Angielska dziewczyna, Daniel Silva

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 02 kwietnia 2015

Angielska dziewczyna

Autor: Daniel Silva
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie MUZA SA

Misja Gabriela Allona

Kiedy wzięłam do ręki książkę Daniela Silvy zatytułowaną „Angielska dziewczyna” i przeczytałam opis na obwolucie, pomyślałam, że będę mieć do czynienia z pozycją, w której zdarzenie goni zdarzenie, a akcja stale trzyma w napięciu. Byłam przygotowana na sensację i powieść szpiegowską w najlepszym wydaniu. Przeczytałam kilka pierwszych stron i pierwsze wrażenie prysło. Akcja powieści amerykańskiego autora snuje się powoli i nawet w kulminacyjnych momentach nie przyśpiesza. Nie ma tu spektakularnych pościgów oraz efektownych scen w stylu filmów z Bondem. W zamian za to pojawiają się wyważone zdania i opowieść przypominającą suchą relację, której finał łatwo przewidzieć.

Gabriel Allon jest agentem wywiadu izraelskiego, uważanym za jednego z lepszych agentów na świecie. Ma na swoim koncie liczne sukcesy, które sprawiły, że stał się również swego rodzaju legendą. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie do niego zwracają się ludzie z otoczenia premiera Wielkiej Brytanii, kiedy polityk popada w kłopoty. Okazuje się, że ma on romans z młodą kobietą, robiącą oszałamiającą polityczną karierę, Madeline Hart. Dziewczyna zostaje porwana, a premier jest szantażowany. Nie chodzi jednak o ujawnienie romansu, ale o życie kobiety: jeśli polityk nie zapłaci określonej sumy, Madeline zginie. Kiedy Gabriel zaczyna pracować nad sprawą, odkrywa, że w zniknięcie dziewczyny zamieszane są służby rosyjskie. Wówczas afera zaczyna mieć wymiar międzynarodowy. Robi się coraz bardziej niebezpiecznie i Allon musi wykazać się sprytem i inteligencją, aby odnaleźć porwaną.

Książka przybliża specyfikę pracy agentów wywiadu, przedstawiając metody ich działania. Widzimy, że jest to praca, która toczy się na granicy prawa i świata przestępczego – Allon wielokrotnie korzysta z usług płatnego mordercy oraz ma powiązania z mafią włoską. Jest to także świat, w którym najnowsze technologie są dostępne niemal na zawołanie, jeśli agent wyrazi chęć ich użycia. Życie agenta to również egzystencja w ciągłym ukryciu i zmienianie tożsamości stosownie do przeprowadzanej akcji. Agent wywiadu żyje w ciągłej obawie o własne życie. Najgorszą sytuacją natomiast jest moment, w którym zostanie rozpracowany albo zdradzony przez współpracowników. Daniel Silva przedstawia także długotrwały proces przygotowywania człowieka do roli agenta. Nierzadko trwa on już od najmłodszych lat życia. Spektakularne bywają również przejęcia agentów przez inne wywiady.

Z racji tego, że autor rozciągnął akcję na teren Rosji, czytelnik ma możliwość wniknięcia w świat rosyjskich oligarchów. Fragmenty opisujące współczesną Rosję oraz jej ustrój czyta się z zainteresowaniem. Pojawiają się tu wielkie pieniądze, korupcja oraz despotyczna władza, której Rosja nie pozbyła się po mimo upadku ZSRR. Mimo że zlikwidowano także KGB, to rosyjski wywiad nadal funkcjonuje na starych zasadach, a prezydent uzurpuje sobie prawo do władzy niczym car. Ludzie, którzy mu się sprzeciwiają, giną szybko w niewyjaśnionych okolicznościach.

Atut książki to z pewnością obraz współczesnej Rosji. Fabuła natomiast jest przewidywalna i nie trzyma w napięciu – czego czytelnik powieści szpiegowskich bezsprzecznie się spodziewa; pod tym względem powieść Daniela Silvy go zawiedzie. Zaletą jest także zamieszczony na końcu książki komentarz autora, dotyczący sytuacji panującej w dzisiejszej Rosji. Na końcu autor dziękuje również osobom, które przyczyniły się do powstania powieści, i wymienia źródła, z których czerpał wiedzę potrzebną do napisania książki. Ich ilość oraz ilość osób, z którymi się konsultował, robi wrażenie. Ale jest też przyczyną zawodu, bo wiedząc, że autor poczynił tyle przygotowań do jej napisania, można było spodziewać się czegoś lepszego i większego. „Angielska dziewczyna” jest tymczasem napisana poprawnie, co oznacza, że nie jest książką złą, ale też nie wybija się ponad przeciętność.

Ewelina Dyda

Angielska dziewczyna
Daniel Silva
Przekład: Stanisław Bończyk
Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA
Warszawa 2014

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Angielska dziewczyna" Daniel Silva

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Inna kobieta, Daniel Silva

„Inna kobieta” to już osiemnasta część cyklu, którego głównym bohaterem jest Gabriel Allon, legendarny konserwator zabytków i zabójca w służbie osławionej ...

23 listopada 2018

NOWOŚĆ

Angielska dziewczyna, Daniel Silva

Od dziś na księgarnianych półkach znajdziecie powieść "Angielska dziewczyna" Daniela Silvy. To THRILLER o międzynarodowej intrydze, porwaniu, szpiegach i sile pieniądza. ...

22 października 2014