Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Autor: materiały wydawcy
Data publikacji: 11 października 2023

Zwykła przyzwoitość

Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 11 października 2023
Liczba stron: 400
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Powieść sensacyjna, której nie da się odłożyć.

Kiedy Bezimienny wraca do domu na warszawskich Włochach, w którym wynajmuje pokój, spotyka tam dwóch bandziorów. Mężczyźni grożą panu Henrykowi, właścicielowi domu, więc Bezimienny staje w jego obronie. Ale kiedy w wyniku kolejnego zastraszania starszy mężczyzna trafia do szpitala, bohater uznaje, że miarka się przebrała. I w ten sposób wkracza w sam środek wielkiej afery związanej z rynkiem nieruchomości, nielegalnym przejmowaniem mieszkań i niebotycznych chwilówek branych na nieświadomych niczego ludzi. Przeciwko sobie ma bezwzględnych gangsterów, którzy nie cofną się przed niczym, żeby dopiąć swego. Ale jeszcze groźniejsi są ludzie, którzy stoją w ich cieniu. 

Powieści Wojciecha Chmielarza o Bezimiennym to gotowy pomysł na scenariusz dobrego sensacyjnego kina gatunku. Charyzmatyczny, uwikłany w swoją przeszłość bohater, ryzykując wszystko, musi stanąć w obronie słabszych (i zasad), będąc niejednokrotnie zmuszony do działań poza granicami prawa. Tu nic nie jest oczywiste, decyduje prawo pięści, zaciera się granica między dobrem i złem. Niemal każdy rozdział kończy się zaskakującym zwrotem akcji. Nie potrafiłem oderwać się od książki!!!

Cyprian T. Olencki, reżyser i scenarzysta, obecnie pracuje nad serialem na podstawie powieści Prosta sprawa

 

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), dziewięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018), Długa noc (2022), cyklu gliwickiego: Wampir (2015), Zombie (2017) i Wilkołak (2021), postapokaliptycznej powieści Królowa Głodu (2022) oraz thrillera psychologicznego Żmijowisko (2018), za który otrzymał nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału. Po nim ukazały się kolejne thrillery – Rana (2019), Wyrwa (2020) i Za granicą (2023) oraz powieści sensacyjne z Bezimiennym: Prosta sprawa (2020) i Dług honorowy (2021). Dwie jego powieści – Żmijowisko i Wyrwa – zostały zekranizowane, nad Prostą sprawą trwają prace. Mieszka z rodziną w Warszawie.

 

FRAGMENT

Obudził się, gdy samochód stanął. Otworzył oczy i poczuł ulgę, bo po raz kolejny uciekł z mokradeł, ale jeszcze przez chwilę czuł na skórze przejmujący chłód, a na policzkach szorstki dotyk gałęzi. 

– Już jesteśmy? – zapytał kierowcę z nadzieją w głosie.

– Jeszcze nie.

Faktycznie. Znajdowali się na jakiejś wąskiej drodze, a z jednej i drugiej strony ciągnęły się czarne pola, nad którymi unosiły się leniwie wąskie pasma nocnej mgły. 

– A daleko do Berlina?

– Blisko. Zaraz będziemy.

Jafar się uśmiechnął. Od warszawskich przyjaciół dostał kilka adresów w Berlinie. Podobno ludzie, którzy tam pracowali, mu pomogą. Wystarczy tylko, że przedstawi im swoją historię, opowie o orientacji i dostanie status uchodźcy. A wtedy, być może po raz pierwszy w życiu, będzie mógł odetchnąć pełną piersią i chodzić z wysoko uniesioną głową. Berlin oznaczał wolność. 

– Czemu stajemy? – zapytał kierowcę. – Muszę siku.

– Aha.

– Ty też się wysikaj. 

– Nie chce mi się. 

– Chce, chce – powiedział kierowca i wskazał na butelkę po napoju leżącą na podłodze pomiędzy nogami Jafara. – Tyle wypiłeś, że musi ci się chcieć, a potem nie będziemy się już nigdzie zatrzymywać. 

Faktycznie, kiedy chłopak zerknął na butelkę po fancie, niemal natychmiast poczuł ucisk w pęcherzu. 

Obaj wysiedli z samochodu. Przeskoczyli przez niewielki rów oddzielający drogę od pola, przeszli kilka metrów w głąb i stanęli obok siebie, niemal ramię w ramię. Kierowca rozpiął rozporek. Zaczął sikać. Jafar zrobił to samo. Przez chwilę obaj tak tkwili, ze spojrzeniami wbitymi w ciemną przestrzeń przed nimi, a jedynymi odgłosami, które do nich dochodziły, było uderzenie strugi moczu w miękką ziemię. Jafar zastanawiał się, gdzie dokładnie są. Czy przekroczyli już granicę z Niemcami? I jak długo będą jeszcze jechać? Przez moment w jego sercu pojawił się strach, że Berlin go rozczaruje, ale szybko to od siebie odgonił. Pomyślał, że wreszcie dociera do celu długiej wędrówki, i szeroko się uśmiechnął. 

Kierowca skończył sikać pierwszy. Zapiął spodnie i cofnął się o dwa kroki. Jafar szybko dokończył, bo chciał już wracać do samochodu, ale rozporek jak na złość właśnie teraz się zaciął. Zanim sobie z nim poradził, poczuł potężne uderzenie w plecy. Stracił równowagę i poleciał prosto w kałużę moczu przed sobą. Próbował się podnieść, wbił palce w miękką glebę, ale w tym samym momencie przygniótł go straszny ciężar, a fala bólu prze- szła wzdłuż całego kręgosłupa. Jęknął. Chciał krzyknąć, ale nie zdążył, bo jego twarz została wciśnięta w ziemię. 

A potem ta sama przerażająca siła poderwała go w górę jak szmacianą lalkę. W głowie Jafara wybuchła myśl, że las się o niego upomniał, że drzewa odnalazły go na tym polu i skoro nie udało im się zabić go chłodem i zmęczeniem podczas tamtej wędrówki, to teraz rozerwą go na strzępy. Upewnił się jeszcze w tej wizji, kiedy jakiś konar otoczył jego kark, a drugi unieruchomił w brutalnym uchwycie. 

Dopiero po chwili zorientował się, że to nie żadne drzewo, ale kierowca. Człowiek, któremu zapłacił za to, żeby go zawiózł do Berlina. Człowiek, którego uważał za swojego przyjaciela. Ramię mężczyzny zacisnęło się na jego szyi. Jafar miał wraże- nie, że ktoś właśnie wrzucił go do maszynki do mięsa, przed oczami zrobiło mu się ciemno i poczuł, że nie może nabrać tchu. To było tak gwałtowne, że nawet nie zdążył podjąć walki. Jego ciało momentalnie zwiotczało, a on zrozumiał, że umiera. 

Jeszcze nie. 

Kierowca go puścił, a raczej wyrzucił jak coś bezużytecznego, a potem stanął nad nim z zaciśniętymi pięściami, spuszczoną głową i patrzył ponuro, jak ten się wije, chwyta za szyję, próbuje wziąć głębszy oddech, chociaż przynosiło to niewiary- godny ból. 

– Dlaczego? – jęknął rozpaczliwie Jafar. 

Mężczyzna rozejrzał się dookoła, żeby upewnić się, że nikt ich nie widzi. Ale w środku nocy na tym polu nie było nikogo innego. Tylko oni dwaj. 

– Bo nienawidzę takich jak ty – odpowiedział.

A potem na Jafara spadł pierwszy cios.

Całą wieczność później, pomiędzy kolejnymi uderzeniami, ze wzrokiem zamglonym od krwi i łez, gdzieś na granicy horyzontu chłopak dostrzegł delikatnie migające światła. W ostatnich sekundach życia Jafar pomyślał, że to właśnie Berlin. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Zwykła przyzwoitość" Wojciech Chmielarz

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Zbędni, Wojciech Chmielarz

Świat w nowej powieści Wojciecha Chmielarza jest pełen sekretów, mroku i występku.

07 czerwca 2024

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Nowe wydanie pierwszego tomu gliwickiego cyklu kryminałów.

13 marca 2024

RECENZJA

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz przyzwyczaił czytelników do tego, że jego książki trzymają poziom, i tym razem też nie zawodzi.

19 października 2023

NOWOŚĆ

Za granicą, Wojciech Chmielarz

Opowieść o opętaniu i odrzuceniu, o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może stać się przekleństwem.

31 maja 2023

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Nowe, filmowe wydanie powieści.

08 marca 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Fragment powieści.

09 lutego 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

„Farma lalek”, druga część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką, powraca po dekadzie w nowej odsłonie!

08 lutego 2023

RECENZJA

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Czy ktoś, komu dobrze wychodzi tworzenie świata w powieściach sensacyjnych czy kryminałach, dźwignął wykreowanie rzeczywistości fantastycznej?

14 listopada 2022

RECENZJA

Długa noc, Wojciech Chmielarz

Autorowi doskonale wychodzi portretowanie ludzi, z wszystkimi ich niedoskonałościami i ułomnościami, które nieodmiennie fascynują.

11 lipca 2022

NOWOŚĆ

Długa noc, Wojciech Chmielarz

Długo oczekiwany powrót komisarza Jakuba Mortki!

15 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Chmielarz, jakiego nie znacie!

23 lutego 2022

RECENZJA

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Jeśli przy „Prostej sprawie” miło spędziliście czas, to kontynuacja przygód Bezimiennego także powinna spełnić Wasze oczekiwania. Nudy na pewno nie będzie.

30 grudnia 2021

NOWOŚĆ

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z „Prostej sprawy”.

13 października 2021

RECENZJA

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Opowieść o Dawidzie Wolskim nie przyniosła mi rozczarowania, wprost przeciwnie: z książki na książkę wciągała bardziej i bardziej.

22 lipca 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego!

19 maja 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak (serial audio)

Miesiąc przed premierą książki nowy kryminał Wojciecha Chmielarza zadebiutuje jako serial audio w Empik Go!

22 kwietnia 2021

RECENZJA

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Czytelnik ma się przy tym dobrze bawić, miło spędzić czas i choć na chwilę oderwać się od tej szarej, burej, a także – zwłaszcza dziś – przygnębiającej ...

02 listopada 2020

NOWOŚĆ

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Powieść sensacyjna mistrza kryminału.

14 października 2020

RECENZJA

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Jest w „Wyrwie” kilka twistów, jest element kryminału, jest nawet jakiś suspens. Nie to jednak najbardziej spodobało mi się w powieści.

07 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Historia o tym, jak niewiele można wiedzieć o osobie, z którą dzieli się życie. I jak daleko może posunąć się człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej. Premiera ...

06 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa. Historia ułana (słuchowisko)

„Wyrwa. Historia Ułana” to pierwsze słuchowisko towarzyszące premierze książki.

30 kwietnia 2020

RECENZJA

Rana, Wojciech Chmielarz

Choć jest w tym barszczu trochę za dużo grzybów, to i tak smaczne danie – Wojciech Chmielarz po prostu potrafi pisać i lektura jego książek zawsze stanowi dla mnie ...

22 sierpnia 2019

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

Właśnie ukazuje się najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza – „Rana”. Jak mówi sam autor, to książka, która ze względu na ładunek emocjonalny, pisało mu się ...

16 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Rana, Wojciech Chmielarz

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają... Premiera „Rany” już dziś!

14 sierpnia 2019

RECENZJA

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Jest w „Żmijowisku” to, co każdy thriller mieć powinien: mrok. Mroczna jest tu atmosfera, mroczne otoczenie, mroczni bohaterowie. Wszędzie mrok.

14 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki. Dziś premiera thrillera „Żmijowisko”.

09 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz: fragment

Już za dwa tygodnie ukaże się thriller Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”. Mamy dla Was przedpremierowy fragment!

25 kwietnia 2018

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa powieść Wojciecha Chmielarza, „Cienie”. Z tej okazji mamy dla Was rozmowę z pisarzem, w której opowiedział między innymi o ...

25 stycznia 2018

RECENZJA

Cienie, Wojciech Chmielarz

Historie poplątanych ludzkich losów z mocno rozbudowanym tłem społecznym i psychologicznym oraz mocno nakreślonymi bohaterami niektórym mogą się wydać nazbyt ...

19 stycznia 2018

NOWOŚĆ

Cienie, Wojciech Chmielarz

„Cienie”, nowa powieść laureata nagrody Wielkiego Kalibru Wojciecha Chmielarza, to piąta część cyklu o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce. Książka ukazała się pod ...

17 stycznia 2018

RECENZJA

Zombie, Wojciech Chmielarz

Krótko mówiąc: oby tak dalej!

16 czerwca 2017

NOWOŚĆ

Zombie, Wojciech Chmielarz

Dziś powrócił także Dawid Wolski - prywatny detektyw z Gliwic, którego czytelnicy mieli okazję poznać w „Wampirze” Wojciecha Chmielarza. Tym razem wspólnie z ...

24 maja 2017

NOWOŚĆ

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę! Trzeci z dzisiejszych patronatów to "Osiedle marzeń" - najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru ...

14 września 2016

RECENZJA

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 jest idealnym przykładem na to, jak dobrze wyważyć składniki: zagadkę kryminalną, warstwę obyczajową i życie ...

12 września 2016

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz, tegoroczny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru "Wampirem" otwiera nowy, gliwicki cykl kryminałów.

18 listopada 2015

RECENZJA

Wampir, Wojciech Chmielarz

Poprzednią powieść Wojciecha Chmielarza, „Przejęcie”, uznałam za kryminał społeczny. Jeśli tak, to „Wampir” jest kryminałem społecznym do kwadratu.

16 listopada 2015

RECENZJA

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Na początek ostrzeżenie: nie róbcie sobie zbyt długich przerw w lekturze tej powieści, bo może być wam trudno na powrót „wbić się” w akcję. Problem wynika nie z jej ...

05 stycznia 2015

NOWOŚĆ

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Już od dziś znajdziecie w księgarniach trzecią powieść o komisarzu Jakubie Mortce. "Przejęcie" Wojciecha Chmielarza ukazało się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

12 listopada 2014

RECENZJA

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz powoli wyrasta na mocną konkurencję dla polskich autorów powieści kryminalnych. Już teraz można śmiało stwierdzić, że posiadł umiejętność ...

12 lipca 2013

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Swoją premierę ma też dziś druga powieść o komisarzu Mortce - "Farma lalek" Wojciecha Chmielarza. Książka ukazała się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne.

19 czerwca 2013

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

"Podpalacz" to debiutancka powieść Wojciecha Chmielarza, dziennikarza i redaktora. Autor opowiedział nam, jak to jest być debiutantem i czym dla niego jest pisanie.

06 grudnia 2012

RECENZJA

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Nie tylko główny bohater przyciąga uwagę czytelnika. Każda postać jest tu jakaś. Przy czym to „jakaś” najczęściej bywa negatywne – trudno w „Podpalaczu” ...

30 listopada 2012

NOWOŚĆ

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Seryjny podpalacz atakuje Warszawę - to główny temat debiutanckiej powieści Wojciecha Chmielarza. "Podpalacz" ukazał się dziś w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

06 listopada 2012