Advertisement
Literatura
Żelazna ręka Marsa, Lindsey Davis
piątek, 03 września 2010

Image Marek Dydiusz Falko, czyli Marlowe w todze

Lindsey Davis jest amerykańską autorką historycznych powieści detektywistycznych. A jej główny bohater, Marek Dydiusz Falko, jest przodkiem Philipa Marlowe’a, chodzącym w tunice i pracującym na zlecenie czasem nawet – niestety - samego cesarza.

Czytaj całość...
 
Magazyn "Śledczy", nr 1
czwartek, 19 sierpnia 2010
Image Od trzech tygodni można kupić nowe czasopismo „Śledczy”. Wydawca kusi czytelników dużymi dziennikarskimi nazwiskami, a magazyn jest pełen ciekawostek i krótkich, rzetelnie przygotowanych historycznych komentarzy.
Czytaj całość...
 
Testament Matarese'a, Robert Ludlum
czwartek, 12 sierpnia 2010

ImageJeśli w torbie podróżnej przyszykowanej na urlop macie miejsce na tylko jedną książkę – „Testament Matarese’a” będzie idealny.

Czytaj całość...
 
Officium Secretum. Pies Pański, Marcin Wroński
czwartek, 05 sierpnia 2010
Image„Officium Secretum” jest czymś więcej niż polityczno-teologicznym THRILLERem. Jest historią opowiadaną na pozór niechcący, przy okazji sensacyjnego wątku.  Jest portretem zależności lubelskiego środowiska dziennikarskiego, politycznego i kościelnego oraz jego krytyką, z zaskakującą i zmuszającą do myślenia puentą. 
Czytaj całość...
 
Boska trucizna, Anton Cziż
środa, 28 lipca 2010
ImageCharakterystyczną cechą rosyjskiej narracji jest umiejętność opowiadania o rzeczach niezwykłych, tajemniczych i magicznych w sposób najprostszy, ale wciąż intrygujący. To właśnie potrafi Anton Cziż.
Czytaj całość...
 
Sześć sekund, Rick Mofina
poniedziałek, 26 lipca 2010
ImageSposób, w jaki Mofina konstruuje wielowątkową fabułę, przypomina metodę amerykańskich mistrzów powieści sensacyjnej: Fridericka Forsytha i Roberta Ludluma.
Czytaj całość...
 
Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika, Marcin Pałasz
niedziela, 25 lipca 2010

Image Książka skierowana jest do młodszych czytelników.  Dobrą zabawę będzie miał jednak każdy rodzic, który zabierze się za lekturę. Dowcipne dialogi i celne komentarze bohaterów pokazują, jak bystrzy mogą być nastoletni obserwatorzy świata dorosłych. 

Czytaj całość...
 
Chet i Bernie na tropie, Spencer Quinn
sobota, 24 lipca 2010
ImageChet to jeden z dwóch wspólników Małej Agencji Detektywistycznej. Z sześciu nóg będących na stanie agencji Chet jest posiadaczem czterech; lubi drapanie po grzbiecie, a rozgryzanie kryminalnych spraw sprawia mu prawie taką samą przyjemność, jak obgryzanie rzemiennych kości o smaku bekonu.
Czytaj całość...
 
Ręczna robota, Ryszard Ćwirlej
wtorek, 20 lipca 2010
Image Akcja "Ręcznej roboty" jest osadzona w PRL-u. PRL nie jest jednak ani głównym bohaterem, ani komercyjnym dodatkiem do fabuły. Jest jej integralną częścią. Ćwirlej pokazuje go na dobrze narysowanych obyczajowych obrazkach. Używa do skonstruowania fabuły i ubrania jej w słowa wszystkiego, czym był PRL. I robi to naprawdę dobrze.
Czytaj całość...
 
Pod Zawianym Kaczorem, Martha Grimes
sobota, 19 czerwca 2010

Image Napisany w elegancki sposób kryminał Marthy Grimes należy do coraz mniej licznej grupy dobrych książek pisanych przez autorów, którzy mają własny styl.

 

Czytaj całość...
 
Inspektor Van Graaf - Adam Ubertowski
poniedziałek, 31 maja 2010

"Inspektor van Graaf” spodoba się każdemu, kto lubi piętrowe skojarzenia, łamigłówki, lingwistyczne zagadki i wielowarstwowość fabuły.

 

Czytaj całość...
 
Jul, Paweł Goźlinski
sobota, 29 maja 2010

Image Goźliński, spełniając wszystkie wymogi gatunku, wychodzi poza jego granice. Nic przy tym nie traci, a wręcz przeciwnie – zyskuje szerszy kontekst, tworząc na bazie dramatu słowiańskiego kryminalny świat, w którym ten dramat rzeczywiście się realizuje.

 


Czytaj całość...
 
Topielica, Gaja Grzegorzewska
środa, 26 maja 2010

ImageW "Topielicy" patologiczna obyczajowość rodem ze Skandynawii spotyka się wpół drogi ze starannie skonstruowaną klasyczną zagadką w stylu Agathy Christie. A że to w pół drogi wypada w świecie Grzegorzewskiej, pełnym trafnych obserwacji i ich zwięzłego, dowcipnego i ironicznego wyrażania, „Topielica” jest świetną rozrywką.

Czytaj całość...
 
Ostrze, Rafał Kotomski
niedziela, 23 maja 2010

Image Gdyby się pokusić o próbę przyporządkowania „Ostrza” do któregoś z gatunków literackich, wyszłaby nam „powieść grozy i szpady”. Książka została napisana w wyniku fascynacji autora epoką baroku, powrotem do średniowiecznego danse macabre, napięciem między duszą a ciałem, triumfem śmierci nad życiem. I to widać.  


Czytaj całość...
 
Trybunał, Tom Wilk
czwartek, 20 maja 2010

Image"Trybunał" to polityczny THRILLER, po którym trudno nie zadać sobie pytania, ile w nim wyobraźni autora, a ile prawdy. Zwłaszcza, że akcja powieści toczy się w Polsce po 2001 roku.


Czytaj całość...
 
Subtelny nos Lilli Steinbeck, Heinrich Steinfest
środa, 12 maja 2010
Image Na wewnętrznej stronie okładki „Subtelnego nosa Lilli Steinbeck” wydawnictwo WAB zamieściło dyskretną informację o tym, że książka sprzedała się w ćwierćmilionowym nakładzie. Nic dziwnego. Heinrich Steinfest ma swój własny, pociągający styl. I potrafi bawić się kryminałem.


Czytaj całość...
 
Reporter kryminalny, Krzysztof Kąkolewski
czwartek, 06 maja 2010

ImageKrzysztof Kąkolewski jest mistrzem słowa: reportaże, pisane dla popołudniówki, balansują na granicy sensacji, ale nie przekraczają jej. Kryminalne reportaże sprzed sześćdziesięciu lat czyta się jednym tchem, jak najlepszą  powieść. Czasem nawet dzięki pięknemu, starannemu językowi zapomina się, że historie w nich opisane  wydarzyły się naprawdę.

Czytaj całość...
 
Grób w Gazie, Matt Rees
piątek, 30 kwietnia 2010
Image „Grób w Gazie” to druga kryminalna zagadka rozwiązywana przez Omara Jussefa, dyrektora szkoły dla dziewcząt, nauczyciela historii i palestyńskiego detektywa-amatora. Matt Rees opowiada tutaj historię, której korespondent „Time’a” nie może zawrzeć w redakcyjnej depeszy.

 

Czytaj całość...
 
Ciężar milczenia, Heather Gudenkauf
poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Image Gudenkauf udaje się uniknąć pułapki, w którą często wpadają debiutanci: książka jest napisana w sposób zwięzły i obrazowy, a niezły styl i brak dygresji sprawiają, że czyta się ją bez wysiłku.


Czytaj całość...
 
Tragarze śmierci, Witold Gadowski, Przemysław Wojciechowski
czwartek, 22 kwietnia 2010
Image Tragarze śmierci to książka - dokument. W większości jest zapisem rozmów. I nie są to przyjemne pogawędki z ekspertami od terroryzmu. Przypominają to, co zrobił Krzysztof Kąkolewski, mistrz reportażu kryminalnego,  w swojej książce "Co u pana słychać?", albo Douglas Farah w "Krwawych diamentach".
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 41 - 60 z 292