Biały towar, Mariusz Wollny

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 19 stycznia 2021

Biały towar

Autor: Mariusz Wollny
Wydawnictwo: JaMa
Premiera: 10 grudnia 2020
Liczba stron: 850

  • Powieść historyczno-kryminalna o XIX-wiecznym Krakowie
  • Pierwsza część cyklu Sprawy Komisarza Mohra

Kraków, rok 1900.

Upłynąwszy pod znakiem wielkich przemian społecznych i gospodarczych, wiek XIX zbliża się ku końcowi. W stolicy Małopolski rodzą się nowe trendy – Młoda Polska, dekadencja, secesja. W kawiarniach i restauracjach o sprawach metafizycznych rozprawiają artyści, literaci i filozofowie. Na salonach, nieco nadgryziona już zębem czasu arystokracja niestrudzenie podejmuje kolejne gorące tematy towarzyskie. Na mównicy i w terenie ścierają się lojaliści, socjaliści i anarchiści, a na ulicach grasują kindry, andrusy i dużo groźniejsi przestępcy.

Tymczasem, na pilne wezwanie przyjaciół, po szesnastu latach pobytu za granicą do rodzinnego miasta wraca będący pod wpływem twórczości Doyla i zafascynowany jego bohaterem Sherlockiem Holmesem Olgierd Korsak. Prowadząc wspólnie prywatne śledztwo przyjaciele wpadają na ślad, którego nici prowadzą do ich młodzieńczej przygody sprzed szesnastu lat, a przy okazji odkrywają w Krakowie obecność wysłanników świetnie zorganizowanej międzynarodowej szajki przestępczej z siedzibą w Buenos Aires.

Jak większość powieści Mariusza Wollnego, Biały towar z niezwykłym pietyzmem odtwarza autentyczne realia dawnego Krakowa, obok mieszkańców pokazując także ówczesne partie miasta w kolejnych fazach ich rozwoju i przemian, popularne i dziś legendarne już sklepy, knajpy, hotele, instytucje miejskie i państwowe, Kraków i Podgórze oraz żydowski Kazimierz, wszystkie warstwy społeczne od arystokratów po proletariuszy i męty społeczne. To książka, która w atrakcyjnej formule kryminału retro pokazuje kawał prawdziwej historii i obyczajowości Krakowa z niezwykle malowniczej epoki przełomu XIX/XX w.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Biały towar" Mariusz Wollny

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Biały towar, Mariusz Wollny

Jeśli macie ochotę wybrać się na wycieczkę po Krakowie początków XX wieku, śmiało: Mariusz Wollny jest doskonałym przewodnikiem.

06 września 2021

NOWOŚĆ

Z Kacprem Ryksem po renesansowym Krakowie

A teraz coś nietypowego: niedawno ukazał się przewodnik "Z Kacprem Ryksem po renesansowym Krakowie". Szesnastowieczny Kraków widziany oczami Kacpra Ryksa, powieściowego ...

31 marca 2014

RECENZJA

Kacper Ryx, Mariusz Wollny

Pośród uliczek, zaułów, karczm i uniwersyteckich sal Krakowa włóczy się królewski inwestygator, student medycyny Kacper Ryx. Oczytany, prymus medycyny, choć wiele czasu ...

25 stycznia 2008