Długa noc, Wojciech Chmielarz

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 15 czerwca 2022

Długa noc

Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 15 czerwca 2022
Liczba stron: 376
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

  • Długo oczekiwany powrót komisarza Jakuba Mortki!
  • Kryminalna intryga pretekstem do odniesień do współczesności: covid, śmierć starszych ludzi, narażanie życia lekarzy, świat gier komputerowych, kryzysy tożsamościowe najbliższych, portret warszawskiego półświatka.

Długa jesienna noc w Warszawie. W Komendzie Stołecznej Policji na kolejne przesłuchanie oczekuje mężczyzna, który jest świadkiem w sprawie zabójstwa. Co do tej pory powiedział? Co zataił? Do czego nie chce się przyznać? Młoda dziewczyna po raz pierwszy w życiu wychodzi na ulicę, żeby zarobić na utrzymanie. Ciągle się waha, ale potrzebuje pieniędzy dla swojego małego syna. Kogo spotka tej nocy? Jaką decyzję podejmie? Po mieście w białym, terenowym samochodzie krąży mężczyzna, który wie, że to jest jego ostatnia noc na wolności. Ma tylko jeden cel. Zabić tak wiele osób, jak to tylko możliwe. Kto jeszcze padnie jego ofiarą? I jest jeszcze komisarz Jakub Mortka, który staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu. A stawką są najbliższe mu osoby. Jak daleko jest się w stanie posunąć, żeby ich ocalić? To będzie długa noc. Dla nich wszystkich. Najważniejsza noc w ich życiu.

„Długa noc” to szósta część cyklu o komisarzu Jakubie Mortce, ale też nowe otwarcie dla kolejnych powieści. Po kilku latach pracy w Brukseli komisarz Mortka wraca do Polski. Wiele się zmieniło: dawna podwładna jest teraz jego zwierzchniczką, są nowi ludzie i nowe przepisy. Stare przyzwyczajenia Mortki nie wszystkim będą się podobać, bo komisarz najbardziej lubi działać solo. Najważniejsze jednak, że jest dalej skuteczny i być może powrót „na chwilę” okaże się zmianą na dłużej.     

 

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), dziewięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018) i cyklu gliwickiego: Wampir (2015), Zombie (2017) i Wilkołak (2021), postapokaliptycznej powieści Królowa głodu (2022) oraz thrillera psychologicznego Żmijowisko (2018), za który otrzymał nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Powieść została zekranizowana dla Canal+. Po niej ukazały się kolejne thrillery – Rana (2019) i Wyrwa (2020) oraz powieści sensacyjne: Prosta sprawa (2020) i Dług honorowy (2021 – wyróżniona Grand Prix Warszawskiego festiwalu Kryminalnego). Mieszka z rodziną w Warszawie.

 

FRAGMENT

Sucha po raz kolejny tej nocy przekroczyła próg pokoju przesłuchań. Gunther wyglądał, jakby spał. Głowę miał opuszczoną, ręce splótł na piersi. Lekko się kołysał w rytm powoli unoszącej się i opadającej klatki piersiowej. Policjantka podeszła do stołu, przesunęła krzesło, specjalnie szurając nim po podłodze. Usiadła. Mężczyzn podniósł wzrok i zamrugał, jakby nie do końca wierzył, że znowu ją widzi. 

– Drzwi były zamknięte – oznajmił nieoczekiwanie. 

Wydawał się zmęczony i zrezygnowany. Sucha wiedziała z doświadczenia, że to jest ten moment, kiedy trzeba milczeć. Pozwolić wygadać się przesłuchiwanemu, który w takich przypadkach zazwyczaj mówi więcej niż wtedy, gdy się go dociska. 

– Bo o to wam chodzi. Po to całe to przedstawienie, prawda? Nie odpowiedziała, ale nie przejął się tym.

– W nocy była ta awantura – kontynuował. – Zresztą pani sama wie. Kłócili się z tym chłopakiem, który w końcu go zabił. Wtedy tego nie wiedziałem, ale przeszkadzały mi te hałasy. Rano się obudziłem, ciągle wkurzony, bo się przez niego nie wyspałem. Wiem, zaraz pani powie, że przecież była sobota. Mogłem spać, do której tylko sobie życzę. Ale ja tak nie potrafię. Codziennie budzę się mniej więcej o tej samej porze. Potem nie mogę już zasnąć. 

Przerwał na kilka sekund, jakby próbował sobie przypomnieć, jak dokładnie wyglądał tamten poranek, i tym razem niczego nie pominąć. 

– Ubrałem się. Wyszedłem po pieczywo. Kiedy mijałem jego drzwi, przypomniałem sobie o tej nocnej awanturze. Przyszło mi do głowy, że to dobry moment, żeby powiedzieć mu, co o nim myślę. I o tych awanturach, imprezach, o tym, jak się zachowuje, i o wszystkich innych rzeczach. Zapukałem. Nikt nie otwierał. Zapukałem jeszcze raz, a potem nacisnąłem klamkę. To był impuls po prostu. Nawet o tym nie myślałem. Ale drzwi się otworzyły. To wszedłem do środka. I może mi pani nie uwierzyć, ale złość od razu mi przeszła. Bo w tym mieszkaniu była cisza, taka inna cisza, nieprzyjemna. Od razu wiedziałem, że stało się coś złego. Zawołałem go, powiedziałem, kim jestem, ale nikt mi nie odpowiedział. Wszedłem głębiej i zaraz go zobaczyłem. Martwego. 

Nabrał w płuca powietrze, a potem wypuścił je z ciężkim westchnieniem, jakby właśnie zrzucał z ramion straszny ciężar. 

– Nie wiem, dlaczego skłamałem o tych drzwiach, dlaczego powiedziałem, że były uchylone. W końcu nie zrobiłem niczego złego, nie włamałem się ani nic, ale... Nie wiem. Może chodziło mi o to, że nie chciałem wyjść na tego sąsiada furiata. Wie pani, tego, co się zawsze wszystkich czepia. Albo... Nie... Nie wiem. W każdym razie tak powiedziałem, a potem się tego trzymałem. Przepraszam. 

Sucha poczekała jeszcze chwilę, by upewnić się, że skończył mówić. Nie spodziewała się, że rozmowa podąży w tę stronę. Przyszła tutaj, nie do końca wiedząc, jak nią pokierować. (…)

– Chciałby pan zadzwonić do żony? – zapytała. – Wie pan, żeby się nie martwiła. Jest już w końcu dość późno. 

Na jego twarzy odmalował się wyraz zaskoczenia. Zerknął na zegarek na przegubie, a potem pokręcił przecząco głową. 

– Jest pan pewien?

– Tak. Raczej już śpi – stwierdził.

– Nie chce jej pan budzić? To miłe.

– Nawet gdybym zadzwonił, to wątpię, żeby odebrała. Śpi jak zabita.

Zmarszczyła brwi w udawanym zaskoczeniu.

– Naprawdę? To dziwne.

– Dlaczego?

– Niedawno straciliście syna, prawda? Po czymś takim spodziewałabym się raczej, że jego matka nie będzie w stanie zmrużyć oka. 

Gunther wyglądał teraz na zdezorientowanego. Spojrzał w kierunku lustra weneckiego, jakby oczekiwał, że ktoś po drugiej stronie wyjaśni mu, co właściwie się dzieje.

– Początkowo tak było. Dostała proszki. Mocne – wyjaśnił, a w jego głosie pojawiła się podejrzliwość.

Minął już ten moment, kiedy zbierało mu się na zwierzenia. 

Znowu był spięty. Znowu szykował się do odparcia ataku. Ale to nie miało już żadnego znaczenia. Był dokładnie tam, gdzie chciała, żeby był. 

– Gdzie był pan w nocy, kiedy zginął Tymoteusz Kot? – zapytała suchym, nieprzyjemnym tonem. 

– W domu. Nigdzie nie wychodziłem. Mówiłem już to.

– Ktoś to może potwierdzić?

– Moja żona. Przecież wiecie.

– Ta sama, która każdego wieczora łyka tabletki na sen i śpi po nich tak mocno, że nic nie jest w stanie jej obudzić? 

Gunther zadrżał. W jego spojrzeniu najpierw pojawił się gniew, a potem uraza. Potrafiła go zrozumieć. Przyznając się do tego, że sam otworzył drzwi, wyciągał do niej rękę, a ona, zamiast ją przyjąć, po prostu go ugryzła. Nie miała oczywiście z tego powodów najmniejszych wyrzutów sumienia. Ciągle była policjantką, a to ciągle było przesłuchanie. Czasami trzeba ugryźć. 

– Co pani sugeruje? 

– To, że pańskie alibi jest do dupy i nie ma nikogo, kto by potwierdził, że spędził pan noc z żoną we własnym mieszkaniu. Kto wie, może ta awantura pomiędzy chłopakami faktycznie pana zezłościła, tyle że nie poszedł pan przemówić Tymoteuszowi do rozumu rano, a w środku nocy. Wszedł pan do mieszkania, zaczął mu wyrzucać, on odpyskował. A pan jest porywczym człowiekiem, prawda? Coś się stało. Stracił pan nad sobą panowanie i doszło do nieszczęścia. 

Zagryzł zęby tak mocno, że aż zadrżały mu policzki. 

– Spędziłem tamtą noc u siebie w mieszkaniu. Żona może potwierdzić. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Długa noc" Wojciech Chmielarz

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZAPOWIEDŹ

Zbędni, Wojciech Chmielarz

Świat w nowej powieści Wojciecha Chmielarza jest pełen sekretów, mroku i występku.

22 maja 2024

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Nowe wydanie pierwszego tomu gliwickiego cyklu kryminałów.

13 marca 2024

RECENZJA

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz przyzwyczaił czytelników do tego, że jego książki trzymają poziom, i tym razem też nie zawodzi.

19 października 2023

NOWOŚĆ

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Bezimienny powraca!

11 października 2023

NOWOŚĆ

Za granicą, Wojciech Chmielarz

Opowieść o opętaniu i odrzuceniu, o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może stać się przekleństwem.

31 maja 2023

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Nowe, filmowe wydanie powieści.

08 marca 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Fragment powieści.

09 lutego 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

„Farma lalek”, druga część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką, powraca po dekadzie w nowej odsłonie!

08 lutego 2023

RECENZJA

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Czy ktoś, komu dobrze wychodzi tworzenie świata w powieściach sensacyjnych czy kryminałach, dźwignął wykreowanie rzeczywistości fantastycznej?

14 listopada 2022

RECENZJA

Długa noc, Wojciech Chmielarz

Autorowi doskonale wychodzi portretowanie ludzi, z wszystkimi ich niedoskonałościami i ułomnościami, które nieodmiennie fascynują.

11 lipca 2022

NOWOŚĆ

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Chmielarz, jakiego nie znacie!

23 lutego 2022

RECENZJA

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Jeśli przy „Prostej sprawie” miło spędziliście czas, to kontynuacja przygód Bezimiennego także powinna spełnić Wasze oczekiwania. Nudy na pewno nie będzie.

30 grudnia 2021

NOWOŚĆ

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z „Prostej sprawy”.

13 października 2021

RECENZJA

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Opowieść o Dawidzie Wolskim nie przyniosła mi rozczarowania, wprost przeciwnie: z książki na książkę wciągała bardziej i bardziej.

22 lipca 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego!

19 maja 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak (serial audio)

Miesiąc przed premierą książki nowy kryminał Wojciecha Chmielarza zadebiutuje jako serial audio w Empik Go!

22 kwietnia 2021

RECENZJA

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Czytelnik ma się przy tym dobrze bawić, miło spędzić czas i choć na chwilę oderwać się od tej szarej, burej, a także – zwłaszcza dziś – przygnębiającej ...

02 listopada 2020

NOWOŚĆ

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Powieść sensacyjna mistrza kryminału.

14 października 2020

RECENZJA

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Jest w „Wyrwie” kilka twistów, jest element kryminału, jest nawet jakiś suspens. Nie to jednak najbardziej spodobało mi się w powieści.

07 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Historia o tym, jak niewiele można wiedzieć o osobie, z którą dzieli się życie. I jak daleko może posunąć się człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej. Premiera ...

06 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa. Historia ułana (słuchowisko)

„Wyrwa. Historia Ułana” to pierwsze słuchowisko towarzyszące premierze książki.

30 kwietnia 2020

RECENZJA

Rana, Wojciech Chmielarz

Choć jest w tym barszczu trochę za dużo grzybów, to i tak smaczne danie – Wojciech Chmielarz po prostu potrafi pisać i lektura jego książek zawsze stanowi dla mnie ...

22 sierpnia 2019

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

Właśnie ukazuje się najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza – „Rana”. Jak mówi sam autor, to książka, która ze względu na ładunek emocjonalny, pisało mu się ...

16 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Rana, Wojciech Chmielarz

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają... Premiera „Rany” już dziś!

14 sierpnia 2019

RECENZJA

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Jest w „Żmijowisku” to, co każdy thriller mieć powinien: mrok. Mroczna jest tu atmosfera, mroczne otoczenie, mroczni bohaterowie. Wszędzie mrok.

14 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki. Dziś premiera thrillera „Żmijowisko”.

09 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz: fragment

Już za dwa tygodnie ukaże się thriller Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”. Mamy dla Was przedpremierowy fragment!

25 kwietnia 2018

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa powieść Wojciecha Chmielarza, „Cienie”. Z tej okazji mamy dla Was rozmowę z pisarzem, w której opowiedział między innymi o ...

25 stycznia 2018

RECENZJA

Cienie, Wojciech Chmielarz

Historie poplątanych ludzkich losów z mocno rozbudowanym tłem społecznym i psychologicznym oraz mocno nakreślonymi bohaterami niektórym mogą się wydać nazbyt ...

19 stycznia 2018

NOWOŚĆ

Cienie, Wojciech Chmielarz

„Cienie”, nowa powieść laureata nagrody Wielkiego Kalibru Wojciecha Chmielarza, to piąta część cyklu o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce. Książka ukazała się pod ...

17 stycznia 2018

RECENZJA

Zombie, Wojciech Chmielarz

Krótko mówiąc: oby tak dalej!

16 czerwca 2017

NOWOŚĆ

Zombie, Wojciech Chmielarz

Dziś powrócił także Dawid Wolski - prywatny detektyw z Gliwic, którego czytelnicy mieli okazję poznać w „Wampirze” Wojciecha Chmielarza. Tym razem wspólnie z ...

24 maja 2017

NOWOŚĆ

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę! Trzeci z dzisiejszych patronatów to "Osiedle marzeń" - najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru ...

14 września 2016

RECENZJA

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 jest idealnym przykładem na to, jak dobrze wyważyć składniki: zagadkę kryminalną, warstwę obyczajową i życie ...

12 września 2016

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz, tegoroczny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru "Wampirem" otwiera nowy, gliwicki cykl kryminałów.

18 listopada 2015

RECENZJA

Wampir, Wojciech Chmielarz

Poprzednią powieść Wojciecha Chmielarza, „Przejęcie”, uznałam za kryminał społeczny. Jeśli tak, to „Wampir” jest kryminałem społecznym do kwadratu.

16 listopada 2015

RECENZJA

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Na początek ostrzeżenie: nie róbcie sobie zbyt długich przerw w lekturze tej powieści, bo może być wam trudno na powrót „wbić się” w akcję. Problem wynika nie z jej ...

05 stycznia 2015

NOWOŚĆ

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Już od dziś znajdziecie w księgarniach trzecią powieść o komisarzu Jakubie Mortce. "Przejęcie" Wojciecha Chmielarza ukazało się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

12 listopada 2014

RECENZJA

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz powoli wyrasta na mocną konkurencję dla polskich autorów powieści kryminalnych. Już teraz można śmiało stwierdzić, że posiadł umiejętność ...

12 lipca 2013

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Swoją premierę ma też dziś druga powieść o komisarzu Mortce - "Farma lalek" Wojciecha Chmielarza. Książka ukazała się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne.

19 czerwca 2013

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

"Podpalacz" to debiutancka powieść Wojciecha Chmielarza, dziennikarza i redaktora. Autor opowiedział nam, jak to jest być debiutantem i czym dla niego jest pisanie.

06 grudnia 2012

RECENZJA

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Nie tylko główny bohater przyciąga uwagę czytelnika. Każda postać jest tu jakaś. Przy czym to „jakaś” najczęściej bywa negatywne – trudno w „Podpalaczu” ...

30 listopada 2012

NOWOŚĆ

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Seryjny podpalacz atakuje Warszawę - to główny temat debiutanckiej powieści Wojciecha Chmielarza. "Podpalacz" ukazał się dziś w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

06 listopada 2012