Bestia, Olga Sawicka

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 12 grudnia 2019

Bestia

Autor: Olga Sawicka
Wydawnictwo: Burda Media Polska
Premiera: 16 października 2019
Liczba stron: 350
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

„Ada, nie rozklejaj się”

Recenzję tej książki zacząć trzeba od istotnego faktu: Olga Sawicka nie istnieje. To znaczy nie istnieje w prawdziwym świecie – jest bowiem postacią fikcyjną, główną bohaterką serialu telewizyjnego „Pułapka”.  Grana przez Agatę Kuleszę Sawicka to pisarka, która wplątuje się w pewną mroczną sprawę, a „Bestia” jest jedną z jej książek. Powstała więc, czego nietrudno się domyślić, jako efekt popularności serialu.

Nie lubię myśleć o książkach jako o produktach, choć przecież bez wątpienia nimi są. Ale to coś jeszcze: emocje, jakie niosą, wartości, do których się odwołują, przesłanie… Krótko mówiąc: serce, które wkłada w nie autor. Tutaj oczywiście tego nie mamy, „Bestia” jest po prostu produktem powstałym tylko dla zarobku. Nie wyklucza jej to, rzecz jasna, jako lektury, bo nawet produkt „bez duszy” można przecież zrobić dobrze. Czy tak się stało w przypadku tej powieści? Cóż, wyszło nieźle – tylko albo aż.

„Bestia” przedstawia dosyć klasyczną historię. Jest rok 1976. Senną atmosferę Suwałk elektryzuje zbrodnia: ktoś zamordował młodą, atrakcyjną blondynkę i wyłupił jej oczy. Porucznik Ada Krzesicka dostrzega w tej sprawie niepokojący element, ale miejscowy komendant uważa, że to dzieło „jakiegoś dewianta” i sprawa szybko zostanie rozwiązana. Kto z nich ma rację – łatwo się domyślić.

Niestety, łatwo też domyślić się sprawcy. Zbyt łatwo – i to mój główny zarzut dotyczący tej książki. Personalia mordercy są oczywiste niemal od początku. On sam i jego motywacje są zresztą nieprzekonujące (delikatnie mówiąc), a sceny morderstw i wewnętrzne monologi – kompletnie niewiarygodne. 

Wiarygodna jest za to główna bohaterka. Porucznik Ada Krzesicka – warszawianka po szkole oficerskiej w Szczytnie, specjalizacja: zwalczanie przestępstw kryminalnych – która w nagrodę za dobre wyniki trafiła do jednej z najlepszych stołecznych komend, […] ma perspektywy i szanse na szybkie wspięcie się po drabinie milicyjnej hierarchii. Jak to się więc stało, że ląduje w komendzie miejskiej w Suwałkach, gdzie najpoważniejszymi przestępstwami (przynajmniej do czasu) są kradzieże rowerów i pijackie burdy? Powód jest prosty: Ada wdała się w romans z żonatym szefem i pobyt w Suwałkach ma być karą. Nie miejsce to na rozważania, dlaczego za romans każe się kochankę, a nie jej szefa. Dość rzec, że pani porucznik smutki topi w alkoholu – ale tylko w weekendy, w dni powszednie jest trzeźwa. Jak sama twierdzi: niestety. Bo suwalska rzeczywistość jest, jaka jest: brudna, brzydka i ponura. Tym bardziej, kiedy jest się „ciałem obcym w tkance Suwałk”. Nie upiększa tej rzeczywistości morderstwo – ale pozwala Adzie oderwać myśli od własnych problemów. 

Duże skupienie na bohaterce wychodzi tej książce na dobre. Jasne: zagubiona policjantka nie jest jakąś wybitnie oryginalną postacią, ale w tym jej zagubieniu jest coś szczerego. Ada czuła, że jest jak tykająca bomba, przepełniona różnymi „nie”: niespełnieniami, niepowodzeniami, niezrozumieniem. Choć odnajdziemy w tym zdaniu niepotrzebną afektację, samo w sobie jest prawdziwe – kto z nas nigdy się tak nie czuł?

I to właśnie główna bohaterka nieco rekompensuje brak zaskoczenia w finale powieści i mordercę odbitego od matrycy. Ona oraz język powieści – bardzo sprawny i dozujący w umiarkowanych ilościach elementy charakterystyczne dla czasów PRL-u oraz dla samego Podlasia. „Bestia” nie jest więc thrillerem wybitnym czy choćby takim, który z jakichś przyczyn na długo pozostanie w pamięci. To po prostu sprawnie napisana powieść, która ma przynieść czytelnikowi nieco rozrywki i oddechu – a ten przyda się szczególnie w przedświątecznym chaosie.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Bestia" Olga Sawicka

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Nawet najgorsza bestia ma trochę litości. On jest cz

W 1976 roku seria zbrodni wstrząsa sennymi Suwałkami. Porucznik Ada Krzesicka prowadzi śledztwo w sprawie wyjątkowo bestialskich morderstw. Czy ambitna milicjantka zdoła ...

16 października 2019