Advertisement
Film
Rashomon, Akira Kurosawa
piątek, 21 września 2007
Image Rashomona próbowano odczytywać wielorako, łącznie z kluczem politycznym (mentalna sytuacja Japonii po II Wojnie Światowej), jego budowa skłania bowiem do wielu otwartych interpretacji. Warto jednak podkreślić, iż jest to film który dobitnie wykorzystuje mechanizmy murder story, by na nich budować humanistyczne przesłanie. Niedawno przecież bardzo podobnie postąpił Orhan Pamuk w swej powieści Nazywam się czerwień, która zresztą sytuuje się bardzo blisko dzieła Kurosawy: tak formalnie (subiektywna narracja), jak i ideowo.
Czytaj całość...
 
Twin Peaks, Angelo Badalamenti
środa, 12 września 2007
Image Ścieżka dźwiękowa z serialu przeszła dawno do kanonu, choć sprawi z pewnością niespodziankę także tym, którzy serialu nie obejrzeli. Cała, mroczna i przesycona bólem nastrojowość obrazu jest idealnie dopełniona melancholijnymi  tonami. Dominujący, swingujący miotełkami po werblach jazz, charakterystyczne, regularne akordy basu, wreszcie – przejmujące, introspekcyjne wokalizy Julee Cruise są z pewnością rozpoznawczymi ikonami serialu, na równi z dziwacznymi postaciami pokroju agenta Coopera czy tańczącego po czerwonej sali karła.
Czytaj całość...
 
Gankutsuou - hrabia Monte Christo, Mahiro Maeda
piątek, 31 sierpnia 2007
Image Młody marynarz Edmond zostaje w ciągu kilku godzin pozbawiony dosłownie wszystkiego. Traci ukochaną kobietę, wolność, dobre imię, wiarę w istnienie lojalności i przyjaźni. Wtrącony do najcięższego więzienia za zdradę, której się nie dopuścił, po ponad dziesięciu latach ucieka. Od tej chwili ma w życiu tylko jeden cel: zemścić się na ludziach, których intryga zrujnowała mu życie, przede wszystkim na swoim dawnym najlepszym przyjacielu.
Czytaj całość...
 
Czarna Dalia, Brian De Palma
piątek, 17 sierpnia 2007
ImageRECENZJE - FILM

Do arcydzieła brakło niewiele

De Palma udowodnił tym filmem, że zmysł kinowy posiada ponadprzeciętny: Czarna Dalia jest obrazem wysmakowanym wizualnie i muzycznie, wystylizowanym pastiszem kina NOIR wykorzystującym klasyczną ikonografię gatunku… Niestety – reżyser potknął się jednak na scenariuszu i prowadzeniu aktorów.
Czytaj całość...
 
Ella i Fitzgerald, Allan Keller
czwartek, 02 sierpnia 2007
Image Keller pozwoli sobie igrać – zawsze grubą kreską - jeszcze z kilkoma ikonami; co ważne – wymiesza te współczesne, popkulturalne, z historyczno-obyczajowymi (prócz Żydów będą głupi … „Polaczkowie”, rozerotyzowany Napoleon, leniwy Budda czy „oślizgły Platon” (Keller używa tu niemieckiego słowa „glitschige”…). Ten kolokwialny humor, rozpięty pomiędzy Tarantinem a Monty Pytonem (ach, tenże brytyjski, teatralny akcent!),  narasta do granic, i początkowo zaprawdę nie zapowiada żadnego usprawiedliwienia.
Czytaj całość...
 
Inland Empire, David Lynch
środa, 01 sierpnia 2007
ImageRECENZJE - FILM

W tym szaleństwie jest metoda

Dostaliśmy dzieło, do którego potrzebne są spore pokłady cierpliwości. Jeśli nie wniknie się w jego materię głęboko już od pierwszych kadrów, jeśli nie przestawi się wyobraźni na duszną, lynchowską psychodramę, obraz potrafi zmęczyć.
Czytaj całość...
 
Godzina Wilka, Ingmar Bergman
wtorek, 31 lipca 2007
Image To właśnie we frenetycznych scenach finałowych i scenach w zamku wykorzystuje reżyser szereg klisz typowych dla ówczesnego kina grozy; nie tylko z pionierskiego ekspresjonizmu, lecz także z brytyjskiego i amerykańskiego nurtu lat 40. – 50. Demoniczny chłopiec, kobieta zrzucająca swą twarz, persony w typie Beli Lugosiego… To pierwszy poważny znak, iż elementy kina popularnego mogą być wykorzystane do budowania symbolicznych, filozoficznych opowieści.
Czytaj całość...
 
Ghost Dog: Droga samuraja, Jim Jarmush
piątek, 27 lipca 2007
Image Bohater Jarmusha jest przewrotnie przetworzoną ikoną sensacyjnego kina: to nowojorski płatny zabójca, czarnoskóry, kultywujący samurajski kodeks. Zabija także podług wschodniej reguły – na zlecenie swego „pana”, któremu zawdzięcza życie. Ghost Dog żyje na przedmieściach New Jersey i prowadzi kontemplacyjny tryb życia, dosłownie pod niebem, bo na dachu kamienicy, wśród gołębi. Nie rozstaje się nigdy z małym wydaniem sekretnej księgi samurajów Hagakure, z której czerpie siły i motta na każdy dzień.
Czytaj całość...
 
Grindhouse: Death Proof, Quentin Tarantino
czwartek, 26 lipca 2007
ImageRECENZJE - FILM

Tarantino dociska gaz do dechy

Tarantino przedstawia, mocniej nawet niż w Kill Bill’u , w roli mocnych, męskich charakterów właśnie płeć piękną, choć nie traci ona przy tym nic z powabu. Przeciwnie – nasze damy są intrygującą miksturą „lolitek” z Amazonkami, co przecież – i niech żaden z Panów nie waży się sprzeciwiać! – kręci płeć brzydką najbardziej.
Czytaj całość...
 
Zodiac, David Fincher
wtorek, 17 lipca 2007
ImageRECENZJE - FILM

Klaustrofobiczne przestrzenie Finchera

Najbliżej Zodiakowi do Siedem: w obu postawiono nie tyle na odkrycie motywacji seryjnego zabójcy, ile na społeczny rezonans, jaki jego czyny wywołują. O ile John Doe uderzał w profetyczne tony strasząc apokalipsą w  odpowiedzi na rozpasanie współczesnego miasta-molocha, o tyle poczynania Zodiaka, choć też podbite quasi-mistyką, mają podłoże czysto  psychopatyczne.
Czytaj całość...
 
Wallander: Mastermind, Peter Flinth
środa, 11 lipca 2007
Image RECENZJE - FILM

Sama intryga nie wystarcza 

„Mastermind”, otwierający na naszym rynku serię filmów z  naczelnym bohaterem prozy Henninga Mankella, sprawnie przekłada ducha pierwowzoru misterną intrygą i detalicznością policyjnych procedur. I tym na pewno wygrywa. Tyle, że sama sprawna intryga nie wystarcza. 
 

Czytaj całość...
 
Śmiertelny pocałunek, Robert Aldrich
czwartek, 05 lipca 2007
Image Scenarzysta filmu Kiss Me Deadly, A.I. Bezzerides, wyszedł poza mafijną historię Spillane’a i połączył wzorcową historię detektywistyczną z elementem szpiegowsko-politycznym.  Aldrich zaś, brawurowo jak na tamten czas, w sposobie wizualizacji orbituje nieraz na pograniczu psychodelii i HORRORu (tak!). Finałowej sceny dziś nie powstydziliby się David Lynch czy Brian DePalma (Carrie)
Czytaj całość...
 
07 zgłoś się, Krzysztof Szmagier
środa, 13 czerwca 2007
Image Kultowy serial "07 zgłoś się" swą dosłownością przypominał szczery, czarny kryminał: był cyniczny bohater, PRL-owska kombinatoryka walutą i zachodnim towarem, cinkciarstwo, dosłowna erotyka i  przemoc, jakże odległa od cukierkowego „Psa cywila” czy poukładanych (choć jakże znakomitych, i będących fenomenem europejskim!) spektakli „Kobry”.
Czytaj całość...
 
Bullit, Lalo Schifrin
wtorek, 05 czerwca 2007
Image Nowatorskość policyjnego gatunku odbiła się także w muzyce. Miejsce dotychczasowych, bujnych głównie w smyki aranżacji zaczął zajmować jazz, mający w sobie od początku swoistą „dzikość”, a za tym – cechy kontestacji. W kinematografii promotorami jazzu ilustracyjnego byli dwaj kompozytorzy: John Barry, autor kilku score’ów do serii o Jamesie Bondzie czy świetnej muzyki z Cotton Club Coppoli, oraz właśnie autor ścieżki do Bullita – pochodzący z Argentyny Lalo Schifrin.
Czytaj całość...
 
Whispering corridors, Ki-hyung Park
piątek, 01 czerwca 2007
ImageRECENZJE - FILM

Koszmary dorastania

Najważniejszym tematem „Whispering...” jest dorastanie w kolektywistycznym i skrajnie zdyscyplinowanym azjatyckim społeczeństwie. Podobny problem przewija się przede wszystkim w kinie japońskim, w takich dziełach jak „Suicide circle” Shiona Sono czy  „Boogiepop Phantom”.
Czytaj całość...
 
Pitbull, Patryk Vega
poniedziałek, 28 maja 2007
Image Bo oto dostajemy w Pitbullu, pierwszy raz dotąd tak wiarygodne w polskim kinie, połączenie TRUE CRIME i POLICE PROCEDURAL. Śledząc zlecenia Wydziału Zabójstw, potem zaś Sekcji Do Spraw w Terrorze Kryminalnym, otrzymujemy para-rekonstrukcje spraw, które jeszcze niedawno znaliśmy z łam gazet, jak porwanie małego Mateuszka, wypchnięcie z pociągu studentki, strzelanina w pubie Gama czy, wieńcząca serial – akcja w podwarszawskiej Magdalence. I - bez retorycznej przesady – to chyba najlepiej nakręcone sceny sensacyjne w naszym kinie!
Czytaj całość...
 
Czesław Śliwa - vel "Konsul", najsłynniejszy hochsztapler PRL-u
poniedziałek, 21 maja 2007
ImageRECENZJE - FILM

Krętacz - dżentelmen

W roku 1969 Czesław Śliwa zorganizował we Wrocławiu od podstaw konsulat, podając się za Jacka Ben Silbersteina, generalnego konsula Austrii. Wszystko wydawało się jak najbardziej legalne.
Czytaj całość...
 
Miles Davis, Windą na szafot
poniedziałek, 16 kwietnia 2007

ImageRECENZJE - MUZYKA

Trąbka Davisa

Niewątpliwie, reżyserski debiut młodziutkiego Louisa Malle nie byłby pełnowartościowym reprezentantem Nowej Fali, gdyby nie muzyka ilustracyjna, dodająca, wystylizowanym na zimno kadrom,  energii, poetyckości  i – klimatu miejskiej legendy. Autorem zaś był nikt inny, jak mistrz jazzu – Miles Davis.

Czytaj całość...
 
Hollywoodland, A. Coulter
czwartek, 05 kwietnia 2007

ImageRECENZJE - FILM

Prościutkie, ale przyjemne

I oto dostaliśmy film, który jest miłym oddechem w dobie postmodernistycznych wariacji młodych reżyserów: „Hollywoodland”, podobnie jak dwie adaptacje prozy Jamesa Ellroya („L.A. Confidential” i „Czarna Dalia”), niesie literalny klimat klasycznej epoki czarnego kryminału lat ’40-’50.

Czytaj całość...
 
Windą na szafot, Louis Malle
czwartek, 05 kwietnia 2007

ImageRECENZJE - FILM

Klasyczna tragedia z kinem NOIR pod rękę

Louis Malles, zaledwie 26-letni reżyser, w roku 1957 brawurowo debiutuje świeżym, jazzującym kryminałem Windą na szafot, który uznano za prolog do francuskiej Nowej Fali, i który jest jedną z ważniejszych pozycji europejskiego kina noir.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 81 - 100 z 101