Córeczki, Adrian Bednarek

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 28 października 2019

Córeczki

Autor: Adrian Bednarek
Wydawnictwo: Novae Res
Premiera: 09 października 2019
Liczba stron: 614

Zemsta na gorąco

„Córeczki” to najnowsza powieść Adriana Bednarka, którego czytelnicy mogli poznać w powieściach opisujących losy Kuby Sobańskiego, seryjnego mordercy z Krakowa. W swoim biogramie autor ujawnia, że jest zafascynowany właśnie tematyką seryjnych morderców – nie dziwi więc, że w jego najnowszej książce takowy też się pojawia.

Głównym bohaterkami „Córeczek” są jednak dwie kobiety. Łączy je traumatyczna historia z przeszłości, dzieli właściwie wszystko inne. Trzydziestokilkuletnia Ewa ma dosyć poukładane życie, jest właścicielką sklepu, ma chłopaka i niezłe (choć skomplikowane) relacje z matką. Młodsza o niemal dekadę Pola prowadzi własne studio pole dance i dorabia jako barmanka, a swojej matki nienawidzi. Dzielą je także charaktery i podejście do świata. Ale istotniejszy jest fakt, że obie kobiety spotkały na swojej drodze Stracha na Wróble – zamaskowanego mordercę, który na zawsze zmienił ich życia i połączył ich losy. W jaki sposób – tego nie zdradzę, bo i autor długo trzyma to w tajemnicy. Dość powiedzieć, że obok historii Ewy i Poli nie sposób przejść obojętnie.

Fabuła została przez autora dokładnie rozplanowana – co jednak nie znaczy, że rozplanowana bezbłędnie. Czasami Adrian Bednarek idzie na łatwiznę, zbyt gęsto wykorzystując zbiegi okoliczności, nierzadko przekracza też granice prawdopodobieństwa. Z kolei sylwetki głównych bohaterek – zwłaszcza Poli – są przerysowane i chwilami budzą niechęć. Trzeba jednak przyznać, że jest w tych kobietach jakaś prawda. Może to ich dylematy związane z codziennością, związkami czy pracą sprawia, że jednak chce się im wierzyć? W każdym razie mimo tego, że niekiedy ich postępowanie było dla mnie całkowicie niezrozumiałe, wierzę, że w danych okolicznościach ktoś mógłby zachować się właśnie tak jak one. Inaczej sprawa ma się ze Strachem na Wróble. Nie będę rozpisywać się o tej postaci, zwłaszcza że autor ujawnia szczegóły na jej temat dopiero w dalszych partiach książki, byłoby to więc niepotrzebne „spojlerowanie”. Napiszę tylko, że książkowy seryjny morderca jest zdecydowanie zbyt sztampowy (a już jego dziennik to coś, co czytaliśmy już setki razy w innych powieściach o seryjnych mordercach).

 „Córeczki” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Adriana Bednarka. Nie wiem więc, czy zawsze autor ma taki przepis na powieść, czy tylko w najnowszej książce. A przepis ten brzmi: seks i przemoc w dużych dawkach. Trudno powiedzieć, czego jest tu więcej, ale dosadne opisy z pewnością nie każdemu czytelnikowi się spodobają. Mnie też chwilami uwierały – zwłaszcza niewnoszące kompletnie niczego do fabuły sceny seksu, przedłużające się nawet do kilku stron (!). Dla równie dosadnych, choć już nie tak długich opisów przemocy mogę znaleźć jakieś usprawiedliwienie (pokazują na przykład bezwzględność czy upór pewnych postaci). Nie da się jednak ukryć, że jednym z głównych celów autora było zszokowanie czytelnika. Widać to także w zbrodniach Stracha na Wróble, które tak silnie dotknęły Ewę i Polę.

Jak wynika z powyższego, mam wobec tej książki długą listę „ale”. Jednak na wszystkie niedociągnięcia mogę przymknąć oko, jeśli ogólna historia mnie kupuje. A ta mnie kupiła: opowieść Adriana Bednarka o zemście – która, jak wszyscy wiemy, bywa bardzo silną motywacją – po prostu wciąga. „Córeczki” z pewnością nie są wybitnym thrillerem. Jeśli jednak należycie do tych czytelników, których brutalne opisy przemocy ani sceny seksu nie zniechęcają, lubicie za to ociekające krwią historie, ta snuta przez autora może się wam spodobać. Bo mimo wszystkich „niedoróbek” to wciągająca opowieść o zemście, serwowanej – wbrew znanemu powiedzeniu – na gorąco. Tak gorąco, że wręcz parzy.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Córeczki" Adrian Bednarek

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Stella. Narodziny psychopatki, Adrian Bednarek

Stella Skalska już jako nastolatka zostaje zmuszona przez wychowującego ją wujka do zarabiania własnym ciałem.

27 lutego 2024

NOWOŚĆ

Pokusa diabła, Adrian Bednarek

Gotowi na kolejne spotkanie z Kubą Sobańskim?

03 listopada 2023

NOWOŚĆ

Rywal diabła, Adrian Bednarek

Kuba Sobański powraca!

16 marca 2023

NOWOŚĆ

Piętno Diabła, Adrian Bednarek

Mieszkańcy Krakowa znów nie będą spać spokojnie – po latach do miasta (i księgarni) powraca Rzeźnik Niewiniątek!

27 stycznia 2023

NOWOŚĆ

Pamiętnik diabła, Adrian Bednarek

Nowego, zmienionego wydania doczekał się także „Pamiętnik diabła”, czyli początek serii o Kubie Sobańskim.

04 października 2022

NOWOŚĆ

Dom Straussów, Adrian Bednarek

Nie próbuj krzyczeć. I tak nikt cię nie usłyszy…

02 sierpnia 2022

NOWOŚĆ

Zapomniany. W matni strachu, Adrian Bednarek

NIEzapomniany powraca.

28 marca 2022

RECENZJA

Dziedzictwo zbrodni, Adrian Bednarek

Wybieram Bednarka w wydaniu thrillerowym. W tamtym świecie odnajduję się zdecydowanie bardziej.

18 października 2021

RECENZJA

Fascynacja, Adrian Bednarek

Myślałam, że naprawdę nie da się w tej historii już nic powiedzieć, nic dodać, nie może się wydarzyć nic ponad wariactwa Oskara opisane w drugiej części trylogii. ...

02 września 2021

NOWOŚĆ

Fascynacja, Adrian Bednarek

Ostatnia część trylogii z Oskarem Blajerem!

03 czerwca 2021

RECENZJA

Zły człowiek, Adrian Bednarek

Choć nie przepadam za książkami mafijnymi, to ze względu na nazwisko autora wiedziałam, że sięgnę po tę powieść. Czy żałuję? Nie. Ale czy to było dobre?

25 marca 2021

RECENZJA

Obsesja, Adrian Bednarek

Bezpieczny strach – to perfekcyjne określenie dla uczuć, jakie wzbudza lektura powieści tego autora.

25 lutego 2021

NOWOŚĆ

Zły człowiek, Adrian Bednarek

To miał być najpiękniejszy dzień w jego przestępczym życiu. Gdy po ślubie całe życie Sebastiana wali się jak domek z kart, mężczyzna postanawia dowiedzieć się kto za ...

12 stycznia 2021

NOWOŚĆ

Obsesja, Adrian Bednarek

W życiu nie ma szczęśliwych zakończeń. Są tylko próby radzenia sobie z kolejnymi dramatami.

02 września 2020

RECENZJA

Inspiracja, Adrian Bednarek

Nic nie jest dane raz na zawsze, a utrata czujności może odebrać wszystko. Brzmi banalnie? Być może. Autor jednak zbudował tę historię niebanalnie.

09 lipca 2020

NOWOŚĆ

Inspiracja, Adrian Bednarek

Kiedy miłość jest inspiracją dla zbrodni... Premiera nowej powieści Adriana Bednarka już dziś!

31 maja 2020

NOWOŚĆ

Córeczki, Adrian Bednarek

Wspólna tajemnica jednoczy bardziej niż więzy krwi. Już dziś pod naszym patronatem ukazały się „Córeczki” Adriana Bednarka.

09 października 2019

NOWOŚĆ

Skazany na zło, Adrian Bednarek

Jedno wydarzenie. Jedna decyzja. Jeden błąd. I twoje życie już nigdy nie będzie takie samo.

12 października 2018