Advertisement
Strona główna
Morderstwo odbędzie się, Agatha Christie
środa, 16 kwietnia 2014

Humor i refleksja

W związku z różnymi perypetiami dawno nie odwiedzałam naszej portalowej biblioteczki i nie uzupełniałam mojej półeczki z nowościami świeżym towarem. Zostały niedobitki, a wśród nich żadna nie sprawiła, że moje serce zabiło szybciej, a mnie opanowała przemożna ochota natychmiastowego czytania i pisania entuzjastycznej recenzji. Przebiegałam wzrokiem po półkach z nowymi i starymi kryminałami tam i z powrotem i ogarniał mnie coraz większy smutek. Wszystko albo przeczytane, albo nienadające się. I nagle mój wzrok padł na wciśniętą w kąt, sczytaną tak, że ledwo można odczytać tytuł, Agathę Christie. Kieszonkowe wydanie „Morderstwo odbędzie się...” Wydawnictwa Dolnośląskiego. Porządna klasyka jest zawsze dobrą odpowiedzią na niedobór atrakcyjnych nowości.

Image„Morderstwo odbędzie się...” to mniej znana powieść Christie z roku 1950 i czwarty z kolei kryminał, w którym główną bohaterką jest panna Marple. Akcja rozgrywa się w wiosce Chipping Cleghorn. W lokalnej gazetce, uwielbianej przez mieszkańców ze względu na miejscowe nowinki, pojawia się ogłoszenie informujące, że w najbliższy piątek o godzinie 19:30 w domu „Little Paddocks” zostanie popełnione morderstwo. Czytelnicy uważają anons za żart, ale mimo to wszystkie najbardziej prominentne osoby w miasteczku zjawiają się tuż przed wyznaczoną godziną w domu Letycji Blacklock. Gdy w salonie są już wszyscy, nagle gasną światła i w drzwiach ukazuje się obcy osobnik. Padają strzały. Jeden trafia panią domu, drugi zabija napastnika, którym okazuje się młody imigrant, wynajęty przez kogoś do zrobienia kawału. Sprawa jest dziwna i tajemnicza. Na szczęście z wizytą u żony lokalnego wikarego przebywa właśnie Jane Marple, która od razu zaczyna interesować się tym wydarzeniem.

To jedna z tych powieści Christie, która – mimo że padają trupy i pojawiają się smutne i ponure tajemnice – równocześnie bawi sporą dawką humoru. Rozwiązanie jest znakomite, intryga uknuta wyjątkowo sprytnie, a uważny czytelnik otrzymuje wszelkie dane po temu, by rozwiązywać wraz z panną Marple tę logiczną łamigłówkę. Wytrawni czytelnicy Christie, znający różne jej sprytne sztuczki i umiejętność stosowania zasłon dymnych i podrzucania fałszywych tropów, będą zapewne potrafili oddzielić ziarna od plew. Ale jak to wszystko zostało przeprowadzone, i jaki był motyw zbrodni, to już o wiele trudniejsza sprawa.

Chipping Cleghorn nie jest typowym sielskim miasteczkiem z powieści Christie. To powojenny świat, w którym wszystko uległo zmianie. Ludzie przemieszczają się, emigrują, tracą dobytek, rodzinę. W rezultacie w takich mieścinach zamieszkują obcy. Wszyscy bohaterowie tej książki są takimi przyjezdnymi. Nic o sobie nawzajem nie wiedzą, poza tym, co sami zdecydują się zdradzić lub wymyślić. W takich miejscach ludzie próbują zacząć żyć na nowo, ukryć się i pozostać anonimowym lub zagrzebać głęboko własną przeszłość i stać się kimś zupełnie innym. Pomimo całego humoru, który oferuje nam Christie, jest też w tej książce smutek ludzi, którzy wygrali wojnę, ale zapłacili za to wysoką cenę. Świat powojenny jest inny. Właściciele ziemscy przenoszą się z ogromnych posiadłości do mniejszych domów, ich służba redukuje się do jednej kobiety ze wsi, która jest od wszystkiego. Nie ma już wielkich przyjęć, bo żywność jest reglamentowana. Ludzie uczą się kombinować i zdobywać potrzebne artykuły na czarnym rynku. Trwa handel wymienny i wymiana usług. Pojawiają się emigranci, gotowi pracować za grosze.

„Morderstwo odbędzie się...” to jedna z moich ulubionych powieści Christie. Polecam uwadze również jej bardzo dobrą adaptację z Geraldine McEwan.


Gaja Grzegorzewska

 

Morderstwo odbędzie się
Agatha Christie
Przekład: Tadeusz Jan Dehnel
Wydawnictwo Dolnośląskie
Wrocław 2004

 

Dział o twórczości Agathy Christie