Portal Kryminalny - Forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
<a href=http://www.portalkryminalny.pl/component/option,com_registration/task,register/>Rejestracja</a>Rejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Prezentacja maturalna o powieści kryminalnej
Autor Wiadomość
gb123
Giovane D'Onore

Wysłany: 2009-03-12, 13:17   Prezentacja maturalna o powieści kryminalnej

Witam Was serdecznie!
Jestem tegorocznym maturzystą i jako temat do swojej prezentacji maturalnej wybrałem oczywiście kryminały! A konkretnie brzmi on tak - "Na wybranych przykładach określ cechy i wskaż typy powieści kryminalnej." Piszę ten post gdyż bardzo chciałbym się skonsultować z Wami, jako znawcami tego gatunku:) Otóż założenie jest takie, że muszę przeczytać kilka kryminałów różnych typów. Później przeanalizować różnice, podobieństwa itp. Wikipedia podaje ich kilka tzn.
:arrow: odmiana sensacyjno - awanturnicza
:arrow: detektywistyczna
:arrow: czarny kryminał amerykański / powieść gangsterska
:arrow: milicyjna

Póki co przeczytałem Ojca Chrzestnego (p. gangsterska), Słonie mają dobrą pamięć Chrisite (p. detektywistyczna), Mordersto przy rue morgue (p. detektywistyczna?), oraz Doktor No Fleminga (nie wiem gdzie to zakwalifikować).

Oki, tyle tytułem wstępu, teraz przejdę do rzeczy. Moje prośby do Was to po pierwsze wskazanie mi, czy poza typami wymienionymi wyżej znacie jeszcze jakieś? Np. thriller? Czy to powieść kryminalna? Potrzebuję jeszcze by polecono mi ciekawe tytuły do powieści milicyjnej oraz sensacyjno-awanturniczej, gdyż z tych typów nie mam jeszcze nic przeczytanego. Oraz jeśli uważacie, że są jakieś inne kryminały, które koniecznie powinienem przeczytać do tej prezentacji - również dajcie znać.
Prośba na koniec wydaje mi się najtrudniejsza. Jak wiecie (albo i nie;)) w bibliografii prezentacji maturalnej oprócz literatury przedmiotu zawrzeć jeszcze należy literaturę podmiotu - a więc krótko mówiąc dzieła publicystyczne, naukowe itp. z których zaczerpnąć można potrzebnych informacji. Ja póki co mam tylko Słownik gatunków literackich, gdyż tam znalazłem artykuł o powieści kryminalnej. Przydałyby mi się jeszcze ze 3-4 pozycje. Jeśli ktoś mógłby coś polecić - byłbym bardzo wdzięczny.
Myślę, że to tyle. Za wszelkie wskazówki i pomysły będę bardzo wdzięczny:) Gdyby coś mi się jeszcze przypomniało, to dopiszę.
Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc!!

HieronimDWed
Picciotto

Wysłany: 2015-02-06, 11:03   Prezentacja maturalna o powieści kryminalnej

Wg mnie też może być, ale jeœli masz omówić na wybranych przykładach to pewnie pasowało by wzišć jeszcze jakiegoœ pisarza, poetę etc., potem np. porównać, wskazać podobieństwa, różnice itd. O Ryœku pewnie sporo wiesz, zastanów się czy zgłębienie życia i twórczoœci kogoœ innego będzie równie proste i przyjemne.

----------------------------------------
akcesoria górnicze, bardy górnicze, http://www.akwa-gornicze.com.pl/lampy-g%C3%B3rnicze/mosi%C4%99%C5%BCna-lampa-g%C3%B3rnicza-karbidowa/]lampy górnicze, prezenty górnicze, upominki górnicze

Odpowiedz do tematu