Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru!

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru!

Jury Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej: Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Paweł Dunin-Wąsowicz, Marcin Maruta, Marta Mizuro, Zbigniew Mikołejko i Janina Paradowska ogłosiło nominacje do Nagrody.

Laureata Nagrody Wielkiego Kalibru poznamy 27 listopada w czasie uroczystej gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2010. Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Wrocławia Pan Rafał Dutkiewicz i wynosi ona 25 000 złotych. 

Dzień wcześniej - w piątek, 26 listopada - jurorzy spotkają się publicznie z nominowanymi, by zadać im jeszcze kilka pytań, nim podejmą ostateczną decyzję.

A w finale znalazły się:

Morderstwo w La Scali, Tomasz Piątek, W.A.B, Warszawa 2009

Młoda Angielka żyjąca w Mediolanie, dziennikarka Judith Passalacqua, zdaje relację z prowadzonego przez siebie śledztwa. A przy okazji opowiada o znienawidzonych przez siebie Włoszech, o religii i terroryzmie, o winie i karze. Jest wieczór pierwszego listopada 1995 roku. La Scala wystawia spektakl poświęcony śmierci reżysera Pier Paolo Pasoliniego, homoseksualisty i buntownika, zamordowanego w tajemniczych okolicznościach dokładnie dwie dekady wcześniej. Organizatorem spektaklu jest słynny producent filmowy Mario Cisi, charyzmatyczny i pełen energii mimo swoich dziewięćdziesięciu lat. Otacza go niezwykły dwór. Tu można zobaczyć z bliska ludzi sławnych i bogatych, pociągających i odrażających. Wieczór poświęcony zbrodni kończy się nową, bardzo osobliwą zbrodnią. Zabójca zostaje ujęty na miejscu. Przyznaje się do winy. Niby wszystko jasne. Tyle że zbrodniarz nie ma motywu...

Tomasz Piątek (ur. w 1974) w latach 1993-1998 mieszkał i pracował w Mediolanie, najpierw jako tłumacz więzienny i sądowy, później jako dziennikarz. Wydał dwanaście książek. "Pałac Ostrogskich" z 2008 roku znalazł się w finale nagrody NIKE 2009. Piątek zakładał kanał telewizyjny Kino Polska, współpracował z wieloma innymi mediami (m.in. TVP, Canal+, Radiostacja, „La Stampa", „Polityka", „Film"), jest felietonistą „Krytyki Politycznej". Dwukrotnie leczył się z narkotykowo-alkoholowego uzależnienia. 

Orchidea, Marcin Świetlicki, Gaja Grzegorzewska, Irek Grin, EMG, Kraków 2009

Autorzy zaczęli pisać tę książkę w odcinkach dla jednego z portali internetowych. Opublikowali 24 odcinki i im podziękowano. Niemniej - poruszeni formą, z którą przyszło im się zmierzyć - kontynuowali wyzwanie. Powstało dzieło pastiszujące kryminał, a jednocześnie utwór odwołujący się do zapomnianej tradycji pisania powieści, drukowanych niegdyś cyklicznie w gazetach. Powstała figlarna książka o namiętności, o zbrodni, o Krakowie, oraz o licznych znajomych i nieznajomych. A także książka o pisaniu książki. Swoisty pamiętnik niemal stu spotkań autorów tydzień w tydzień przez prawie dwa lata.

Przeczytaj recenzję

Irek Grin (ur. 1969) - pisarz, fotograf, redaktor. Autor cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich Szerokiej drogi, Anat (2002) i Szkarłatny habit (2004). Ponadto twórca thrillera Pamiętnik diabła (2002) i powieści Ze złości (2003). Jeden z ojców założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie". Mieszka w Krakowie.

Marcin Świetlicki (ur. 1961) - poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje (1992), autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki. Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście (2006, Nagroda Wielkiego Kalibru), Trzynaście (2007), Jedenaście (2008, Literacka Nagroda Gdynia).  Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Mieszka w Krakowie.

Gaja Grzegorzewska (ur. 1980) - autorka kryminałów. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka kryminałów. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Twórczyni cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią Żniwiarz (EMG), w następnym roku opublikowała kryminał Noc z czwartku na niedzielę (EMG), a ostatnio Topielicę (EMG 2010). Mieszka w Krakowie.

Perkalowy dybuk, Konrad T. Lewandowski, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2009

Czwarty tom z cyklu o nadkomisarzu Drwęckim. Tym razem Jerzy Drwęcki usiłuje pogodzić obowiązki młodego ojca z obowiązkami zawodowymi. Ale na przeszkodzie stają przebudzone wojenne demony. Podwładni odmawiają mu posłuszeństwa, a surowe decyzje personalne tylko pogarszają sytuację. Wreszcie ofiarą makabrycznego morderstwa pada bliski współpracownik. Wykrycie zabójcy policjanta staje się kwestią honoru. Trop prowadzi do Łodzi. Okazuje się, że sprawa wyglądająca początkowo na mord rytualny ma kolejne, coraz mroczniejsze pokłady.Śledztwo komplikują lokalne powiązania polityczno-gangstersko-kabalistyczne. Nadkomisarzowi przychodzą z pomocą poeta Julian Tuwim, rezolutna żydowska nastolatka Bajle, która chciałaby zostać rabinem, oraz absolutnie niezawodna w sytuacjach wymagających kobiecej intuicji babcia Irena...

Przeczytaj recenzję

Konrad Tomasz Lewandowski (ur. 1966) - polski pisarz fantasy, science fiction i powieści kryminalnych, dziennikarz (współpracował ze Skandalami), publicysta i redaktor, z wykształcenia doktor filozofii. Największe uznanie czytelników zdobył cyklem opowiadań science-fiction o perypetiach dziennikarza Radosława Tomaszewskiego z brukowej gazety "Obleśne Nowinki" oraz cyklem fantasy o kotołaku Ksinie, na podstawie którego powstaje gra fabularna Labirynt Światów. Jest także autorem pięciu powieści kryminalnych z udziałem nadkomisarza Jerzego Drwęckiego, których akcja dzieje się w międzywojennej Polsce. W Internecie i w życiu prywatnym posługuje się pseudonimem Przewodas. Obecnie współpracuje z czasopismem kulturalnym "Lampa". W 1995 roku otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Noteka 2015.
 

Polichromia, Joanna Jodełka, TimeMachine, Poznań 2009

W willi na poznańskim Sołaczu zostaje popełnione morderstwo. Ofiarą pada samotnie mieszkający emerytowany konserwator zabytków. Fakt, iż morderstwo popełniono w jednej z najdroższych dzielnic Poznania, a także brak potencjalnych podejrzanych i motywów oraz zagadkowe napisy odnalezione przy zmarłym wróżą trudne i zagadkowe śledztwo. Wkrótce ginie kolejny mężczyzna. Sposób, w jaki zostaje zabity, i kolejne łacińskie zwroty sugerują, że mordercą może być ta sama osoba. Detektywi  ( Maciej Bartol i Piotr Lentz) za wszelką cenę starają się znaleźć związek między obiema ofiarami. Dokładna analiza zagadkowych sentencji daje detektywom podstawy, by przypuszczać, że wkrótce morderca znów da o sobie znać. Dzięki pomocy tłumaczki symboliki chrześcijańskiej, Magdaleny Walichnowskiej, policjanci odnajdują wskazówki do rozwiązania zagadki. Jednocześnie, poza komplikacjami w śledztwie, zmagają się z osobistymi, życiowymi problemami. 

Przeczytaj recenzję

Joanna Jodełka (ur. 1973) - pisarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i tam też mieszka na stałe. W roku 2009 zadebiutowała powieścią kryminalną Polichromia* zbrodnia o wielu barwach. W przygotowaniu kolejny kryminał Art. 149 k.k.W 2009 roku otrzymała stypendium scenariuszowe Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Pochodzi z Siedlec.

Róże cmentarne, Mariusz Czubaj, Marek Krajewski, WAB, Warszawa 2009

Nadkomisarz Jarosław Pater przygotowuje się do wakacyjnego wyjazdu z atrakcyjną kobietą, kiedy dostaje wezwanie do zbadania dziwnej sprawy: W tartaku pod Wejherowem znaleziono zmumifikowane zwłoki nieznanego mężczyzny. Co gorsza, równocześnie okazuje się, że nad morzem przebywa najprawdopodobniej seryjny morderca, który powtarza zbrodnie sprzed lat. Po ostatnim zabójstwie napisał do policji, że jedzie „pooddychać jodem”…Pater rozpoczyna śledztwo, w którym przyjdzie mu opuścić rodzinne Trójmiasto i odnaleźć się w układach i układzikach rządzących małymi miejscowościami wypoczynkowymi. Zapracowany nadkomisarz musi zwodzić obietnicami rozdrażnioną towarzyszkę. Okazuje się bowiem, że odkryta właśnie zbrodnia przypomina zabójstwo, którego sprawcy nie zatrzymał kilka lat temu.

Przeczytaj recenzję

Marek Krajewski (ur. 1966) –  z wykształcenia filolog klasyczny, autor cyklu kryminałów z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu. Razem z Mariuszem Czubajem opublikował dwa kryminały z cyklu, którego bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater, pracujący w trójmiejskiej policji: Aleję samobójców (2008) oraz Róże cmentarne (2009). Otrzymał Paszport „Polityki” za rok 2005, Nagrodę Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę roku 2005 oraz honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru 2007.

Mariusz Czubaj (ur. 1969) – antropolog kultury, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest autorem książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006, WAiP), W stronę miejskiej utopii (2007, Academica) oraz (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007, Muza). Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, którą otrzymał za powieść kryminalną 21:37 (2008, W.A.B.). W duecie z Markiem Krajewskim pisze cykl kryminałów z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.), Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Na początku lipca weszła do księgarń jego najnowsza książka Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne.(Oficynka, 2010). Mieszka w Warszawie.

Sekret Kroke, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Świat Książki, Warszawa 2009

Powieść kryminalna z akcją w przedwojennym Krakowie. Jest wiosna 1939 roku. W mieście giną żydowscy antykwariusze, a po jego zaułkach kręcą się dziwne osoby: nazistowski szpieg Romanow, hiszpański zakonnik Carlos i sławny nożownik z Warszawy, Maciek Messer. Każdego z nich przysłał inny mocodawca. Wszyscy szukają tajemniczego manuskryptu, ukrytego w Polsce przez Bractwo Alchemików, który może zmienić losy świata... Inteligentna rozrywka, pełna krakowskich "smaczków", z intrygą jakiej nie powstydziłby się sam Dan Brown.  

Przeczytaj recenzję

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska (ur. 1982), Michał Kuźmiński (ur. 1981

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska ukończyła dziennikarstwo oraz kulturoznawstwo międzynarodowe na UJ. Michał Kuźmiński jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJ. Pracuje jako dziennikarz i redaktor "Tygodnika Powszechnego". Mieszkają w Krakowie.

Ucieczka z Festung Breslau, Andrzej Ziemiański, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2009

Sensacyjna, rozgrywająca się w błyskawicznym tempie akcja ma za scenerię Festung Breslau – od zimy 1945 r. broniącej się przed atakami Armii Czerwonej i kapitulującej dopiero 6 maja. W tych dramatycznych okolicznościach agenci różnych wywiadów tropią zagadkę tajemniczych zgonów ludzi powiązanych z wywożeniem z miasta dzieł sztuki. Główni bohaterowie, oficer Abwehry (absolwent Oksfordu i pacyfista) Schielke oraz tajemniczy osobnik o nazwisku Holmes, próbują nie tylko przetrwać wojnę, ale i zapewnić sobie lepsze życie, planując wielki przekręt w gangsterskim stylu.

Andrzej Ziemiański (ur. 1960) Z zawodu architekt, jest pisarzem, autorem powieści sensacyjnych, fantasy i science fiction. Debiutował w 1979 opowiadaniem Zakład zamknięty. Jego pierwsza powieść Wojny urojone ukazywała się w odcinkach w „Kurierze Polskim” i radiowej Trójce. Wraz z Eugeniuszem Dębskim założył w roku 1997 "Fahrenheita", pierwsze polskie czasopismo internetowe poświęcone fantastyce. Jest też autorem cyklu powieści Achaja publikowanego w latach 2002-2004 oraz powieści sensacyjnych rozgrywających się we Wrocławiu: Breslau forever (2008, Fabryka Słów) i Ucieczka z Festung Breslau (2009, Wydawnictwo Dolnośląskie). Laureat Nagrody im. Zajdla. Mieszka we Wrocławiu.

/ms/