W bagnie, Arnaldur Indriđason

Autor: Robert Ostaszewski
Data publikacji: 05 sierpnia 2009

W bagnie

Autor: Arnaldur Indriđason
Przekład: Jacek Godek
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal
Premiera: 18 czerwca 2009
Liczba stron: 304

Na hasło: „kryminał z Islandii” do niedawna padał w Polsce nieodmiennie ten sam odzew: „Yrsa Sigurđardóttir”, ale w tym roku już to się zmieniło, bo pojawiły się polskie tłumaczenia ciekawych powieści kryminalnych autorów islandzkich – mam na myśli W bagnie Arnaldur Indriđason oraz Sztuka grzechu Arniego Thorarinssona. Obaj pisarze zaliczani są do tzw. złotego pokolenia pisarzy islandzkich, choć ich kryminały bardzo się różnią, Indriđason wyraźnie nawiązuje do skandynawskiej szkoły kryminału zaangażowanego społecznie, natomiast Thorarinssonowi zdecydowanie bliżej jest do tradycji kryminału anglosaskiego, co nie dziwi, zważywszy, że studiował teorię literatury w Anglii.

W bagnie nie jest debiutanckim kryminałem Indriđasona, ale - najbardziej znaną i cenioną na świecie powieścią tego autora, pewnie więc dlatego polski wydawca zdecydował się na wydanie w pierwszej kolejności tego właśnie tytułu. Jako się rzekło – jest to kryminał bardzo „skandynawski”, ale też w dużym stopniu nawiązujący do klasyki kina i literatury noir. I nie chodzi w tym przypadku tylko i wyłącznie o specyficzny koloryt lokalny Islandii. Głównym bohaterem powieści jest „mężczyzna po przejściach”, podstarzały policjant Erlendur Sveinsson, abnegat, rozwodnik, ojciec córki, która ćpa, i syna, który się mocno alkoholizuje. Niezbyt przejmuje się nowinkami z zakresu kryminologii, które podsuwają mu młodzi współpracownicy, ma swoje sposoby i metody działania. Rzecz dzieje się w „nieprzyjemnych okolicznościach przyrody” – jest jesień 2001 roku, na Islandii ciągle leje. Zresztą w tej powieści Islandia w ogóle, szczególnie w scenach z głębokiej islandzkiej prowincji, prezentuje się dosyć ponuro i nieprzyjaźnie. Zamordowany zostaje leciwy mieszkaniec Reykjaviku. Początkowo Erlendur sądzi, że jest to typowa „prymitywna islandzka zbrodnia”, wynik niefortunnego włamania albo działań ćpuna, który kręcił się po okolicy. Sprawa jednak nie okazuje się prosta i aby ją rozwiązać będzie musiał powrócić do nierozwikłanych, bolesnych zagadek z głębokiej przeszłości, o których zainteresowani woleliby nie pamiętać. Ale Erlendur pokona wszelkie przeszkody, bo policjant – zacytuję Lecha Janerkę – „idzie jak czołg, idzie ja czołg i nic nie powstrzyma go już”.

Akcja powieści Indriđasona toczy się niespiesznie, co akurat w tym przypadku – jak na mój gust – niespecjalnie wadzi, skoro równie ważne jak kryminalna intryga jest w niej tło obyczajowe. Islandzki autor dotyka w tekście poważnych problemów: gwałtów na kobietach i ich skutków, molestowania, różnego rodzaju problemów rodzinnych. A przy tym wątki kryminalne i obyczajowe splata bardzo umiejętnie, tworząc tekst, który zadowoli zarówno wielbicieli kryminałów, jak i tych którzy w prazie kryminalnej szukają „czegoś więcej”. Właściwie zaryzykowałbym twierdzenie, że jest to w równym stopniu kryminał, jak i powieść psychologiczna.

Intrygujący w książce Indriđason jest też koloryt lokalny. Rzecz nawet nie w tym że Islandia wciąż jest miejscem mocno egzotycznym. Idzie o specyficzny – melancholijny, mroczny klimat opowieści, których akcja rozgrywa się na tej wyspie. Co ciekawe, ów klimat daje się odczuć nie tylko w prozie autorów islandzkich, czego dowodem jest książka - choć to nie kryminał - polskiego autora Huberta Klimko-Dobrzanieckiego Dom Róży/Krysuvík. Krótko i jasno: Indriđason – warto.  

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "W bagnie" Arnaldur Indriđason

PRZECZYTAJ TAKŻE

WYWIAD

Wywiad z Arnaldurem Idridasonem

Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru był Arnaldur Indriðason. Mamy dla Was rozmowę z tym islandzkim pisarzem.

07 czerwca 2018

NOWOŚĆ

Czarne powietrza, Arnaldur Indridason

„Czarne powietrza” to ponura i wstrząsająca historia o chciwości, brudnych interesach i dumie.

23 kwietnia 2018

RECENZJA

Ciemna rzeka, Arnaldur Indridason

„Ciemna rzeka” jest smutną, refleksyjną powieścią, od której trudno się oderwać.

05 kwietnia 2018

NOWOŚĆ

Ciemna rzeka, Arnaldur Indridason

„Ciemna rzeka” Arnaldura Indriðasona to historia, która zaczyna się od śmierci młodego mężczyzny. Później okazuje się, że ofiara mogła być seryjnym ...

10 maja 2017

NOWOŚĆ

Hipotermia, Arnaldur Indridason

"Hipotermia" to ósma część cyklu autorstwa Arnaldura Indriðasona, której bohaterem jest komisarz Erlendur Sveinsson. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

24 sierpnia 2016

NOWOŚĆ

Zimny wiatr, Arnaldur Indridason

W powieści "Zimny wiatr" Arnaldura Indriðasona detektyw Erlendur i jego ekipa muszą rozwiązać sprawę śmierci ciemnoskórego chłopca. Dochodzenie ujawnia napięcia tkwiące ...

28 sierpnia 2013

RECENZJA

Grobowa cisza, Arnaldur Indriđason

Jak na skandynawski kryminał przystało, akcja „Grobowej ciszy” rozgrywa się w zaskakująco mrocznym i zimnym klimacie Islandii, a dochodzenie w sprawie morderstwa odbywa ...

05 marca 2010