Advertisement
Film
Ładunek 200, Aleksiej Bałabanow
poniedziałek, 16 czerwca 2008
Image Aleksiej Bałabanow (rocznik 1959) robi absolutnie wszystko, by zyskać miano głównego filmowego koszmarzysty współczesnej Rosji.
Czytaj całość...
 
Bezsenność, Christopher Nolan
poniedziałek, 16 czerwca 2008
Image Zwykle zakamarki duszy splugawionej kojarzą się z mrokiem –  Nolan zaś wiąże je z oślepiającą jasnością, która nie daje zamknąć oczu nawet na chwilę. Nie tylko zresztą nieszczęsnego i skołowanego Dormera, lecz także każdego widza tego wielkiego filmu autorstwa jednego z najznamienitszych reżyserów ostatnich lat.
Czytaj całość...
 
Czwarty mąż, Paul Verhoeven
czwartek, 12 czerwca 2008
Image Urokliwe w tego typu konstrukcjach – których rzecz jasna Verhoeven nie wymyślił, ale bardzo zgrabnie złożył w całość, produktywnie wykorzystał i znamienicie pokazał na ekranie – jest poczucie wolności widza, który ma pełnię władzy na przekazem. Im bardziej ten jest gęsty, niejasny i wieloznaczny – tym rozkoszniej czuje się widz w swojej władzy oceny sytuacji.
Czytaj całość...
 
Pitbull, sezon 3. /odc. 26./
piątek, 09 maja 2008
Image Najlepszy jak dotąd z trzeciej serii.
Olka i jedwabne majteczki, czyli – zgryzoty ciąg dalszy
Kubuś i Czeczeńcy, czyli rozwody i powroty
Łapka zauroczony, czyli nadgorliwość ukarana
Barszczyk kombinator
Gebels i samopomoc sąsiedzka
Czytaj całość...
 
Pitbull, seria 3., /odc.25/
środa, 30 kwietnia 2008

To chyba najmocniejszy jak dotąd odcinek serii trzeciej.


 


Lepiej późno, niż wcale
Romantyczna terapia małżeńska
Willhelm Tell i kosiarka
Zapaści Gebelsa 
Czytaj całość...
 
Ukryte, Michael Haneke
piątek, 25 kwietnia 2008

Image Tym razem także stajemy się voyeurem i prześladowcą.

Haneke po raz kolejny czyni swój film nieznośnie zimnym: raz – za pomocą owych długich, powolnych ujęć (najmocniejszych wówczas, kiedy to „my” podglądamy...), dwa, ponieważ w całym filmie brak ilustracyjnej muzyki – są jedynie zwyczajne, wyeksponowane odgłosy otoczenia, miasta... Historia snuje się znakomicie stopniując napięcie, napinając skrajnie cierpliwość widza – by w pewnej chwili uderzyć obuchem – przebudzamy się, kiedy na naszych oczach jedna z postaci ni stąd ni zowąd poderżnie sobie gardło. Haneke i to w nas przewidział: „Znudziłeś się nieco? To masz, teraz cię nieco rozruszam...”

 

Czytaj całość...
 
Pitbull, sezon 3. /odc. 24/
wtorek, 22 kwietnia 2008

 To, co najlepsze w Pitbullu pojawia się znów.Tajemnica dębowej podłgi.
Czerwony zabójca, czyli dramat Łapki...
Gala, Gebels i sąsiedzi
Bluff Artaka 

 

 

Czytaj całość...
 
Droga do przebaczenia, Terry George
wtorek, 15 kwietnia 2008
Image Arno, niczym Edyp – z tym, że świadomie – kręci na siebie samego bicz...

Film poruszający, choć poprowadzony bez fajerwerków, a nawet z dramaturgicznymi uproszczeniami. Symultaniczny montaż portretów dwóch mężczyzn – pierwszy stracił syna, drugi przypadkowo spowodował jego śmierć – rozwija przed nami studium opętania… przez samego siebie. Pierwszy dąży do skrajnej obsesji odnalezienia zabójcy, drugi – walczy z własnym tchórzostwem, by przyznać się do winy.
Czytaj całość...
 
Pitbull, sezon 3. /odc.23/
wtorek, 15 kwietnia 2008

Image Jest znów dobrze.
Kubuś, Artak i nocne łowy
"Taxi-Police"
Grillowanie i siusianie, czyli Barszczyk w akcji
Krwawy rabunek...

Czytaj całość...
 
Gdzie jesteś, Amando?, Ben Affleck
piątek, 11 kwietnia 2008

Image Piękny, nieporadnie poskładany film.

Z Angeli Gennaro zrobiono li tylko płaczliwy ornament detektywa Kenziego. W książce piękna klamra z ich dzieckiem w tle jest dramatem autonomicznym, w filmie, tych partii pozbawionym, finał ich związku trąci tanim melodramatem. „Ser” Olamon nie siedzi za kratami, ważny dla TWISTu monolog Broussarda brzmi sztampowo… Znać łopatologiczną wykładnię scenarzystów (Affleck i Aaron Stockard): w powieści gęsta proza dopełniała fabularną prostotę, na ekranie widać uproszczenia i dłużyzny…

Czytaj całość...
 
Pitbull, sezon 3. /odc.22/
wtorek, 08 kwietnia 2008
Image Odetchnąłem z ulgą: Pitbull się rozbudził.Beczki w szafie, w beczkach...
Gebels, Włodek i harcerskie tango
Kmieciak, Ciągły i Kubuś - sztafeta pokoleń
Za mundurem panny...


Czytaj całość...
 
Funny Games, Michael Haneke
środa, 02 kwietnia 2008
Image Mówią o nim, iż zawsze potrafi odkryć „trupa w szafie”
 
Najistotniejsze są jednak w Funny Games dwie rzeczy, które stanowią interpretacyjny klucz. Sadystyczne próby rzeczywiście ubrane są w zabawne, dziecięce gierki, jak wyliczanki, zabawa w chowanego czy ciepło-zimno. Sadyzm sprowadzony li tylko do atrakcyjnej „zabawki” kieruje skojarzenia ku pauperyzacji przemocy – nagromadzenie jej w mediach wzmaga znieczulicę, zdaje się sugerować Haneke. Na potwierdzenie tegoż dodatkowo zrywa z ekranu „czwartą ścianę”, zacierając granicę między widzem a filmową fikcją.
Czytaj całość...
 
Pitbull, sezon 3. /odc.21/
poniedziałek, 31 marca 2008
Image Policyjne procedury nadal wybrzmiewają silnie, lecz coraz bardziej przypominają rzadkie rodzynki w mdłym, melodramatycznym cieście…

Sybilla, rasizm i złamane serca.
Psie dylematy miłosne - na dwie pary.
Barszczyk się rozkręca.
Psychologia dorastania...
Czytaj całość...
 
Nieodebrane połaczenie, Takashi Miike
czwartek, 20 marca 2008
Image W języku marketingu nazywa się to pewnie „strategią minimalizacji ryzyka”
 
W wyniku tego Nieodebrane połączenie nie sprawdza się do końca ani jako ironiczny pastisz, bo jest (szczególnie jak na Miikego) nie dość ironiczne, ani jako HORROR, bo jest zbyt mało niepokojące. To ostatnie rzuca się w oczy szczególnie jeśli postawimy Nieodebrane... obok innych dzieł asian terror: podczas gdy sceny i obrazy z The Eye, Ju-on czy Shuttera mogą budzić dreszcze nawet przywoływane w pamięci, o tych z filmu Miikego zapominamy niemal natychmiast po wyjściu z kina.
Czytaj całość...
 
Komórka, David R. Ellis
czwartek, 20 marca 2008
Image To klasyczny amerykański THRILLER, z wszystkimi jego zaletami i wadami.

Po pierwsze – reżyser zgrabnie wyzyskuje tu emocje niepewności i strachu budowane tylko tym, co słyszymy – małe, wszędobylskie pudełko intryguje, straszy, wciąga, zmuszając do współprzeżywania dramatu, który dzieje się po drugiej stronie. Po drugie – dostajemy tez zgrabną ironię na współczesne „okablowane” społeczeństwo, ze wszystkimi śmiesznościami, możliwościami i – niebezpieczeństwami tegoż. Choć o wiele mocniej, a także ambitniej, zrobił to Schumacher w swojej Budce telefonicznej
Czytaj całość...
 
Pitbull, sezon 3., /odc.20/
środa, 19 marca 2008
Image Temperatura Pitbulla nieco spada: jest bardziej komicznie i nastrojowo, niż sensacyjnie.


Gebels kontra biznesmen i adwokat.
Igor, Renata i "łomiarz".
Barszczyk i zniesławienie prezydenta.
Wreszcie - Gebels na... ścieżce zdrowia.
Czytaj całość...
 
Capote, Bennet Miller
wtorek, 18 marca 2008
Image Przeprowadzając mentalną wiwisekcję jednego z morderców miał za cel wyłącznie jedno – jeszcze bardziej umocnić swą pozycję w inteligenckim panteonie.

Dla mordercy książka Capote była nadzieją na kolejne odroczenie wyroku śmierci. Capote grał zaś vabank. Z początku trudził się jeszcze oszukiwaniem swego rozmówcy, w miarę postępu pracy zaczął jednak stawiać sprawę jasno: owszem, zależy mu na ustaleniu psychologicznych motywacji zabójcy, przede wszystkim jednak na zdobyciu naocznej relacji z owej makabrycznej nocy. Nie dla literackiej ekspiacji, lecz jedynie dla grubej sensacji.
Czytaj całość...
 
Pitbull, sezon 3., Patryk Vega
poniedziałek, 10 marca 2008
Image A w „psiej” robocie bez zmian: nowy naczelnik to nieżyciowy (choć bardzo „rzeczowy”) urzędas. Młody chłopak wypada w nocy przez okno. W jednym ze szpitali dochodzi do strzelaniny pomiędzy… policjantami. W odcinku drugim będzie słynny warszawski „rurabomber”, oraz – wstrząsająco i werystycznie opowiedziany! – epizod samosądu w podstołecznej wsi…
Czytaj całość...
 
John Rambo, Sylvester Stallone
piątek, 07 marca 2008
Image Pana Stallone zawsze darzyłem sporym sentymentem, wszak był jednym z najważniejszych herosów mej młodości. Ba, większym nawet niż pana Arnolda „Gedaud” Schwarzennegera, choć ten mięśnie miał większe. Bo Sly miał styl, wdzięk, i etos społecznika. Ostatnio mój Sly prządł cienko, bowiem od niemal dekady nie wystąpił w niczym, co choćby udawałoby przyzwoitość. Rzutem na taśmę wygrał szóstą częścią Rocky’ego, bo choć było to znów głupiutkie i naiwne,  była to naiwność z klasą. Czwartego Rambo wyczekiwałem zatem w mękach… I w mękach przetrwałem projekcję…
Czytaj całość...
 
Moja droga Wendy, Thomas Vinterberg
czwartek, 06 marca 2008
Image Można wysnuć hipotezę, że chłostanie Ameryki staje się powoli modą, bowiem od czasów Zabaw z bronią Moore’a pojawiła się spora grupa produkcji bez ogródek wbijających szpile w ideały American Dream. A gdy dodatkowo nie jest to samokrytyka, jak właśnie twórczość Moore’a, czy cyniczne spojrzenie z zewnątrz, jak w przypadku Sama Mendesa (American Beaty czy Jarhead), ale – czysta, wyrafinowana groteska, jaką uprawia ostatnimi czasy Lars von Trier (Dogville, Manderlay) , wtedy ma to już czytelne znamiona profanacji.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 41 - 60 z 101