Theorin Johan

Johan Theorin

Fot. Cato Lein

 

Johan Theorin urodził się w 1963 roku w Göteborgu. Z wykształcenia jest dziennikarzem. W ciągu dwudziestu pięciu lat napisał wiele opowiadań do szwedzkich czasopism, jednak miał bardzo niewielu czytelników. Rozgłos przyniosła mu dopiero jego pierwsza opublikowana powieść z 2007 roku, wydana w Polsce jako Zmierzch (Wydawnictwo Czarne, 2009).

 

Theorin jest częstym gościem na Olandii - bałtyckiej wyspie, na której przez długie lata mieszkała rodzina jego matki, pielęgnująca lokalne tradycje i legendy. Olandia, słoneczna wyspa, na której Szwedzi lubią spędzać wakacje, w twórczości Theorina jest o wiele mroczniejsza. Pisarz planuje cztery części serii, która ma dziać się w czterech porach roku na tej drugiej co do wielkości szwedzkiej wyspie. Jak dotąd powstały trzy części – Zmierzch, (Skumtimmen, 2007) Nocna zamieć (Nattfåk, 2008) oraz Blodläge (2010), jeszcze nie przetłumaczona na język polski.

 

Zmierzch - debiutancka powieść Johana Theorina - przyniosła mu uznanie wśród czytelników. Była nominowana do nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału za debiut roku 2007. Jego druga powieść, Nocna zamieć, była nominowana w konkursie na szwedzki kryminał roku 2008, a w 2009 roku otrzymała Szklany Klucz - nagrodę  literacką przyznawaną corocznie przez członków Stowarzyszenia Twórców Kryminałów pisarzom z  krajów nordyckich. (Wcześniej jej laureatami byli m.in. Hennig Mankell, Stieg Larsson, Karin Fossum i Jo Nesbo).

 

Twórczość Theorina została również doceniona przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej, które w 2009 roku uhonorowało Zmierzch nagrodą dla debiutantów - New Blood Dagger 2009 oraz przyznało Theorinowi za Nocną zamieć nagrodę International Dagger 2010 przyznawaną autorom literatury zagranicznej.

 

Bibliografia:

 

2007: Skumtimmen, (Zmierzch, 2008, Czarne)

 

2008: Nattfåk, (Nocna zamieć, 2009, Czarne)

 

2010: Blodläge, (Ślad krwi, planowana na październik 2011, Czarne)

 
 

Nagrody:

 

Endast jag är vaken zostało nagrodzone w konkursie na najlepsze szwedzkie opowiadanie grozy, fantasy albo SF roku 2007

 

Zmierzch otrzymał New Blood Dagger 2009 – przyznawaną za debiut nagrodę brytyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej (Crime Writer’s Association, CWA)

 

Nocna zamieć  została nagrodzona Szklanym Kluczem 2009, coroczną nagrodą za najlepszą nordycką powieść kryminalną, przyznawaną przez członków Skandynawskiego Stowarzyszenia Kryminalnego, oraz nagrodą International Dagger 2010 – przyznawaną przez CWA zagranicznym autorom.

 

 /ms/

Przeczytaj recenzję Zmierzchu

Przeczytaj recenzję Nocnej zamieci

Udostępnij artykuł