Zmowa milczenia, Katarzyna Pisarzewska

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 19 marca 2015

Zmowa milczenia

Autor: Katarzyna Pisarzewska

Gęsta atmosfera małego miasteczka

Katarzyna Pisarzewska jest pisarką, scenarzystką oraz autorką dialogów filmowych. Napisała scenariusze kilkudziesięciu odcinków „Brzyduli” oraz współtworzyła dialogi do serialu „Na Wspólnej”. Ale pracowała również jako: ankieterka, kwiaciarka, socjolożka i wolontariuszka. Zadebiutowała w roku 2002 książką „Halo, Wikta!”, za którą otrzymała główną nagrodę w konkursie Klubu Świata Książki i magazynu „Elle” na najlepszą współczesną powieść dla kobiet Złote Pióro 2002. Jesienią 2014 roku ukazała się jej powieść kryminalno-obyczajowa zatytułowana „Zmowa milczenia” – opowieść o życiu małego miasteczka i sekretach jego mieszkańców.   

W miejscowości o nazwie Gosztowo ginie młody chłopak. Zostaje potrącony przez samochód. Sprawca ucieka. Na miejscu wypadku znajduje się tylko jego młodszy brat oraz wezwany przez chłopca przyjaciel ich matki. Sprawą zajmuje się policja, przede wszystkim trzydziestojednoletnia pani sierżant Maria Gajda. W toku śledztwa na wierzch wychodzą dawno zapomniane sprawy związane z morderstwem sprzed lat. Im bardziej Maria zagłębia się w sprawę, tym mocniej zaczyna dostrzegać powiązania między poszczególnymi osobami, również z policji. Okazuje się, że dotarcie do prawdy wcale nie jest łatwe w miejscowości, w której wszyscy wszystkich znają albo są powiązani więzami rodzinnymi. Nawet dla policjantów sprawcy nie są osobami anonimowymi, co czasem utrudnia realny osąd sytuacji. W śledztwie pomaga Marii Petro Szewczenko, policjant, który niedługo odchodzi na emeryturę. Więź, która się między nimi nawiązuje, zaczyna wychodzić poza ramy powiązań zawodowych czy zwykłej przyjaźni. Tym sposobem w „Zmowie milczenia” mamy nie tylko wątek kryminalny, tło obyczajowe, ale również wątek miłosny.

Pisarzewska znakomicie uchwyciła atmosferę małego miasteczka, w którym rytm wyznaczają niedzielne msze i wyprawy do marketu. Tu nic się nie dzieje. Jest sennie i ciągle tak samo. W „Zmowie milczenia” znajdziemy niemal wszystkie elementy typowego miasteczka. Jest oczywiście policja, szkoła, miejscowi bogacze, na których reszta patrzy z niechęcią, lokalna prasa, która stara się omijać tematy niewygodne dla miejscowej władzy. Brakuje chyba tylko księdza. Wzajemne relacje przyjacielsko-rodzinne mieszkańców w znacznym stopniu utrudniają pracę policji. A okazuje się, że mieszkańcy kryją nie tylko siebie nawzajem, ale również pewne sekrety. Jeden dotyczy śmierci młodej dziewczyny, którą przed laty znaleziono porzuconą przy drodze w tydzień po Nowym Roku. Zadaniem ambitnej Marii Gajdy będzie nie tylko rozwiązanie zagadki śmierci chłopca potrąconego przez samochód, ale także odnalezienie ewentualnych powiązań między obecnym wypadkiem a zdarzeniem sprzed lat. Autorka porusza również kilka ważnych problemów: przemoc w rodzinie, sytuację dziecka w rozpadającym się małżeństwie rodziców czy niemoc zwykłego człowieka wobec władzy.

Maria jest jedną z ciekawszych postaci w powieści Pisarzewskiej. Choć trzeba przyznać, że właściwie każdy bohater jest tutaj nie tylko charakterystyczny, ale również psychologicznie pogłębiony. Ich motywacje są przekonująco wyjaśnione, co czyni postaci realistycznymi. Maria ma silny charakter, na co z pewnością miała wpływ jej relacja z matką. Jest też indywidualistką, żyjącą samotnie i poświęcającą czas jedynie pracy. Jej sytuacja zmienia się jednak, kiedy znajomość z kolegą z pracy nabiera rumieńców. Pani sierżant nie tylko musi rozwiązać zagadkę dwóch morderstw, ale także uporządkować swoje sprawy osobiste, z których najważniejszą jest odbudowanie zaufania do mężczyzn.

„Zmowa milczenia” to powieść kryminalno-obyczajowa utrzymana w klimacie znanym z kryminałów skandynawskich. Powinna więc przypaść do gustu wielbicielom literatury tego rodzaju.

Ewelina Dyda

Zmowa milczenia
Katarzyna Pisarzewska
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Kraków 2014   

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zmowa milczenia" Katarzyna Pisarzewska