444, Maciej Siembieda

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 28 kwietnia 2017

444

Autor: Maciej Siembieda
Wydawnictwo: Wielka Litera
Premiera: 26 kwietnia 2017
Liczba stron: 560

Poszukiwacze zaginionego obrazu

Nie ukrywałam nigdy, że nie jestem fanką Dana Browna i gatunku, który dzięki niemu stał się popularny, czyli swoistego połączenia powieści sensacyjnej z thrillerem historycznym. Spiski sięgające kilku wieków wstecz, religie, polityka – to nie dla mnie. Wolę kameralne, prywatne zbrodnie. Czasami jednak trzeba wyjść poza wygodne ramy i poszerzyć nieco horyzonty, zdarza mi się więc sięgnąć po ten niekoniecznie lubiany gatunek. Z różnym skutkiem. Niekiedy z trudem docieram do finału, ale częściej (na szczęście!) okazuje się, że lektura wcale mnie nie męczy i jest doskonałą rozrywką. Tak było choćby z „Bezcennym” Zygmunta Miłoszewskiego czy „Stołem króla Salomona” Luisa Montero Manglano. Teraz do tej listy mogę dopisać powieść „444” Macieja Siembiedy.

Maciej Siembieda jest uznanym dziennikarzem: za swoje reportaże trzykrotnie zdobył nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zwaną „polskim Pulitzerem”. „444” nie jest jego pierwszą książką – autor opublikował już cztery zbiory reportaży oraz książkę o ich pisaniu. Teraz jednak zadebiutował jako powieściopisarz. Opowieść zaczyna się od obrazu: „Chrztu Władysława Warneńczyka” pędzla Jana Matejki. Według powtarzanych od wielu lat pogłosek malarz ukrył na tym płótnie wskazówkę dotyczącą arabskiej przepowiedni arby, zgodnie z którą co 444 lata, począwszy od roku 1000, wybraniec zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Obraz Matejki, namalowany w roku 1881, niewiele osób widziało, za to wielu przezeń zginęło, był kradziony, przemycany i ukrywany… Pewnego dnia do Jakuba Kani – prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej, „złotego dziecka” polskiej prokuratury, mającego na swoim koncie kilka zakończonych sukcesem spraw – zgłasza się dziennikarz z rewelacjami na ten temat. Nie przyjeżdża jednak na umówione spotkanie, bo ginie w wypadku. Tylko – czy aby na pewno wypadku? Kania zaciekawia się tą sprawą. I trafia na mur. Ten mur nie miał początku ani końca. Ciągnął się z nieskończoności w nieskończoność. Nie widać było krawędzi jego wysokości, a przy tym był idealnie gładki. Słowem, nie dało się go ani obejść, ani się na niego wspiąć, aby iść dalej. Prokurator Jakub Kania był bez szans. Uwielbiał takie sytuacje.

Niejednokrotnie już wspominałam, że wszelkie książki łączące historię, spiski i przygody a’la Indiana Jones trzeba czytać z przymrużeniem oka, inaczej będą niestrawne. Tak samo jest tutaj. Pędzimy z „444” przez wieki (dosłownie – autor przenosi nas ze współczesności w wiek X, XV, XIX, wreszcie… XXIV), śledząc losy nie tyle samego obrazu, ile niezwykłej przepowiedni. Bierzemy udział w bitwie Galisyjczyków z Maurami pod koniec pierwszego millenium, towarzyszymy królowi Władysławowi pod Warną, jesteśmy świadkami tworzenia „Chrztu Władysława Warneńczyka”… Ale nawet jeśli historia to dla Was (tak jak dla jednej z bohaterek powieści Joanny Chmielewskiej) ponury i krwawy melanż, złożony wyłącznie z wojen, potwornie licznych królów i rewolucji*, możecie być spokojni. Siembieda bowiem udowadnia, że historię tworzą konkretni ludzie, i tak ją właśnie pokazuje: z perspektywy jednostek. Poznajemy więc arabską księżniczkę, Władysława Warneńczyka, Jana Matejkę, przywódców islamskiego bractwa Bokira… Autor ujawnia przy tym mnóstwo przykurzonych ciekawostek, choćby tę o królu Władysławie Warneńczyku, który jakoby wcale nie zginął w bitwie pod Warną, czy o specyficznej żonie Jana Matejki. Głównym bohaterem pozostaje tu jednak współczesny prokurator i to jego losy śledzimy przez całą powieść. Jakub Kania jest inteligentny, przystojny, odnosi sukcesy zawodowe... Innymi słowy: to kolejny element powieści, który trzeba potraktować z przymrużeniem oka, bo wzięty na poważnie byłby niestrawny. Jest zbyt idealny!

Maciej Siembieda poświęcił studiom nad obrazem Jana Matejki „Chrzest Władysława Warneńczyka” kilkanaście lat. Efekt – książka stanowiąca trudny do rozplątania melanż historii i literackiej fikcji. Dla miłośników historii frajdą może być poszukiwanie w tej powieści prawdziwych zdarzeń i postaci. Dla tych, którzy za historią nie przepadają, „444” niech pozostanie wciągającą powieścią przygodową, napisaną lekko, przystępnie (na co spory wpływ mają wyraźny podział chronologiczny oraz krótkie rozdziały) i z humorem (mnie szczególnie ujęła scena, w której „jakiś dziadek”, czyli niegdysiejszy agent izraelskich służb specjalnych, rozkłada na łopatki dwóch dresiarzy na… polskim weselu). Innymi słowy: niemal każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie.

* Joanna Chmielewska, Harpie, Warszawa 1999, s. 12.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "444" Maciej Siembieda

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Orient, Maciej Siembieda

Nowe, zdumiewające śledztwo Jakuba Kani zaprowadzi go do Chin – państwa wielkich pieniędzy i ambicji, wielkiej mafii i… wielkich zagadek.

10 listopada 2023

NOWOŚĆ

Nemezis, Maciej Siembieda

Trzeba się spieszyć. Póki jeszcze żyją ci, którym można odpłacić. Oko za oko. Śmierć za śmierć.

09 maja 2023

NOWOŚĆ

Kołysanka, Maciej Siembieda

Nowe śledztwo Jakuba Kani! Czy będzie jego ostatnim?

15 listopada 2022

NOWOŚĆ

Katharsis, Maciej Siembieda

Od Salonik po Gdynię, z wyspy Wolin po Belgrad i od Wrocławia do Kairu... „Katharsis” to powieść pełna zaskakujących zwrotów akcji, sensacyjnych zdarzeń, miłości i ...

18 maja 2022

RECENZJA

Katharsis, Maciej Siembieda

Autor nie tworzy czarno-białego świata, bawi się raczej odcieniami szarości, pokazując, że człowiek nie może uciec przed tym, gdzie się urodził, w jakim środowisku ...

16 maja 2022

NOWOŚĆ

Kukły, Maciej Siembieda

Kania dostaje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, który tuż przed wybuchem wojny strawił jedną z najwspanialszych rezydencji ...

20 kwietnia 2021

RECENZJA

Wotum, Maciej Siembieda

„Wotum” było dla mnie bardzo miłą przygodą z sensacją. Pewien niepokój budzi tylko fakt, że część wydarzeń opisanych w powieści jest prawdą…

21 maja 2020

NOWOŚĆ

Wotum, Maciej Siembieda

Jak zawsze w powieściach Macieja Siembiedy to, co wydaje się najbardziej nieprawdopodobne, oparte jest na faktach i prawdziwych zdarzeniach.

17 marca 2020

RECENZJA

Miejsce i imię, Maciej Siembieda

Maciej Siembieda serwuje czytelnikom wyśmienity koktajl historii i sensacji, której punktem wyjścia jest poszukiwanie (jakżeby inaczej) skarbu.

20 maja 2019

NOWOŚĆ

Miejsce i imię, Maciej Siembieda

Jakub Kania powraca! Tym razem były prokurator IPN otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów ...

30 marca 2018

NOWOŚĆ

444, Maciej Siembieda

W thrillerze historycznym Macieja Siembiedy pytania i zagadki mnożą się na każdej stronie, a fikcja miesza z historią. Powieść ukazała się pod naszym patronatem.

26 kwietnia 2017