Krzyż Pański, Leszek Herman

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 13 października 2021

Krzyż Pański

Autor: Leszek Herman
Wydawnictwo: Muza
Premiera: 13 października 2021
Liczba stron: 608
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Dwa niepozorne kufry z tajemniczym dopiskiem „IIWW 45-47 POLAND”, znalezione przypadkiem w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, zapoczątkują śledztwo, które obejmie pół Europy. Co kryje się w ich wnętrzu? Leszek Herman, autor niezwykle popularnych thrillerów rozgrywających się na tle historii Pomorza Zachodniego, stworzył kolejną porywającą powieść osnutą na bazie autentycznych wydarzeń. „Krzyż Pański” w księgarniach od 13 października. 

George O’Malley, pracownik Archiwum Narodowego Wielkiej Brytanii, odlicza już miesiące do emerytury. Wie już jednak, że ostatnie tygodnie w pracy nie będą słodkim lenistwem. Jego przełożeni oczekują, że jeszcze przed odejściem rozpocznie inwentaryzację dokumentów pochodzących z pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Wśród regałów pełnych starych faktur i nikomu niepotrzebnych papierzysk znajduje tajemnicze kufry, należące do Billa Bentincka, byłego ambasadora Jej Królewskiej Mości w Polsce tuż po drugiej wojnie światowej. 

Ich zawartość prowokuje mnóstwo pytań, na które nie ma jednak odpowiedzi. Oprawione w skórę księgi i teki pełne są dokumentów, większość napisana jest po polsku. O’Malley szybko orientuje się, że ma do czynienia z rodzinnym archiwum, którego ostatnią właścicielką była hrabina Elżbieta Radecka-Mikuliczowa. Jej spadkobierczynią jest mieszkająca w podszczecińskim Dalewie pani Anna Fleming. Ona i jej wnuczka Karen próbują odszyfrować tajemniczy testament hrabiny Radeckiej-Mikuliczowej. 

Gdzie znajduje się trzecia skrzynia, zaginiona, ale wspomniana w testamencie? Czy potomkom hrabiny uda się odnaleźć skarb z czasów Napoleona? I kim są tajemniczy ludzie także bioracy udział w wyścigu po hrabiowski spadek?  W walce o zaginioną fortunę będą gotowi posunąć się do ostateczności… 

Leszek Herman powraca z kolejną wielowątkową opowieścią. „Krzyż Pański” to wciągająca od pierwszych stron historia rodziny ukazana na tle najważniejszych wydarzeń z przeszłości Europy. Od Francji, poprzez Szczecin, aż po Kresy Wschodnie - śledztwo spadkobierczyń hrabiny Radeckiej obejmie pół kontynentu i ponad pięćset lat europejskiej historii.  „Krzyż Pański” to niezależna powieść, którą można się cieszyć bez znajomości poprzednich pozycji autora, chociaż miłośników jego twórczości na pewno ucieszy powrót bohaterów znanych z wcześniejszych książek – rodziców Igora, samego Igora i wszystkich jego angielskich przyjaciół. 

 

Leszek Herman – szczecinianin, z wykształcenia architekt. Od 1997 projektant i współwłaściciel szczecińskiej Pracowni Projektowej Konserwacji Zabytków. W latach 1993–1995 był autorem cyklu artykułów dla „Gazety Wyborczej” o niezwykłych budynkach i miejscach w Szczecinie i na Pomorzu, ilustrowanych własnymi odręcznymi rysunkami. Od 2005, wraz z bratem Marcinem, prowadzi autorską pracownię projektową. Prywatnie miłośnik tajemnic historycznych i architektonicznych, historii sztuki, dobrej książki, roweru, jazdy konnej i spotkań przy piwie z przyjaciółmi. Do tej pory ukazało się pięć jego powieści: „Sedinum” (Muza, 2015), „Latarnia umarłych” (Muza, 2016), „Biblia diabła” (Muza, 2018), „Sieci widma” (Muza, 2019) oraz „Zbawiciel” (Muza, 2020). 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Krzyż Pański" Leszek Herman

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Krzyż Pański, Leszek Herman

Niczym jedna z bohaterek tej powieści mogę stwierdzić: kiedy opowieść traci cechy historycznej ramoty, zmieniając się wręcz w kryminał, czytam z napięciem.

09 grudnia 2021

NOWOŚĆ

Zbawiciel, Leszek Herman

Co łączy obraz Leonarda da Vinci z atakami bombowymi w Szczecinie? Jakie sekrety skrywają miejskie piwnice? Kim jest i czego chce tajemniczy terrorysta podpisujący się jako ...

23 października 2020

NOWOŚĆ

Sieci widma, Leszek Herman

Jeden prom, kilku bohaterów i wzburzone morze. Napięcie, sensacja i trudna do rozwikłania zagadka.

09 października 2019

NOWOŚĆ

Biblia diabła, Leszek Herman

Według legendy Kordula była dwórką brytyjskiej księżniczki zamordowanej wraz z dziesięcioma tysiącami dziewic przez Hunów.

23 kwietnia 2018

NOWOŚĆ

Sedinum. Wiadomość z podziemi, Leszek Herman

"Sedinum. Wiadomość z podziemi" Leszka Hermana to opowieść o katastrofie budowlanej, która odsłania tajemnicę z wojennej przeszłości i ściąga nad miasto burzowe ...

11 grudnia 2015