkie łączy główny bohater, inspektor Pieter Van In, a także miejsce akcji: Brugia – miasto w północno-zachodniej Belgii, zwane flamandzką Wenecją.

Czytaj całość...
 
Kolekcjoner, Alex Kava
niedziela, 10 kwietnia 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Wyścig z huraganem

Jak mówi Kava, w jej książkach „nie chodzi o fabułę czy samą akcję, ale o narastające zagrożenie”. W Kolekcjonerze jest ono budowane przez pościg z czasem – wszyscy próbują wykonać swoje zadania, zanim huragan zmusi ich do ucieczki. Wraz ze zbliżaniem się żywiołu akcja, początkowo tocząca się dość leniwie, nabiera tempa. I to chyba największa zaleta tej powieści – dynamika sprawia, że czyta się ją świetnie.
Czytaj całość...
 
Alienista, Caleb Carr
czwartek, 17 marca 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Alienista w Nowym Jorku

Autorzy szeroko pojętej literatury kryminalnej rzadko zadają sobie trud tak dokładnego opracowania tła powieści, jak uczynił to Carr. Wysiłek przyniósł efekty, a wciągająca intryga i przekonująca analiza źródeł zachowań mordercy dopełniają reszty – Alienistę czyta się jednym tchem. 

Czytaj całość...
 
Nos Edwarda Trencoma, Giles Milton
środa, 23 lutego 2011
ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

Ser w kryminalnym sosie

Znowu mamy debiut powieściowy autora urodzonego w latach sześćdziesiątych. Tym razem na szczęście Brytyjczyka – Gilesa Miltona. Książka napisana lekko i dowcipnie spodoba się zwłaszcza tym, którzy zmęczeni są powieściami kryminalnymi i sensacyjnymi pisanymi ze śmiertelną powagą.
Czytaj całość...
 
Agent, handlarz, prawnik, szpieg, Eamon Javers
środa, 26 stycznia 2011

ImageRECENZJE - KSIĄŻKI

James Bond i bibliotekarz

Jeszcze w zeszłym roku Wydawnictwo Literackie zafundowało perełkę literacką wszystkim miłośnikom powieści szpiegowskich i wywiadowczej tematyki. To książka Eamona Javersa, amerykańskiego dziennikarza, wydana pod wywołującym skojarzenia tytułem „Agent, handlarz, prawnik, szpieg”.

Czytaj całość...
 
Człowiek ostatniej szansy, Jarosław Klejnocki
poniedziałek, 17 stycznia 2011

ImageŹle kończąca się historia.

„Człowiek ostatniej szansy” to trzecia książka traktująca o przygodach komisarza Ireneusza Nawrockiego. I wszystko wskazuje na to, że ostatnia.

Czytaj całość...
 
Granatowa krew, Wiktor Hagen
poniedziałek, 10 stycznia 2011

ImageRudy historyk, ojciec bliźniaków

Kryminalny debiut Wiktora Hagena to zdecydowanie debiut z rozmachem. Na czterysta siedemdziesiąt stron. Takie czterysta siedemdziesiąt stron, że po przeczytaniu ostatniej żałujemy, że to koniec.

Czytaj całość...
 
FBI i dziewięć kocich żywotów
środa, 15 grudnia 2010

ImageHistoria o Isthorii

Książka „FBI i dziewięć kocich żywotów”, napisana przez Sophie de Mullenheim, to dobra zabawa dla nastolatków… i ich rodziców. A jeśli ktoś do tej pory nie lubił w szkole historii, teraz na pewno się mu spodoba.

Czytaj całość...
 
Partytura śmierci, Jan Seghers
wtorek, 14 grudnia 2010

ImageSeghers gra (w) Offenbacha

Na tym polega urok „Partytury śmierci”: Jan Seghers zmusza nas do używania „małych szarych komórek” po to, żebyśmy rozwiązywali przygotowaną przez niego zagadkę – zagadkę tych kawałków układanki, które na pierwszy rzut oka nie pasują do całości.

Czytaj całość...
 
Dżentelmen, Robert Ziębiński
piątek, 12 listopada 2010

ImageKrwawa prawica i Jack Daniels na lodzie

Tych, którzy lubią książki z oczywistym zakończeniem, „Dżentelmen” może zaskoczyć. Prawdopodobnie zresztą zaskoczy wszystkich, którzy po niego sięgną.

 

Czytaj całość...
 
Szczątki, Belinda Bauer
piątek, 12 listopada 2010

ImageProsta historia o trudnych sprawach

Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy po przeczytaniu książki, to jej prostota. I nie jest to zarzut wobec autorki, ale wręcz przeciwnie – komplement. „Szczątki” to książka, którą czytamy, prowadzeni pewnym piórem autorki. A ona doskonale wie, czego chce.

Czytaj całość...
 
Hipnotyzer, Lars Kepler
czwartek, 04 listopada 2010

ImageMroczny THRILLER z puentą

Sześciusetstronicowa powieść przypomina fabularnym kunsztem twórczość Forsytha; wiele wątków nakłada się na siebie, budując specyficzne napięcie. Powodowane oczywiście tym, że rozwiązania zagadki domyślić się nie sposób, a ilość mylnych tropów pozwala na dobrą zabawę do samego końca.

Czytaj całość...
 
Miecz zdrady, Krzysztof Koziołek
poniedziałek, 25 października 2010

ImageŻużel, śledztwo i historia

Dzięki uwolnieniu powieści od obowiązujących ostatnio trendów można przy „Mieczu zdrady” po prostu odpocząć, z tęsknotą wspominając czasy, kiedy kryminał był dobrą rozrywką, a nie pretekstem do czegoś zupełnie innego.

Czytaj całość...
 
Stieg Larsson. Mężczyzna, który odszedł za wcześnie
środa, 06 października 2010

ImagePrzewodnik po Larssonie

 
Sześć lat po śmierci Larssona ukazała się jego biografia. Jak wiadomo, biografię można napisać na dwa sposoby: opowiedzieć czyjeś życie - albo streścić je.  Dla tych więc, którzy spodziewają się książki z rodzaju biografii pisanych przez Carpentera, Stone’a czy nawet Renningtona, „Mężczyzna, który odszedł za wcześnie” może być rozczarowaniem.
Czytaj całość...
 
Morderstwo w alei Róż, Tadeusz Cegielski
wtorek, 21 września 2010

Image Nazywam się Wirski, Ryszard Wirski

Powieść profesora historii, napisana z przymrużeniem oka, lekko i eleganckim językiem przypomina, że kryminał nie musi spełniać żadnej innej funkcji niż rozrywkowa. Co, wbrew pozorom, nie jest wcale oczywiste.

Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 21 - 40 z 292