Znakomite pozycje w TV - do 21.X.

Autor: [press]
Data publikacji: 18 października 2007

18-21.X.





NIEBEZPIECZNA GRA

 

(Dangerous Game)
dramat, USA, 1993, 104 min

reżyseria: Abel Ferrara
obsada: Harvey Keitel, Madonna, James Russo, Nancy Ferrara

premiera w ale kino!: 19 października 2007
najbliższe emisje: 19 października, piątek, godz. 23:45
24 października, środa, godz. 23:30

Mroczny, brutalny i brudny film o kręceniu filmu, zimnych prawach show-biznesu i romansach na planie. Harvey Keitel i Madonna w psychodramie Abla Ferrary prezentują świat, który opiera się na fizycznym i psychicznym terrorze, interesowności i kłamstwie.

Nowojorski reżyser Eddie Israel (Harvey Keitel) przyjeżdża do Los Angeles, aby tu zrealizować swój najnowszy projekt. Film ma opowiadać o rozpadającym się małżeństwie Russela i Claire. Na kryzys Russel reaguje oddawaniem się rozpuście, Claire natomiast - zawsze głęboko wierząca - pogrąża się w surowym katolicyzmie. Mąż nie może tego znieść: zaczyna znęcać się nad żoną psychicznie, a później również fizycznie. Rolę Russela gra Francis Burns (James Russo), który w życiu prywatnym bardzo przypomina swoją postać. W jego filmową żonę wciela się Sarah Jennings (Madonna), znana aktorka telewizyjna, która dzięki filmowi Israela ma szanse na karierę w kinie. Sarah, która aby zdobyć rolę romansowała z Francisem, teraz wdaje się w romans z Eddiem, który w Nowym Jorku zostawił żonę Madlyn (Nancy Ferrara) i ich kilkuletniego synka. Madlyn nieoczekiwanie postanawia odwiedzić męża na planie. W hotelowym korytarzu mija się z Sarah, która przed chwilą uprawiała seks z jej mężem. Eddie'emu jednak udaje się zatrzeć ślady i spokojnie może udawać oddanego męża i ojca. Postanawia jednak powiedzieć żonie prawdę.

Na ekrany kin "Niebezpieczna gra" wchodziła w aurze skandalu z powodu brutalnych scen erotycznych i prowokacyjnego scenariusza. Niektóre kraje zakazały nawet emisji filmu ABLA FERRARY, twórcy znanego z upodobania do perwersji i przemocy w kinie. Wśród nich była Irlandia, która najprawdopodobniej zakazała dystrybucji z powodu zawartej w filmie sceny gwałtu analnego.

"Niebezpieczna gra" jest drugim filmem Ferrary - po brutalnym "Złym poruczniku" - zatrzymanym przez irlandzką cenzurę. Do zatargów z cenzurą i opinią publiczną Ferrara jest już zresztą przyzwyczajony. Twórca debiutował w 1976 roku filmem pornograficznym "Nine Lives of Wet Pussy Cat" (zagrał w nim jedną z głównych ról!), a trzy lata później zrealizował horror klasy B "The Driller Killer". W swoich filmach, takich jak "Hotel New Rose" (dwie nagrody w Wenecji), "Pogrzeb" (katolicka nagroda OCIC w Wenecji) czy "Uzależnienie" od początku łączył ogień z wodą. Z drastyczną przesadą pokazywał przemoc, gwałt i ludzi na dnie, a jednocześnie powracał do religijnych symboli oraz tematu nawrócenia, łaski i wiary. To zestawienie szokowało zwłaszcza w jego najsłynniejszym filmie "Zły porucznik" (1992), gdzie Harvey Keitel zagrał zepsutego policjanta-narkomana, któremu objawia się Jezus. Ferrara, który otwarcie przyznawał się do korzystania z wszelkich dostępnych używek, a podczas festiwali niewiele robił sobie z politycznej poprawności, w ostatnich jednak latach - jak sam mówi - dojrzał i docenił rodzinne życie. Pytany o to, dlaczego zrealizował "Marię", nagrodzony w Wenecji dramat o duchowym nawróceniu, odpowiada: "Zacząłem sam siebie pytać: A co z tobą? Czy wierzysz? Po co ci te wszystkie religijne symbole? Ale nie przeszedłem sam takiej drogi jak główna bohaterka obrazu "Maria". Ciągle błądzę i szukam i walczę ze sobą. Staram się coś zrozumieć".

Główne role w "Niebezpiecznej grze" Ferrara powierzył swojemu ulubionemu aktorowi Harveyowi Keitelowi i Madonnie, ikonie popkultury. Wielokrotnie krytykowana za swoje filmowe występy piosenkarka w "Niebezpiecznych grach" - w opinii wielu krytyków - udowodniła, że potrafi być również przekonującą aktorką. W roli Madlyn, filmowej żony Israela, po raz pierwszy na ekranie wystąpiła z kolei żona reżysera, Nancy Ferrara.

 


INTACTO

 

(Intacto / Intact))
thriller, Hiszpania, 2001, 104 min

reżyseria: Juan Carlos Fresnadillo
obsada: Leonardo Sbaraglia, Eusebio Poncela, Monica Lopez, Max von Sydow

premiera w ale kino!: 21 października 2007
najbliższe emisje: 21 października, niedziela, godz. 20:00
25 października, czwartek, godz. 21:45

Jako jedyni przeżyli katastrofy, które przyniosły śmierć setkom, tysiącom, milionom innych. Teraz ryzykują swoje szczęście dla bezlitosnej ruletki losu w podziemnym kasynie, gdzie stawką jest życie. Mroczny thriller autora pokazywanego właśnie w polskich kinach horroru "28 tygodni później".

Czym jest dar szczęścia, który niektórym pozwala się bezskutecznie gonić przez całe życie, a innych ratuje - nie wiedzieć czemu - z największych opresji? Na to pytanie odpowiedzi szuka Sara (Mónica López), policjantka, która jako jedyna ocalała w wypadku, w jakim zginęli jej mąż i syn. Sara desperacko próbuje odkryć nielegalne struktury w pewnym tajemniczym kasynie, które na niemal bezludnej, pustynnej wyspie prowadzi Sam (Max von Sydow), Żyd, który jako jeden z nielicznych przeżył obóz koncentracyjny. Prawą ręką Sama jest Federico (Eusebio Poncela), typowy farciarz, który kiedyś cudem ocalał z trzęsienia ziemi, a teraz umie "odbierać" szczęście tym, którym za dobrze wiedzie się w kasynie. Federico jednak pewnego dnia otwarcie sprzeciwia się swojemu pracodawcy i w ten sposób traci za jednym zamachem fart i pracę. Siedem lat później spotyka Thomasa (Leonardo Sbaraglia), nieuchwytnego włamywacza, który jako jedyny ocalał z katastrofy lotniczej, a teraz dochodzi do siebie pod czujnym okiem policji. Federico pomaga mu uciec i proponuje współpracę. Obaj zagłębiają się w niebezpieczne struktury podziemnego kasyna, w którym handluje się szczęściem. Rozpoczynają najniebezpieczniejszą w swoim życiu grę z losem. Tuż za nimi podąża Sara.

JUAN CARLOS FRESNADILLO, twórca pokazywanego właśnie w polskich kinach horroru "28 tygodni później", pisząc scenariusz "Intacto", swojego debiutu pełnometrażowego, odwołał się do najsilniejszego wspomnienia ze swego dzieciństwa. Jako kilkulatek był świadkiem zderzenia się dwóch jumbo jetów. Kilkanaście lat później usłyszał historię kobiety, która spóźniła się na samolot, a chwilę później dowiedziała się, że maszyna rozbiła się tuż po starcie zabijając wszystkich na pokładzie. Swoje rozmyślania o cudzie szczęścia (czy przypadku?) Fresnadillo przedstawił w "Intacto" w formie stylowego, mrocznego thrillera nagrodzonego dwiema statuetkami Goya, nagrodami na festiwalu w Toulouse i Fantasporto oraz dwiema nagrodami koła scenarzystów hiszpańskich.

W filmie spotkali się aktorzy różnych pokoleń i narodowości. Przejmująco mroczną kreację stworzył bergmanowski aktor, Szwed Max von Sydow, laureat nagrody w Wenecji za rolę w "Locie orła" (1982) i nagrody honorowej w Cannes. Towarzyszył mu jeden z najpopularniejszych hiszpańskich aktorów młodego pokolenia Leonardo Sbaraglia, który za "Intacto" odebrał swoją pierwszą w karierze statuetkę Goya oraz Eusebio Poncela, również Hiszpan, znany chociażby z dramatu "Siostry" Julii Solomonoff, rozliczającego okres wojskowej dyktatury w Argentynie. Rolę kobiecą reżyser powierzył Monice Lopez, mało znanej w Europie aktorce z Wysp Kanaryjskich, nagrodzonej na katalońskim festiwalu w Sitges za rolę w horrorze "El habitante incierto" i na festiwalu w Barcelonie za występ w krótkometrażówce "Pernocta".

 


Romeo musi umrzeć

Film sensacyjny, USA, 2000
reż.: Andrzej Bartkowiak
wyst.: Jet Li, Aaliyah, Isaiah Washington

TVN: Piątek 22:15

Dwie rodziny mafijne rywalizują o władzę w portowej dzielnicy w Oakland. Azjaci i Afroamerykanie zwalczają się w nieustającej, bezpardonowej walce. Aż wreszcie Po, młodszy syn azjatyckiego bossa, zostaje zamordowany. Na wieść o śmierci jego starszy brat Han ucieka z więzienia w Hongkongu, by dokonać krwawej zemsty. Wraca do USA, gdzie rozpoczyna poszukiwania zabójcy z gangu kierowanego przez Afroamerykanina Isaaka. W Oakland Han zakochuje się w Trish, córce Isaaka.

 

 

/materiały informacyjne stacji telewizyjnych/
 

Udostępnij