Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 31 października 2019

Błękit błyskawicy

Autor: Ann Cleeves
Przekład: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 19 czerwca 2019
Liczba stron: 422

Zbrodnia po szetlandzku

Nie tak dawno recenzowałam drugą część cyklu Ann Cleeves, którego akcja osadzona jest na Szetlandach. Wspominałam wówczas, że dałam autorce szansę po niezbyt udanym spotkaniu z „Czernią kruka”, otwierającą tak zwaną „Serię Szetlandzką”. Nie mam w zwyczaju wyrabiać sobie zdania o autorze po jednej książce, stąd powroty do różnych nazwisk czy serii. 

A jak oceniam czwartą odsłonę przygód Jimmiego Pereza, policjanta z wietrznego brytyjskiego archipelagu?

Tym razem przenosimy się na Fair Isle, wyspę zamieszkiwaną przez nieznaczną liczbę ludzi i jednocześnie będącą miejscem dzieciństwa głównego bohatera. Perez przyjeżdża tu z narzeczoną, Fran, aby przedstawić ją swojej rodzinie. Niestety, sielski urlop w kręgu najbliższych przerywa morderstwo. W obserwatorium ptaków odnalezione zostaje ciało jednej z pracownic ośrodka. Ktoś zadbał o teatralną oprawę zbrodni, wplatając we włosy ofiary ptasie pióra. Obserwatorium pełni funkcję centrum ornitologicznych analiz i jednocześnie hotelu dla naukowców, przybywających na wyspę w celu badań nad rzadkimi gatunkami ptactwa. Na miejsce zbrodni przybywa więc Jimmy Perez, jedyny na wyspie policjant w czynnej służbie. Szybko orientuje się, że drzwi obserwatorium były zamknięte od środka, co wskazuje na winnego z wewnątrz. Krąg podejrzanych zacieśnia się już nie tylko do niewielkiej liczby mieszkańców wyspy, ale wręcz do kilku osób zakwaterowanych w ośrodku. To jednak nie oznacza, że mordercę będzie można wskazać z łatwością. Tym bardziej że Perez musi zmierzyć się ze śledztwem w pojedynkę, bowiem nad Fair Isle nadciąga sztorm, uniemożliwiający pomoc z zewnątrz i zamykający przebywających na wyspie w pułapce.  

W przypadku tej serii istotne dla Ann Cleeves wydają się barwy – to do nich sięgnęła, nadając tytuł każdej części. Bliskie pisarce muszą być także różnorodne aury i zjawiska pogodowe: opowieści tego cyklu snute były od mroźnej zimy, poprzez białe noce i wszechogarniającą mgłę, po jesienne sztormy odcinające pomniejsze szetlandzkie wysepki od stałego lądu. Na tle tych żywiołów – które mogą zachwycać siłą i niebezpiecznym pięknem, ale nigdy nie ułatwiają bohaterom działania – autorka buduje misterne intrygi kryminalne. „Błękit błyskawicy” utrzymany jest w stylu poprzednich części: mamy do czynienia z typowym kryminałem, z klimatyczną wyspiarską opowieścią, daleką od makabry współczesnych thrillerów. Kolejny raz Cleeves stawia bardziej na niespieszne tempo, dedukcyjne myślenie, podsuwanie wskazówek i tropienie kolejnych śladów niż na twisty fabularne i szokowanie okrucieństwem zbrodni. Bonusem mogą okazać się wątki ornitologiczno-przyrodnicze, potraktowane z dość dużą uwagą. 

Kolejny też raz mamy okazję przyjrzeć się portretowi szetlandzkiej społeczności, w tym rodzinie Pereza. I choć finalnie sympatycy tego bohatera oraz fani całej serii mogą być niezadowoleni z kierunku, w jakim Cleeves poprowadziła tę historię, od kilku tygodni na księgarnianych półkach możecie znaleźć kolejną część cyklu, zatytułowaną „Martwa woda”. 

„Błękit błyskawicy” to kryminał  bez literackich eksperymentów czy epatowania brutalnością, z solidną intrygą, napisany porządnym stylem, wskazującym na wyszlifowany warsztat pisarski. Cleeves pokazała, że dysponując ograniczoną liczbą postaci, można tak potasować fabularne karty, by bez problemu wyprowadzić w pole każdego czytelnika. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Błękit błyskawicy" Ann Cleeves

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Tradycyjnie spod pióra Cleeves wyszła książka wielopłaszczyznowa: po trosze kryminalna, po trosze obyczajowa i po trosze społeczna.

02 maja 2023

NOWOŚĆ

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać.

08 lutego 2023

NOWOŚĆ

Krzyk czapli, Ann Cleeves

Drugi tom bestsellerowego cyklu „Dwie rzeki”!

26 października 2022

RECENZJA

Dziki ogień, Ann Cleeves

Cleeves znalazła sposób na sukces. Naszkicowała idealne tło dla kryminału i na to tło naniosła postaci, które rozwijają się z tomu na tom.

06 maja 2021

NOWOŚĆ

Grząska ziemia, Ann Cleeves

Siódmy tom "Serii Szetlandzkiej", wielokrotnie nagradzanego, kultowego cyklu kryminalnego!

27 maja 2020

RECENZJA

Mgliste powietrze, Ann Cleeves

To, co zawsze chwyta mnie jako czytelnika w serii Ann Cleeves, to niespieszna akcja, przynosząca skojarzenia z tradycyjnym kryminałem i idealnie współgrająca z równie ...

16 marca 2020

NOWOŚĆ

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

Czwarty tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

01 lipca 2019

RECENZJA

Biel nocy, Ann Cleeves

Ann Cleeves stworzyła interesujący portret niewielkiej, odosobnionej społeczności. W sam jej środek wrzuciła intrygującą zagadkę kryminalną, doprawioną retrospekcjami i ...

25 kwietnia 2019

RECENZJA

Czerń kruka, Ann Cleeves

Muszę przyznać, że po Ann Cleeves, której książki ukazują się regularnie od 1986 roku, spodziewałam się lepszej historii.

03 stycznia 2019

NOWOŚĆ

Biel nocy, Ann Cleeves

Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

26 listopada 2018

NOWOŚĆ

Czerń kruka, Ann Cleeves

„Czerń kruka”, historia pewnej zbrodni na Szetlandach, została została nagrodzona Złotym Sztyletem.

24 sierpnia 2018

RECENZJA

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

Autorka kładzie duży nacisk na budowanie nastroju przez opisy krajobrazu, pogody czy charakterystycznych dla okolicy zabudowań. Wszystkie te elementy znakomicie pomagają ...

02 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Pakiet dwóch książek Ann Cleeves

Od tygodnia znajdziecie w księgarniach pakiet dwóch książek Ann Cleeves w pudełku: "Ukryta głębia" i "Droga przez kłamstwa". Obie łączy główna bohaterka, inspektor ...

27 stycznia 2014

NOWOŚĆ

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

"Droga przez kłamstwa" Ann Cleeves to zawiła historia walki o prawdę.

30 lipca 2013

NOWOŚĆ

Ukryta głębia, Ann Cleeves

"Ukryta głębia" Ann Cleeves to historia o zbrodniach popełnianych w małym miasteczku na wybrzeżu Northumbrii.

08 lipca 2013