Advertisement
Film
Pan Verdoux, Charlie Chaplin
wtorek, 04 marca 2008
Image Choć Charliego Chaplina kochały tłumy, nie kochała go polityka: wciąż lustrowany, wpisywany na „listę czarownic”, oskarżany o komunistyczne kumoterstwo, po latach tryumfów filmowych wraz z rodziną opuścił Stany Zjednoczone – których zresztą obywatelstwa nigdy nie przyjął. Przedtem jednak podrzucił amerykanom dwa śmierdzące jaja: o ile jednak Światła rampy były gorzką alegorią odchodzenia starego świata, o tyle wcześniejszy Pan Verdoux (1947) był dosadnym oskarżeniem burżuazyjnej hipokryzji.
Czytaj całość...
 
Sweeney Todd, Tim Burton
piątek, 22 lutego 2008
Image Po 15 latach Barker powraca do Londynu. Otwiera ponownie swój fryzjerski zakład tuż nad jadłodajnią pani Lovette, której specjalnością są paszteciki. Rządza zemsty na sędzim Turpinie przemienia go w Sweeney Todda: sędzia dodatkowo upatrzył sobie córkę Barkera za żonę, co jeszcze bardziej burzy krew bohatera – którą wnet upuszcza. Jednak nie sobie, a przypadkowym klientom, podrzynając im sprawnie gardła. Nieszczęśliwie zakochana w nim pani Lovette asystuje mu w tym procederze faszerując potem swe specjały ludzkim mięsem.
Czytaj całość...
 
Zło, Michael Hafstrom
piątek, 22 lutego 2008
Image Mocno zaznaczono tu społeczne podłoże problemu: Erik pochodzi z zamożnego domu, gdzie matka milcząco przyzwala na „wychowywanie” syna rzemieniem - wygodny, mieszczański sztafaż stłumił gdzieś zrozumienie, głębsze zainteresowanie problemami... Szkolna elita to głównie arystokraci, uczniowie ze sfer niższych nie mają szans na wstąpienie do „bractwa”. Tym mocniej widać rózgi, jakich nie szczędzi szczeblom wyższym reżyser – arystokracja jest tu dostojna przez sadyzm, bez dostojności ducha.
Czytaj całość...
 
Boogiepop Phantom, Takashi Watanebe
środa, 20 lutego 2008
Image Pięć lat temu w pewnym japońskim mieście grasował seryjny morderca. Jego ofiarami padały kobiety, uchodzące w swoim otoczeniu za osoby o silnej psychice. Policja nie była w stanie wpaść na najmniejszy ślad, a pewne makabryczne szczegóły zbrodni wskazywały, że fizyczne możliwości sprawcy znacznie przekraczają możliwości człowieka. Mimo że, rzecz jasna, prowadzący śledztwo nie dzielili się z opinią publiczną niepokojącymi faktami, mieszkańcy miasta sami zaczęli podejrzewać, że potwór przez którego boją się wychodzić z domu po zmroku może być nie tylko potworem metaforycznym.
Czytaj całość...
 
To nie jest kraj dla starych ludzi, Joel i Ethan Coen
piątek, 08 lutego 2008
Image Bracia Coen powracają tym filmem w swe ulubione rejony formalne, przez mylenie przyzwyczajeń narracyjnych widza, przez nieoczekiwane TWISTy, przerzucanie ciężaru protagonisty na kolejne postaci, wreszcie łączenie czarnego humoru z dosłowną przemocą… To kolejne Fargo, tyle, ze rzucone na pogranicze amerykańsko-meksykańskie .
Czytaj całość...
 
Piła 4, Darren Lynn Bousman
środa, 30 stycznia 2008
Image O wiele bardziej intrygująco brzmią motywacje następców oprawcy (dużą podpowiedź znajdzie tu ten, kto sprawnie odczyta intrygę) i w tym powinni teraz grzebać scenarzyści, bo samo komplikowanie akcji i mylenie tropów brawurowym montażem może nie wystarczyć. O pomysłowość w obmyślaniu kolejnych potomków kołysek Judasza i madejowych łóż się raczej nie boję, ten talent bowiem ludzkość dawno doprowadziła do perfekcji. Choć nie zawsze tak wyrafinowanie jak nasz pan J. Który jeszcze powróci. Przynajmniej razy dwa, a i kto wie, co potem.
Czytaj całość...
 
American gangster, Ridley Scott
poniedziałek, 28 stycznia 2008
Image Poetyka filmu mafijnego zakłada z góry sporą ambiwalencję problemu i prowadzi do konkluzji, która leżała u podłoża Ojca chrzestnego: owszem, mafia operowała przestępstwem, lecz była to tylko samoobrona przed niegodziwą rzeczywistością. Tam większymi hienami od mafii byli politycy, u Scotta napiętnowani są skorumpowani gliniarze. Czasem tylko mignie przed nami obrazek zdeprawowanej ulicy, lecz to tyle jeśli idzie o społeczny niepokój. Nawet polityczne kontrowersje, jaki wywołał obraz (kwestia wietnamska…) nie zmienią faktu, iż dostaliśmy kolejną, mocno zmitologizowaną mafijną historię.
Czytaj całość...
 
Nie ma takiego numeru, Bartosz Brzeskot
piątek, 25 stycznia 2008
Image Polskie Ocean’s Eleven, czyli film Nie ma takiego numeru, produkcja niezależna i na poły amatorska, choć aż kipi od kalek i cytatów, wygrywa inteligencją i świadomością misji przede wszystkim rozrywkowej. Jest tu delikatna granica między kiczem a pastiszem, szczęśliwie ekipa jej nie przekracza. Gdyby zrobić współczesną poetyką powtórkę z Chaplina, byłoby ślisko utrzymać dystans. Tim Burton w Edzie Woodzie wiedział w czym rzecz, i udało się.
Czytaj całość...
 
Pożądanie, ostrożnie, Ang Lee
poniedziałek, 21 stycznia 2008
Image Związek „niemożliwy” dwojga protagonistów jest antytezą też archetypowego związku z powieści Judith Katzir Matisse ma słońce w brzuchu: starszy on, młodsza ona, on gra nauczyciela, ona uczennicę, on się przed nią otwiera, ona go leczy… Tylko u Katzir była wokół poezja, ciepło, liryka, u Anga Lee wręcz odwrotnie… Apsychpologizm postaci ma zresztą to samo wytłumaczenie, które było motorem świetnej Intymności Patyrice’a Chereau: skrajny Sexus zdominował przywiędłą Agape, bo tak jest bezpieczniej, prościej, mniej (!) skomplikowanie…
Czytaj całość...
 
8 kobiet, Francois Ozon
czwartek, 03 stycznia 2008
Image Demaskowanie mieszczańskiej hipokryzji w kinie miało swych mistrzów w różnych poetykach: Bunuel grał surrealizmem, Robert Altman gorzką ironią, Michael Haneke mocną, dosłowną psychodramą; klasyczne francuskie kino kryminalne także często przemycało socjologiczną krytykę (Windą na szafot i Życie złodzieja Malle, Przesłuchanie w noc sylwestrową Millera, kryminalne dramaty Claude’a Chabrola…). Francois Ozon w 8 kobietach wymieszał po trochu z każdego z nich, choć najbliższy jest nurtowi rodzimemu. Przepysznie przy tym zabawił się kiczem, konwencją musicalu oraz – kryminału.
Czytaj całość...
 
Bardzo długie zaręczyny, Jean Pierre Jeunet
poniedziałek, 17 grudnia 2007
Image Demaskowanie prawdy, misterne jej odkrywanie, bliskie jest bajkowej mitologizacji świata, którą mieliśmy w Amelii – rekonstruujemy historię przez pryzmat baśniowego postrzegania Mathildy. Choć z drugiej strony mamy realistyczne elementy śledcze: wynajęty detektyw Kuna błąka się po Francji i Korsyce (jakże archetypowo ukazano tu gorącą panoramę kolebki mafii!) zbierając ślad do śladu; Mathilda łączy kolejne elementy prawdy ze skrawków korespondencji, spotkań, dokumentów. A jeszcze - w tle śledzimy poczynania tajemniczej morderczyni oficerów, która zapewne także przetnie drogę bohaterce...
Czytaj całość...
 
Bugsy Malone, Alan Parker
poniedziałek, 10 grudnia 2007
ImagePoza krzywym zwierciadłem na napuszony, pełen sztuczności i hipokryzji świat dorosłych, Parker przedstawia tu już ślady swych późniejszych, charakterystycznych rozwiązań: puste przestrzenie, zauły, ulice, tonące w błękitach i CHIAROSCURO powrócą przecież i w Ptaśku, i w Harrym Angel’u czy brawurowo w The Wall. Zapowiedzią tego ostatniego będzie w Bugsy’m… typowy dla reżysera „marszowy” rebel song bezrobotnych w socjalnej jadłodajni („Down, Down, Down…”).
Czytaj całość...
 
1408, Mikael Hafstrom
piątek, 23 listopada 2007
Image Grany, bardzo zresztą dobrze, przez Johna Cusacka Mike Enslin jest badaczem paranormalnych zjawisk, a konkretniej specem od nawiedzanych domów, pokoi i zapewne także ubikacji. Praca nieźle płatna, dająca jako taki rozgłos, a przy tym mało męcząca: ot, wystarczy namierzyć nawiedzone miejsce, przetrwać w nim noc, i – opisać wychodzące ze ścian zmory. Sęk w tym, że nasz spec jest także sceptykiem, i de facto w żadne zmory nie wierzy. Szczęśliwie dobre pióro i jeszcze lepsza redakcja mogą nieraz podkoloryzować co trzeba…
Czytaj całość...
 
Revolver, Guy Ritchie
wtorek, 13 listopada 2007
ImageRECENZJE - FILM

Fabularny majstersztyk

Przeglądając pobieżnie prasę, zdziwiły mnie niezmiernie baty, które swego czasu spadły na Revolver ze strony krytyki – bo tym samym rzuciły na mnie cień podejrzenia o halucynacje. Dla pismaków bowiem Ritchie dał film nieudany, dla mnie zaś – z pełną odpowiedzialnością za słowa - znakomity.
Czytaj całość...
 
Spy Game, Tony Scott
poniedziałek, 12 listopada 2007
Image Scott idzie w akcję brawurowo, w piękne (i świetnie rozegrane!) powietrzne plenery, w niebanalny charakter postaci; jeśli jednak oprzeć się na chwilę pstrokatej otoczce, wyjdą właśnie mocne, klaustrofobiczne w napięciu emocji stany z LeCarrego (patrz: Ze śmiertelnego zimna); anonimowość decyzji, trybik w wielkiej, szpiegowskiej machinie, intuicja kontra planowane – jedna, wielka hazardowa gra…
Czytaj całość...
 
Key Largo, John Huston
poniedziałek, 05 listopada 2007
Image Grany przez Bogarta major przybywa na wyspę, by spotkać się z rodziną bohatersko poległego żołnierza, którego był dowódcą. Nora (Lauren Bacall, życiowa partnerka Bogarta), żona zmarłego oraz jej ojciec, James Temple (Lionel Barrymore) od początku lgną do przybysza mityzując wdzięczność wobec niego i upatrując w nim następcy. Szachowa sytuacja z gangsterami ujawnia jednak apatię majora – ten jest ewidentnie bierny, zmęczony wojennymi doświadczeniami, zapatrzony jedynie w siebie, czym początkowo rozczarowuje.
Czytaj całość...
 
Grindhouse: Planet terror, Robert Rodriguez
piątek, 19 października 2007
Image Rodriguez zapomniał, ze z założenia miał przywołać uroczego ducha kina retro, które, wówczas tanio rozrywkowe, dziś wzbudza rzewny sentyment samo przez się, spuszczając zasłonę milczenia na sztampę. Tarantino zagrał po mistrzowsku, jego filmowy kolega chybił. Bo nie dodał od siebie autokomentarza gatunku, pomieszał kilka zombie-schematów, i przyozdobił całość o parę slapstickowych rozwiązań… Powstał, jak dla mnie, film pusty, żenujący i – nie wart nazywania hołdem kina klasy B. Bo tamto było szczere, a to jest udawane.
Czytaj całość...
 
Kapitan Sowa na tropie, Stanisław Bareja
czwartek, 11 października 2007
Image Palenie zresztą jest tu stale eksponowanym motywem, nieraz nawet wprost wykorzystywanym do gry z ikoną gatunku. Sowa i Albin palą nałogowo, a przedpremierowe kolaudacje wydawały się jawnie patrzeć na to przez palce: sączenie twardych alkoholi byłoby zbyt nieprawomyślne; i nie szło nawet o samą szkodliwość zdrowotną, a o zachodnie pochodzenie klasycznych, kryminalnych trunków. Luksus palenia był przy tym jak najbardziej dopuszczalny. Bo swojski, a przy tym używany od robotnika, po inteligenta.
Czytaj całość...
 
Wielki sen, Howard Hawks
poniedziałek, 01 października 2007
Image Kino NOIR operuje jeszcze umownością i powściągliwością, bazuje na melodramatycznym geście i artefakcie (perwersyjne mrużenie oczu, twarz-maska, półuśmiech, papieros, rękawiczka), jednak już tym daje namiastkę realizmu. Gdy patrzymy na świetną kreację Marthy Vickers jako Carmen, dostajemy idealny wizerunek nimfetki rodem z prozy Nabokova: w pierwszych minutach filmu chce już usiąść naszemu detektywowi na kolanach, choć – ten stoi. Potem niejednokrotnie uwodzi go słodkim kciukiem w ustach, czy jeszcze słodszą minką skrzywdzonej dziewczynki.
Czytaj całość...
 
Suicide Circle, Shion Sono
czwartek, 27 września 2007
ImageRECENZJE - FILM

Wszyscy mamy źle w głowach, że żyjemy

 Karykaturalne wyolbrzymienia, niemal campowa ostentacja w łączeniu całkowicie sprzecznych klimatów, może nawet kolor krwi, chwilami niezbyt realistyczny, wszystko to służy podkreśleniu obłędu świata w jakim żyjemy. Czy może raczej wielości światów, medialnych pseudorzeczywistości, które oblepiają nasze zmysły.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 61 - 80 z 101