Tydzień z TV - 04-10.II.

Autor: [press]
Data publikacji: 04 lutego 2008



 

Tydzień z TV - 04-10.II.


 

Ruchomy cel

Film sensacyjny, USA, 1966
reż.: Jack Smight

TVN Siedem: Czwartek 20:05

Scenariusz:  William Goldman
Na podstawie książki "The Moving Target":  Ross Macdonald
Obsada:
Paul Newman - Lew Harper
Lauren Bacall - Elaine Sampson
Julie Harris - Betty Fraley
Arthur Hill - Albert Graves
Janet Leigh - Susan Harper


Harper to cyniczny, błyskotliwy prywatny detektyw, który stosuje każdą dostępną metodę, aby dotrzeć do prawdy. Zostaje wynajęty przez Elaine Sampson żonę bogatego milionera, który niedawno zaginął. W trakcie śledztwa wyjdą na jaw różne głęboko skrywane tajemnice...



Tango i Cash

Film sensacyjny, USA, 1989
reż.: Andriej Konczałowski, Albert Magnoli

TVN: Piątek 20:00



Dwaj policjanci Tango (Sylvester Stallone) i Cash (Kurt Russell) utrudniają szefowi mafii prowadzenie interesów. Rozwścieczony boss chce się zemścić. Zastawia na nich pułapkę. Zgodnie z jego planem policjanci zostają wrobieni w morderstwo agenta FBI. Obaj, skazani przez sąd, trafiają do więzienia. Wkrótce udaje im się jednak uciec. Powracają na ulice Los Angeles, by rozprawić się z ludźmi, którzy wrobili ich w morderstwo.





SYGNAŁY


 
film sensacyjny, Polska, 1959, 85 min

reżyseria:     Jerzy Passendorfer
obsada:     Danuta Starczewska, Stanisław Mikulski, Teresa Szmigielówna, Leon Niemczyk

premiera w ale kino!:     5 lutego 2008
najbliższe emisje:     5 lutego, wtorek, godz. 18:00
10 lutego, niedziela, godz. 08:00
15 lutego, piątek, godz. 16:15


Stanisław Mikulski jako taksówkarz desperacko poszukujący leku dla śmiertelnie chorej żony w filmie Jerzego Passendorfera, twórcy wielokrotnie nagradzanego "Zamachu" i uwielbianego przez widzów serialu "Janosik".

Janek (Stanisław Mikulski) jest zwykłym warszawskim taksówkarzem. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego żona Zosia (Danuta Starczewska) jest śmiertelnie chora. Postanawia nie czekać bezsilnie na wyrok, ale za wszelką cenę uratować jej życie. Okazuje się, że jest lek który mógłby zatrzymać rozwój choroby, ale w Polsce jest niemal niedostępny. Aby zdobyć cenny zagraniczny specyfik Janek posuwa się do wielu desperackich kroków, ale kiedy nawet apel radiowy nie przynosi żadnego skutku postanawia wejść w konflikt z prawem, żeby tylko ocalić życie żony.

"Sygnały", melodramat z wartko poprowadzonym sensacyjnym wątkiem, to jeden z pierwszych samodzielnych filmów JERZEGO PASSENDORFERA, który osiem lat wcześniej ukończył prestiżowa praską szkołę filmową FAMU, a jeszcze wcześniej studiował na wydziale reżyserskim w Łodzi. W polskim kinie Passendorfer zapisał się jako najbardziej znany i płodny wyznawca nurtu wojenno-partyzanckiego. Jego filmy, jak m.in. nagrodzony w Mar del Plata, Meksyku i San Sebastian "Zamach" czy wyróżniony przez jury FIPRESCI w Mar del Plata "Powrót", miały podkreślać znaczenie heroizmu, ideałów i obywatelskiej odwagi w kształtowaniu się świadomości narodu. Szerokiej publiczności nazwisko Passendorfer kojarzyć się jednak będzie przede wszystkim z serialem "Janosik", którego pełnometrażowa wersja do kin weszła w 1974 roku.

W "Sygnałach", zrealizowanych według scenariusza Zdzisława Skowrońskiego, scenarzysty takich filmów, jak "Kapelusz Pana Anatola", "Historia żółtej ciżemki" czy "Hrabina Cosel", główna rolę zagrał Stanisław Mikulski, jeden z ulubionych i często przez niego angażowanych aktorów Passendorfera, który wcześniej zagrał w jego "Zamachu". Towarzyszyła mu Danuta Starczewska, znana m.in. z filmu "Zobaczymy się w niedzielę", którym Stanisław Lenartowicz oddał swój osobisty hołd swojemu miastu, Wrocławiowi.





NA KRAWĘDZI


 

film sensacyjny, Polska, 1972, 85 min

reżyseria:     Waldemar Podgórski
obsada:     Zygmunt Malanowicz, Jolanta Bohdal, Tadeusz Janczar, Ignacy Machowski

premiera w ale kino!:     20 listopada 2007
najbliższe emisje:     6 lutego, środa, godz. 09:05
15 lutego, piątek, godz. 11:25


Mocne kino w PRL-owskim wydaniu. As polskiego wywiadu rozpracowuje w Niemczech imperialistyczny spisek wymierzony we Władzę Ludową.

Akcja toczy się w latach pięćdziesiątych. Polski kontrwywiad trafia na ślad grubszej prowokacji przygotowywanej w Niemczech. Sprawę rozpracowuje agent Ryszard Czernik (Zygmunt Malanowicz). Udając kuriera polskiej organizacji podziemnej wyjeżdża do Berlina Zachodniego i wnika we wrogie struktury. Trop prowadzi do Monachium. Czernik zostaje przez zachodnie wywiady poddany serii prób, ale wychodzi z nich zwycięsko. Dzięki temu poznaje uknuty przez rewizjonistyczne siły tajny plan wzniecenia w Polsce rozruchów, a nawet zbrojnego, antykomunistycznego powstania. Pozostaje jeszcze wrócić z tymi informacjami do kraju.

Scenariusz "Na krawędzi" oparty jest na szpiegowskiej powieści Mariana Reniaka. Tekst zekranizował WALDEMAR PODGÓRSKI. Reżyser pamiętany jest dziś przede wszystkim jako autor adresowanych do młodzieży "Czarnych stóp", ale w latach 60. i 70. uchodził w PRL-owskiej kinematografii za specjalistę od mocnego kina, historii szpiegowskich i filmów akcji. Podgórski zdobywał szlify jako drugi reżyser kultowego kryminału Stanisława Barei "Kapitan Sowa na tropie". Później zrealizował między innymi szpiegowski dramat "Hasło Korn" i wojenny kryminał "Morderca zostawia ślad".
 
 
 

/materiały informacyjne stacji telewizyjnych/ 


Udostępnij