Advertisement
Strona główna arrow Publicystyka
ImagePozycja Krwawa setka, autorstwa dwóch naszych antropologów kultury, jest cennym skryptem analizującym fenomen sensacyjno-kryminalnego gatunku, przeznaczonym zarówno dla zagorzałych fanów jak i tych, którzy zaczynają dopiero obcować z tą literaturą.
Czytaj całość...
 
Image Dodatkowym walorem „Trzynaście” - jest rytm, rodem ze stołu montażowego, powiedziałbym że trochę Peckinpahowski, a trochę Jarmuschowski, nieśpieszny, bardzo muzyczny, czasami mający w sobie coś z Dylana, czasami coś z haiku, a czasami sporo jazzu: co powoduje, że narracja jest bardzo swingująca i „ponosząca” – zresztą przejmująca pieśń „Gloomy Sunday” Billie Holliday stanowi jeden z kluczowych elementów całej intrygi.
Czytaj całość...
 
Image Na miejscu zdarzenia policja znajduje sportową torbę z makabryczną zawartością: taśmą zrobioną z pozszywanych małych fragmentów ludzkiej skóry. Okazuje się, że każdy skrawek pochodzi z ciała innej osoby. Na taśmie znajduje się więc łącznie skóra dwustu osób. W tym samym czasie z prowadzącymi śledztwo detektywami kontaktuje się tajemniczy informator. Zwraca on ich uwagę na stronę internetową, której jedyną zawartość stanowią białe i czerwone  kropki. Jak twierdzi, białe oznaczają mężczyzn, czerwone - kobiety.
Czytaj całość...
 
Image Wykorzystując atrakcyjność sensacyjnego gatunku kino zaczęło traktować o lokalnych, trapiących nas na co dzień bolączkach: przebudzanie się przestępczości zorganizowanej, narodziny kapitalizmu i związana z tym kombinatoryka, pierwsze przepychanki parlamentarne, afery z paleniem teczek UB… Nowa rzeczywistość zrodziła nowe rozprężenie, a to wymagało nowego, wpisanego w nią medium.
Czytaj całość...
 
ImageW różnych dekadach kino grozy przybierało różne postacie - raz straszyło, zwracając uwagę na kondycję człowieka i jego sytuację w świecie, kiedy indziej wręcz odwracało uwagę od tych kwestii, stając się tylko zlepkiem strasznych obrazków.Każda dekada boi się czegoś innego, każda ma taki strach, na jaki zasługuje. Czego w takim razie się boimy? I na jaki strach zasługujemy? Czy we współczesnym kinie lęk może być metafizyczny?
Czytaj całość...
 
Klasyczny archetyp detektywistyczny budował przecież na – de facto – „cywilizacyjnej ułomności”, w miarę rozwoju techniki zadania każdego śledczego stają się łatwiejsze. Ilustrując tę myśl wystarczy spojrzeć na gradację wysiłków trzech detektywów z różnych  okresów: Holmes działał na zasadzie włosek do włoska, Lincoln Rhyme - mikrob do mikroba, zaś Rick Decard jest już na etapie - klik, klik, klik...
Czytaj całość...
 
ImageJak na powieść, która zaczyna się jak "Autostopowicz" a rebour, zasadniczy pomysł tylko dzięki umowności i mistrzowskiej grotesce, w jaką został oprawiony, ani przez moment nie wywołuje u nas śmiechu.
Czytaj całość...
 
ImageKRYMINAŁ / SENSACJA / THRILLER / HORROR / KOSTIUM GATUNKU
Czytaj całość...
 
ImageKRYMINAŁ / SENSACJA / THRILLER / HORROR / KOSTIUM GATUNKU
Czytaj całość...
 
  
Portal kryminalnyWitamy Was, drodzy Czytelnicy, na naszych sensacyjnych stronach – piszę „sensacyjnych”, bo materia, którą chcemy się zajmować, jest szeroka i zawiera w sobie wszelkie dreszcze – literackie i filmowe – wychodzące nieraz daleko poza klasycznie rozumiany kryminał.
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 161 - 170 z 170