Weekend z TV - 22-23.IX.

Autor: [press]
Data publikacji: 21 września 2007

22-23.IX. 

 
 
 

Od kołyski aż po grób

Film sensacyjny, USA, 2003
reż.: Andrzej Bartkowiak
wyst.: Jet Li, DMX, Anthony Anderson
 

TVN: Sobota 21:40



Szefowi wyspecjalizowanego gangu złodziei (DMX) porwano córkę. Aby ją ocalić musi zawrzeć niebywały układ z oficerem tajwańskiej policji (Jet Li) i odnaleźć cenne diamenty, których żądają porywacze. Podążając śladem zaginionych diamentów, odkrywa nowoczesną broń masowego rażenia, która może zagrozić całej ludzkości.
 
 
 

Nieuchwytny cel

Film sensacyjny, USA, 1993
reż.: John Woo
wyst.: Jean-Claude van Damme, Lance Henriksen, Yancy Butler
 

TVN Siedem: Niedziela 20:10


Bezwzględny milioner Emil Fouchon oraz jego bogaci przyjaciele dla sadystycznej przyjemności polują na bezdomnych. Fouchon, który jest pomysłodawcą tej koszmarnej zabawy, proponuje ofiarom wysoką stawkę: sto tysięcy dolarów nagrody, jeśli udałoby im się przeżyć chociaż jeden dzień pościgu. Na zawodników wybierani są przy tym szczególni mężczyźni, najchętniej weterani wojenni, którzy potrafią się bronić, co dodatkowo zwiększa emocje. Ale nawet oni nie mają szans w krwawych łowach.
 
 
 
 

W mroku dnia

Film sensacyjny, USA, 1995
reż.: J. S. Cardone
wyst.: Gil Bellows, Michelle Forbes, Mia Sara
 

TVN Siedem: Niedziela 23:10

 

Rinda wdaje się w romans z niedawno poznanym mężczyzną. O tym, że nie jest on stanu wolnego, dowiaduje się w czasie intymnego spotkania, gdy zjawia się jego żona z bronią w ręku. Na szczęście nie dochodzi do tragedii. Kobiety zaprzyjaźniają się i ruszają w podróż po Arizonie. Rinda pokazuje Hallie inny świat, w którym kobieta nie musi być zabawką w rękach mężczyzny, ale sama stanowi o sobie. Pewnego dnia w ich życie wkracza przystojny kowboj. Rinda i Hallie rozpoczynają rywalizację o jego względy. Trójką zaczyna się interesować policja.
 
 
 
 

CZAS ZABIJANIA


(A Time to Kill)
dramat kryminalny, USA, 1996, 143 min

reżyseria: Joel Schumacher
obsada: Matthew McConaughey, Samuel L. Jackson, Sandra Bullock, Kevin Spacey


premiera w ale kino!: 8 listopada 2006
najbliższe emisje: 22 września, sobota, godz. 22:00

 
Dwóch pijanych białych łajdaków gwałci i torturuje dziesięcioletnia Murzynkę. Jej ojciec wymierza im sprawiedliwość. Doskonała ekranizacja powieści jednego z najsłynniejszych twórców thrillerów prawniczych i kryminałów Johna Grishama.

Amerykańskie Południe, stan Missisipi. Dwóch ohydnych białych łajdaków upija się i dla zabawy gwałci i bije dziesięcioletnią murzyńska dziewczynkę. Jej ojciec Carl Lee Hailey (Samuel L. Jackson) wie, że w Missisipi, najbardziej rasistowskim stanie USA - nie może liczyć na sprawiedliwość. Postanawia więc sam pomścić córkę. Zabija gwałcicieli i przypadkiem rani eskortującego ich policjanta. Obrony Haileya przed sądem podejmuje się młody, prawy i ambitny biały adwokat Jake Brigance (Matthew McConaughey), jego przeciwnikiem jest natomiast bezwzględny prokurator Rufus Buckley (Kevin Spacey). Jake, dla którego sprawa Haileya może być trampoliną do kariery, ma wokół siebie kilku sojuszników: swojego dawnego mentora mecenasa Freddiego Cobba (Donald Sutherland), dziś wielbiciela mocnych trunków i atrakcyjną prawniczkę na dorobku Ellen Roark (Sandra Bullock). Ma też niestety wrogów i to nie do zlekceważenia. Wspaniałomyślna postawa Jake nie podoba się bowiem zamieszkującym okolicę członkom Ku-Klux-Klanu. Adwokat ma wiele do stracenia - zwłaszcza w przypadku jego kilkuletniej córeczki, którą może spotkać podobny los, co brutalnie skrzywdzoną czarną córkę jego klienta.

"Czas zabijania" to ekranizacja debiutanckiej powieści Johna Grishama. Jej akcję autor osadził w Missisipi, gdzie sam studiował prawo, otworzył swoją pierwszą kancelarię, a później zasiadał w Izbie Reprezentantów. Pomysł na książkę zrodził się, kiedy Grisham przysłuchiwał się procesowi o gwałt na młodej kobiecie. Powieść pisał przez trzy lata nie przerywając pracy prawnika. Ukończonej książki nikt jednak długo nie chciał wydać. Drukiem ukazała się dopiero w 1988 roku, ale - mimo dobrych recenzji - nie cieszyła się popularnością. Inaczej potoczyły się losy kolejnej powieści Grishama "Firmy", do której Paramount Pictures wykupił prawa jeszcze przed publikacją. "Firma" odniosła wielki wydawniczy sukces, a Grisham wystąpił z Izby Reprezentantów, kupił farmę w okolicach Oksfordu i odtąd zajmuje się wyłącznie pisaniem. Z powodzeniem - dziś jego książki tłumaczone są na 29 języków, a w styczniu 1998 roku został wybrany najpopularniejszym pisarzem lat 90.

Choć na planie ekranizacji "Czasu zabijania" spotkały się uznane gwiazdy Hollywood: Samuel L. Jackson, Matthew McConaughey, Sandra Bullock, Donald Sutherland, Kevin Spacey czy Ashley Judd, obsada filmu JOELA SCHUMACHERA miała początkowo wyglądać inaczej. Rolę Jake'a Brigance'a reżyser przeznaczył dla Vala Kilmera, którym zachwycił się na planie reżyserowanego przez siebie "Batman Forever" (1995), ale Kilmer miał inne plany. Później wybór padł na Kevina Costnera, który jednak zastrzegał sobie dużą kontrolę nad projektem, na co z kolei nie zgodził się Grisham. Matthew McConaughey natomiast z początku miał grać Freddie'ego Lee Cobba, ale po przeczytaniu scenariusza postanowił przekonać Schumachera, że sprosta roli głównej. Reżyser zrobił specjalnie dla niego zdjęcia próbne i... wręczył mu rolę Brigance'a. Decyzja okazała się trafna. McConaughey tak przejął się swoją rolą, że końcową scenę płomiennej mowy zagrał w pierwszym podejściu i bez żadnego cięcia - ponoć łez, które błyszczą w jego oczach pod koniec, nie było nawet w scenariuszu. Ostatecznie roszady w obsadzie, których było znacznie więcej, nie zaszkodziły filmowi, a efekt końcowy spodobał się nawet Grishamowi. W wywiadzie dla prasy kilka lat później powiedział nawet, że nikt nie przenosi na ekran jego prozy tak jak Schumacher.



POIROT: ŚMIERĆ NA NILU


(Agatha Christie's Poirot: Death on the Nile)
film kryminalny Wlk. Brytania, 2004, 97 min

reżyseria: Andy Wilson
obsada: David Suchet, James Fox, Emma Griffiths Malin, JJ Feild


premiera w ale kino!: 23 września 2007
najbliższe emisje: 23 września, niedziela, godz. 20:00
27 września, czwartek, godz. 21:40

 


Kolejne morderstwo, którego zagadkę musi rozwikłać belgijski detektyw wywołuje panikę wśród towarzystwa z wyższych sfer podróżującego statkiem po Nilu.

Sławny detektyw Herkules Poirot (David Suchet) jest jednym z pasażerów statku wycieczkowego "Karnak", odbywającego właśnie rejs po Nilu. Wśród wyższych sfer podróżujących statkiem znajduje się m.in. milionerka Linnet Ridgeway-Doyle (Emily Blunt) ze swoim nowo poślubionym mężem Simonem (JJ Feild) oraz mrukliwy pułkownik Race (James Fox). Atrakcje turystyczne zabawiają podróżujących. Wszyscy chętnie zwiedzają starożytne świątynie i podziwiają niezwykłe widoki. W tajemnicy jednak załatwiają inne, dużo bardziej absorbujące ich sprawy. Wkrótce Poirot zaczyna domyślać się, że nie wszyscy współpodróżni są tymi, za których się podają. Wtedy też dochodzi do morderstwa, które wyciąga na światło dzienne wiele brudnych sekretów, jakie zdesperowani arystokraci do tej pory starali się ukrywać.

Herkules Poirot to fikcyjna postać stworzona na kartach powieści Agathy Christie. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, gdzie przyszły detektyw przychodzi na świat. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna drugą karierę - prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi do tego stopnie, że zakłada się ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać zagadkę przy pomocy swoich "małych szarych komórek" nie ruszając się z krzesła. Jak inni wielcy detektywi - Sherlock Holmes czy panna Marple - jest też stanu wolnego. Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina i Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu").

W latach 90. powstał cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej - przez wielu uważanym za najlepsze wcielenie belgijskiego detektywa. "Poirot: Śmierć na Nilu" jest jedną z jego części. Jego reżyseria powierzona została ANDY'EMU WILSONOWI, współtwórcy serialu "Hotel Babylon" i bliskiego gatunkiem do "Poirota" cyklu "Panna Marple". W główne role, obok Sucheta, wcielili się m.in. James Fox, który w 1964 roku zdobył Baftę dla najlepiej zapowiadającego się aktora za rolę w "Służącym" Josepha Loseya i JJ Feild, znany jako odtwórca roli Tulse Lupera w postmodernistycznym, awangardowym trzyczęściowym obrazie "Tulse Luper Suitcases" Petera Greenawaya.



/materiały informacyjne stacji telewizyjnych/

 

 

 

 

Udostępnij