Portal Kryminalny - Forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
<a href=http://www.portalkryminalny.pl/component/option,com_registration/task,register/>Rejestracja</a>Rejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zlecenie..., Friedrich Dürrenmatt
Autor Wiadomość
zaciekawiony
Picciotto

Wysłany: 2008-07-02, 23:17   

Cytat:
Zlecenie, albo o obserwacji obserwatora obserwatorów, Friedrich DürrenmattTa powieść może już na samo wejście silnie odrzucić, do samej ściany: trudny do spamiętania tytuł, gęsto filozofujące motto z samego Kierkegaarda (gdzie czytamy między innymi: „Życie to jest pokręcone i przeraźliwe, nie do wytrzymania”) oraz 24 rozdziało-zdania (lub zdanio-rozdziały). Zlecenie... bowiem w rzeczy samej składa się zaledwie z dwudziestu czterech, nieprawdopodobnie długich i pokrętnych zdań. W zestawieniu z mikroskopijn ...
książka faktycznie pokręcona, a zdania tak niemożebnie długie, iż czasami aż prosi się o kropkę. Ciekawe jak to wygląda w oryginale - niemiecki pozwala na konstruowanie równie niemożebnie długich słów (ktoś nawet napisał paru słowowe opowiadanie), i ciekawe czy Durrenmatt z tej możliwości skożystał.
Forma zdecydowanie utrudnia czytanie, zamysł autorski sprawił, iż zdania zastępujące rozdziały są trudne do całościowego zrozumenia. Choć z drugiej strony taki Huelle w książce \"Mercedes benz\" o ile mi pamięć jeszcze dopisuje, też zastosował kilkustronnicowe pierwsze zdanie, jako formę żartu, i czytało się to dobrze.

HieronimDWed
Picciotto

Wysłany: 2015-02-02, 13:34   Zlecenie Friedrich Dürrenmatt

Wcišgajšcy temat, właœciwie godny polecenia dla każdego. Czytam to forum od dawna, jednak jeszcze przenigdy nie widziałem takiego zaangażowania w rozmowę. Ogromne gratulacje - pragnšłem tylko napisać ten zwięzły wpis, żeby przedstawić, że sš tutaj tacy, jacy jedynie czytajš oraz rzeczywiœcie majš z tego gratkę!

Odpowiedz do tematu