Advertisement
Strona główna
Jedyna szansa, Harlan Coben: recenzja
środa, 03 kwietnia 2013

Wcale nie taka jedyna szansa

Już kiedyś pisałam, że nie jestem fanką tytułów kryminałów Cobena. Są według mnie nie do zapamiętania i nie do odróżnienia jeden od drugiego. Podobnie jest i w tym przypadku, chociaż tym razem tytuł przynajmniej w wyraźny sposób nawiązuje do treści powieści. Gdyby jednak autor chciał być bardziej pedantyczny, powinien zatytułować tę książkę: „Kolejna jedyna szansa”...

Głównym bohaterem jest chirurg plastyczny Marc Seidman, który budzi się pewnego dnia w szpitalu. Okazuje się, że został postrzelony we własnym domu. Jego żona zginęła podczas strzelaniny, a sześciomiesięczna córeczka została porwana. Bogaty teść Marca wkrótce dostaje wiadomość od porywaczy, którzy dają jemu i Marcowi jedyną szansę na odzyskanie małej Tary. Marc ma bez zawiadamiania policji dostarczyć porywaczom dwa miliony dolarów. Zrozpaczony i zagubiony ojciec popełnia błąd za błędem; w rezultacie porywacze zabierają okup, ale nie oddają mu dziecka. Marc wie, że stracił swoją jedyną szansę. Równocześnie w oczach policji i FBI cały czas jest pierwszym podejrzanym. Śledztwo dociera jednak do martwego punktu i zamiera z braku poszlak. Mija osiemnaście miesięcy i porywacze odzywają się ponownie, dając Marcowi kolejną jedyną szansę. Tym razem bohater nie zamierza jej zaprzepaścić, chociaż nie ma pojęcia, czy jego córeczka nadal żyje, czy może jest to bezczelny blef ze strony ludzi pozbawionych skrupułów.

ImageCoben tak konstruuje swoich bohaterów, że łatwo ich polubić. Tak jest i w przypadku Marca. Chirurg plastyczny, specjalizujący się w rekonstrukcji zdeformowanych dziecięcych twarzy, jest sympatyczny, wrażliwy i dosyć dowcipny, a jego tęsknota za porwaną córeczką może być poruszająca, jeśli kogoś wzruszają takie rzeczy. Ciekawym motywem jest tu też stosunek bohatera do zmarłej żony: jej śmierć go zasmuciła, ale musi też zmierzyć się ze smutną myślą, że nie jest w stanie stwierdzić, czy kiedykolwiek ją naprawdę kochał.

Coben w przypadku tej powieści stawia na swój sprawdzony schemat – pewniak, za który kochają go miliony czytelników na całym świecie. I chyba nie mają tego schematu dosyć, skoro jego powieści nadal rozchodzą się jak świeże bułeczki. A więc mamy bohatera tkwiącego w samym środku intrygi i zagmatwanego śledztwa. Człowieka nieco zagubionego i bezradnego na początku, który musi się jednak wziąć do kupy, by doprowadzić sprawę do końca. Mamy też bardzo lubiany przez autora motyw poszukiwania zaginionej osoby. Bohater działa w znacznym stopniu poza systemem i jest swego rodzaju samotnym rewolwerowcem, w dodatku podejrzewanym przez policję o to, że stoi za całą akcją. Pojawia się tu też znak rozpoznawczy Cobena, czyli wielokrotne zwroty akcji, mylenie tropów i mnożenie wątków. A wszystko to po to, aby zmylić czytelnika.

Autor sporo miejsca poświęca przemyśleniom bohatera, co może sprawić, że czytelnicy nastawieni na wartką i szybką akcję odrobinę się zniecierpliwią. Jednak zakończenie jest jak zwykle satysfakcjonujące i zaskakujące, więc wielbiciele amerykańskiego autora na pewno nie będą rozczarowani.

Gaja Grzegorzewska


Jedyna szansa

Harlan Coben
Przekład: Zbigniew Królicki
Wydawnictwo Albatros
Wydanie IV
Warszawa 2013