Advertisement
Literatura
Zabić posłańca, Tami Hoag
środa, 27 czerwca 2007
Image Jace Damon po śmierci matki opiekuje się swym młodszym bratem, Tylerem, który jest nieprzeciętnie inteligentny (IQ = 168). Obaj mieszkają u pewnego koreańskiego małżeństwa, dzięki którym Jace zdobył zresztą posadę posłańca w rowerowej firmie kurierskiej. Podczas pewnej deszczowej nocy otrzymuje ostatnie na dziś zlecenie: ma odebrać paczkę od pewnego adwokata, Lenny Lowella.
Czytaj całość...
 
Człowiek nietoperz, Jo Nesbo
czwartek, 21 czerwca 2007
Image Harry Hole, norweski glina, woli żeby jego nazwisko wymawiać Holy – z angielska „święty”, niż Hole – z angielska „dziura”. I to wydaje się zrozumiałe. Zrozumiałe jest również, że gdy popełnia się okropną zbrodnię na norweskiej obywatelce to policja norweska wysyła swojego detektywa, aby pomógł w śledztwie. Nawet jeśli wiąże się to z wyjazdem do Sydney w Australii.
Czytaj całość...
 
Jo Nesbo, cykl o Harrym Hole'u
czwartek, 21 czerwca 2007
Image Nesbø, mimo bardzo nieraz detalicznej narracji, potrafi sprawnie manewrować tempem zmierzając do nie tyle SUSPENSu, co – konfrontacji.  Tworzy bardzo porządną, gatunkową prozę z tym, chyba charakterystycznym dla pisarzy skandynawskich, twardym realizmem: o ile Mankell stawia na procedury policyjne, o tyle Nesbø na rozbuchaną akcję sensacyjną z całkiem mocną psychologią bohatera. To właśnie krwisty Harry Hole ratuje nieraz przestoje (drobne) czy uproszczenia (drobne), zatem choćby dla śledzenia losów tej postaci warto sięgnąć po książki najpoważniejszego – jak powiadają – konkurenta Mankella.
Czytaj całość...
 
Cień Poego, Matthew Pearl
środa, 20 czerwca 2007
Image Quentin Hobson Clark, młody, dobrze rokujący adwokat, jest pewnego dnia świadkiem mniej niż kameralnego pogrzebu. Okazuje się, że to ostatni sakrament pisarza, którego bardzo sobie cenił – Edgara Poego. Zniesmaczony mglistymi jedynie epitafiami w prasie, które na dodatek nie stawiały pisarza w dobrym świetle, postanawia rozwiązać zagadkę jego ostatnich dni. Z gorliwością ucznia stawia na to cały swój autorytet, czas, nawet związek z ukochaną kobietą.
Czytaj całość...
 
Klub Dantego, Matthew Pearl
środa, 20 czerwca 2007
Image Mamy 1895 rok, Boston, Ameryka świeżo pamięta jeszcze gorączkę wojny secesyjnej. Miastem wstrząsa seria tajemniczych, brutalnych morderstw. Gdy policyjne śledztwo zatrzymuje się w martwym punkcie, elita bostońskich literatów odkrywa w makabrycznej serii znany sobie pattern.
Czytaj całość...
 
Robert van Gulik - chińskie kryminały o sędzim Di
piątek, 15 czerwca 2007
Image Kilkutomowy już dziś cykl przygód sędziego Di nie do końca spełni oczekiwania czytelnika przyzwyczajonego do obecnych, bardziej żywiołowych konwencji gatunku: owszem, fakt, iż akcja dzieje się w Chinach, sam z siebie kusi egzotyką. Także trzeba przyznać to, że autor sprawnie porusza się po orbicie klasycznego kryminału ze szkoły brytyjskiej. Ale w tym wszystkim ważna jest świadomość, że szkoła ta – zestarzała się bardzo szybko. 
Czytaj całość...
 
Zmierzch, Stephenie Meyer
poniedziałek, 11 czerwca 2007
Image To, co dla niewtajemniczonych czytelników będzie li tylko przyjemną opowiastką o romansie z wampirem, dla innych – tych nieco starszych, ale i bardziej podejrzliwych – okaże się kolejną już historią o dojrzewaniu podszytą jawnie freudowską symboliką z konsumpcją w tle. Wiadomo bowiem, że akt wampiryzmu od zarania miał erotyczne konotacje, wiązany był z rytuałem przejścia i inicjacji. U Meyer jest to szczególnie ambiwalentne, bo do konsumpcji jako takiej – wampirycznej i erotycznej – nie dochodzi.
Czytaj całość...
 
Dziewczynka, która za bardzo lubiła zapałki, Gaetan Soucy
środa, 06 czerwca 2007
Image Zanurzenie całej historii w świecie mitu i archetypu buduje duszny nastrój grozy. Świat, który poznaje bohater, widziany jego oczyma, przez czytelnika będzie postrzegany nieraz wedle reguł HORRORu. A subiektywizm narracji daje nam także okazję do solidnych SUSPENSów: gdy łuski iluzji opadają z oczu bohatera, gdy uzyskuje kolejne stopnie Świadomości… czytelnik zostaje zaskoczony prawdziwie.
Czytaj całość...
 
Pan Dick i dziesiąta książka, Jean Pierre Ohl
czwartek, 10 maja 2007
Image Wielu próbowało odkryć tajemnicę Edwina Drooda. Sugerowano, dyskutowano, kłócono się zawzięcie: jak zamierzał zakończyć swoją ostatnią powieść Charles Dickens? Czytałem wiele prób rozwiązania pierwszej (i ostatniej, gdyż przerwanej śmiercią) wprost przez autora Pickwicka zadanej kryminalnej zagadki. Nikomu do tej pory nie udało się zaciekawić mnie choćby w części tak, jak Jean-Pierre Ohlowi.
Czytaj całość...
 
Wycieczka do Tindari, Andrea Camilleri
poniedziałek, 30 kwietnia 2007

ImageProza Camilleriego ma tego samego ducha, którego znajdujemy w epickich sagach Mario Puzo, a które na ekranie uwieczniali Fellini czy Tornatore.
Czytaj całość...
 
Zegarmistrz, Jeffery Deaver
poniedziałek, 23 kwietnia 2007

ImageZimny Księżyc stoi w pełni,
w jego blasku ziemi trup.
Czas wędrówki się dopełnił,
drogi kres wyznacza grób.


Czytaj całość...
 
Dekonstruowanie Dana Browna
czwartek, 19 kwietnia 2007
ImageSensacyjna powieść Dana Browna “Kod Leonarda Da Vinci” stała się pretekstem do licznych dyskusji i sporów na temat granic ingerencji w świętości i kanony. Ostatnio trafiły mi w ręce dwie pozycje patrzące na ten problem z dwu, pozornie tylko przeciwnych, biegunów. Pierwsza z nich jest parodią książki Browna , druga zaś - jej gorliwym sprostowaniem.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 11 12 13 14 15 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 281 - 292 z 292