Bardzo złe miejsce, Tim Weaver

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 27 sierpnia 2018

Bardzo złe miejsce

Autor: Tim Weaver
Przekład: Robert Waliś
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 14 sierpnia 2018

Mapa złamanych serc

„O niektórych ludziach po prostu trzeba zapomnieć” – powiedział kiedyś Leonard Franks, zasłużony i podziwiany policjant z londyńskiego Wydziału Zabójstw. Kiedy przeszedł na emeryturę, przeniósł się razem z żoną do Dartmoor, by zamieszkać na wrzosowiskach i z dala od ludzi cieszyć się spokojem. Jednak pewnego dnia wyszedł po drewno – i zniknął. Policyjne śledztwo (prowadzone przecież wnikliwie, bo chodzi o „swojego” człowieka) nie przyniosło żadnych efektów. Córka Franksa, również policjantka, zwraca się więc z prośbą o pomoc do detektywa Davida Rakera.

 „Bardzo dobre miejsce” to piąta część cyklu o tym bohaterze, ale nie przejmujcie się, jeżeli nie czytaliście poprzednich. Ich znajomość nie jest potrzebna, by czerpać przyjemność z lektury. Nie jest też potrzebna, by poznać głównego bohatera. Autor przedstawia go tak umiejętnie, że czytelnik szybko się z nim zaprzyjaźnia i zaczyna kibicować mu w przygodach. Raker to były dziennikarz, który po śmierci żony postanowił zostać detektywem. Całkiem niedawno dowiedział się też, że ma dorosłą już córkę. Próba poukładania kontaktów z Annabel to jeden z wątków tej powieści. Ważniejsze jednak jest to, że Raker specjalizuje się w zaginięciach i policja mu nie ufa, wręcz „nienawidzi wszystkiego, co sobą reprezentuje”. A jednak to policjantka zwraca się do niego z prośbą o pomoc…

„O niektórych ludziach po prostu trzeba zapomnieć”. Czyżby Franks myślał o sobie, wypowiadając te słowa? Raker długo się nad tym zastanawia, a czytelnik razem z nim. Czytelnik ma jednak nad detektywem tę przewagę, że szybko dowiaduje się, co stanowiło zaczątek tej sprawy. Ponadto opisywaną historię poznaje nie tylko z perspektywy Rakera – który jest jednocześnie narratorem powieści – lecz także ze wspomnień pewnej kobiety. Na wyjaśnienie, jak wiążą się one z zaginięciem Franksa, przyjdzie poczekać niemal do ostatnich rozdziałów. Jednak warto! 

Dawno nie czytałam tak dopracowanej w szczegółach książki. Autor nie pozostawia luźnych wątków, wyjaśnia każdy, nawet najdrobniejszy element. I za to należą mu się słowa uznania. Ale nie to „wycyzelowanie” urzekło mnie w „Bardzo złym miejscu”, a klimat powieści. Weaver tak opisuje rzeczywistość, że czytelnik wręcz się w niej zapada. Jest mrocznie, ciężko, nieprzyjemnie – i wcale nie dlatego, że do zaginięcia doszło na wrzosowiskach. Mrok tkwi w ludziach przedstawianych na kartach powieści. A trzeba dodać, że autor ma cenną umiejętność budowania wiarygodnych postaci zaledwie kilkoma zdaniami. Chyba nikt (może poza Rakerem) nie jest tu więc taki, na jakiego w pierwszej chwili wygląda, każdy skrywa mniejsze lub większe sekrety. Co ciekawe, angielski tytuł powieści, „Fall from grace”, kładzie nacisk właśnie na ten aspekt powieści. Niezaprzeczalną zaletą książki jest też jej dynamika (uwypuklana przez krótkie rozdziały). W „Bardzo złym miejscu” nie brakuje zwrotów akcji i zaskoczeń, a podczas śledztwa Raker odkrywa sporo trupów kryjących się w szafach bohaterów, wyjawia liczne sekrety i kłamstwa. Czytelnik nie ma więc czasu na nudę. 

 „O niektórych ludziach po prostu trzeba zapomnieć”. To trudne, ale niekiedy warto, bo rozgrzebywanie przeszłości i odkrywanie sekretów mogą przynieść więcej bólu niż pozwolenie im na odejście w niepamięć. Prawda nie zawsze przynosi ukojenie – czasami zostawia po sobie złamane serca. 

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Bardzo złe miejsce" Tim Weaver

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Nie wiesz, kim jesteś, Tim Weaver

Żadnych dowodów. Żadnych świadków. I ani śladu po zaginionej.

05 maja 2021

RECENZJA

To, co zostaje, Tim Weaver

„To, co zostaje” mogę śmiało polecić wszystkim – tym, którzy kładą nacisk na warstwę psychologiczną, i tym, dla których ważniejsza jest szybka akcja; tym, którzy ...

08 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

To, co zostaje, Tim Weaver

Są tragedie, które nie dają o sobie zapomnieć… Już dziś premiera kolejnej części przygód detektywa Davida Rakera!

20 marca 2019

RECENZJA

Zanurzyć się w mrok, Tim Weaver

W mrok wykreowany przez Tima Weavera zdecydowanie warto się zanurzyć.

11 października 2018

NOWOŚĆ

Bardzo złe miejsce, Tim Weaver

„Bardzo złe miejsce” to opowieść o tym, że prawda nie zawsze przynosi ulgę. Zwłaszcza, gdy jest okrutna.

14 sierpnia 2018