Biel nocy, Ann Cleeves

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 25 kwietnia 2019

Biel nocy

Autor: Ann Cleeves
Przekład: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 14 listopada 2018
Liczba stron: 422

Mrok w jasności 

Mam zasadę, aby nie oceniać autora po jednej książce. Dlatego też postanowiłam wrócić do Ann Cleeves, wysoko cenionej brytyjskiej pisarki kryminałów, i jej serii zwanej „Kwartetem Szetlandzkim”, mimo że czytana wiele lat temu pierwsza część, „Czerń kruka” nie przypadła mi do gustu. Ponieważ jednak lubię w książkach klimat wietrznych, posępnych, odciętych od świata wysp, zdecydowałam, że może po dłuższej przerwie inaczej spojrzę na cykl, nagrodzony najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą w dziedzinie kryminału – Diamentowym Sztyletem. 

Tym razem Cleeves snuje swoją opowieść nie podczas mroźnej zimy, jak uprzednio, a w trakcie letnich białych nocy, kiedy to zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask. W Baddista na Szetlandach podczas wernisażu lokalnej malarki dochodzi do dziwnego incydentu. Jeden z gości, nieznany mieszkańcom Anglik, zaczyna publicznie szlochać, twierdząc, że stracił pamięć i nie wie, jak i dlaczego zjawił się na wyspie. W galerii przebywa także Jimmy Perez, miejscowy detektyw, który próbuje pomóc nieznajomemu. Ten jednak ucieka. Niestety nazajutrz mężczyzna zostaje znaleziony martwy, powieszony na krokwi w hangarze na przystani. Na jego twarzy znajduje się maska klowna. Właściwie od razu wiadomo, że to nie samobójstwo, a morderstwo. Wkrótce w Baddista dochodzi do kolejnej zbrodni. Mieszkańcy boją się nie tylko tego, że morderstwa są ze sobą powiązane, a więc może dojść do kolejnego. Obawiają się również, że na odciętej od lądu wyspie morderca najprawdopodobniej jest jednym z nich.  

Drugie podejście do Ann Cleeves było dobrą decyzją. Tym razem z lektury wyniosłam praktycznie same pozytywne odczucia. Może nie była to opowieść, która wywołała we mnie totalne czytelnicze zauroczenie, ale to z pewnością dobra, klimatyczna historia, którą czytało się z przyjemnością. Utrzymana w stylu klasycznego kryminału, nieprzesiąknięta makabrycznymi opisami, kładąca nacisk na myślenie dedukcyjne, tropienie nowych śladów, stopniowe odkrywanie kart. 

Jak przystało na skrupulatny portret zamkniętej społeczności, mamy tu także wątki prywatne głównych bohaterów, obrazki z ich codziennego życia. Możemy przyjrzeć się im również poza pracą. I muszę przyznać, że obie płaszczyzny książki – prywatne sprawy bohaterów i intryga kryminalna – są dopracowane i ciekawe. 

Mocną stroną jest tu także klimat. Szetlandy to archipelag, a więc grupa wysp, otoczonych zewsząd wodą, odciętych od stałego lądu, oddalonych od przysłowiowej reszty świata. Wyspy wietrzne, mroczne, posępne, wręcz smutne – to ostatnie określenie nawet pada w książce. Już taka sceneria tworzy niesamowitą, tajemniczą, typowo kryminalną atmosferę. Do tego dochodzi zjawisko białych nocy, stanu, w którym pory doby – dzień i noc – przez niekompletny zachód słońca jakby nakładają się na siebie, dając tym samym wrażenie, że nic nie jest takim, jakim powinno być. 

Ann Cleeves stworzyła interesujący portret niewielkiej, odosobnionej społeczności. W sam jej środek wrzuciła intrygującą zagadkę kryminalną, doprawioną retrospekcjami i rodzinnymi sekretami. Wykreowała kryminał utrzymany w klasycznym stylu, którego akcja snuje się niespiesznie, wręcz sennie. A wszystko to w samym sercu wysp, okrytych nienaturalnymi białymi nocami. Osnutych jasnością, która mimo wszystko kryje w sobie mrok. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Biel nocy" Ann Cleeves

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Tradycyjnie spod pióra Cleeves wyszła książka wielopłaszczyznowa: po trosze kryminalna, po trosze obyczajowa i po trosze społeczna.

02 maja 2023

NOWOŚĆ

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać.

08 lutego 2023

NOWOŚĆ

Krzyk czapli, Ann Cleeves

Drugi tom bestsellerowego cyklu „Dwie rzeki”!

26 października 2022

RECENZJA

Dziki ogień, Ann Cleeves

Cleeves znalazła sposób na sukces. Naszkicowała idealne tło dla kryminału i na to tło naniosła postaci, które rozwijają się z tomu na tom.

06 maja 2021

NOWOŚĆ

Grząska ziemia, Ann Cleeves

Siódmy tom "Serii Szetlandzkiej", wielokrotnie nagradzanego, kultowego cyklu kryminalnego!

27 maja 2020

RECENZJA

Mgliste powietrze, Ann Cleeves

To, co zawsze chwyta mnie jako czytelnika w serii Ann Cleeves, to niespieszna akcja, przynosząca skojarzenia z tradycyjnym kryminałem i idealnie współgrająca z równie ...

16 marca 2020

RECENZJA

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

„Błękit błyskawicy” to kryminał bez literackich eksperymentów czy epatowania brutalnością, z solidną intrygą.

31 października 2019

NOWOŚĆ

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

Czwarty tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

01 lipca 2019

RECENZJA

Czerń kruka, Ann Cleeves

Muszę przyznać, że po Ann Cleeves, której książki ukazują się regularnie od 1986 roku, spodziewałam się lepszej historii.

03 stycznia 2019

NOWOŚĆ

Biel nocy, Ann Cleeves

Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

26 listopada 2018

NOWOŚĆ

Czerń kruka, Ann Cleeves

„Czerń kruka”, historia pewnej zbrodni na Szetlandach, została została nagrodzona Złotym Sztyletem.

24 sierpnia 2018

RECENZJA

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

Autorka kładzie duży nacisk na budowanie nastroju przez opisy krajobrazu, pogody czy charakterystycznych dla okolicy zabudowań. Wszystkie te elementy znakomicie pomagają ...

02 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Pakiet dwóch książek Ann Cleeves

Od tygodnia znajdziecie w księgarniach pakiet dwóch książek Ann Cleeves w pudełku: "Ukryta głębia" i "Droga przez kłamstwa". Obie łączy główna bohaterka, inspektor ...

27 stycznia 2014

NOWOŚĆ

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

"Droga przez kłamstwa" Ann Cleeves to zawiła historia walki o prawdę.

30 lipca 2013

NOWOŚĆ

Ukryta głębia, Ann Cleeves

"Ukryta głębia" Ann Cleeves to historia o zbrodniach popełnianych w małym miasteczku na wybrzeżu Northumbrii.

08 lipca 2013