Czerń kruka, Ann Cleeves

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 03 stycznia 2019

Czerń kruka

Autor: Ann Cleeves
Przekład: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 22 sierpnia 2018
Liczba stron: 416

„Na Szetlandach każdy zna mordercę”

Nowy rok przywitał mieszkańców Szetlandów dramatycznie. Podczas spaceru Fran Hunter na tle białego śniegu dostrzegła trzy wyraźnie odcinające się od ziemi kształty: krew, ciało nastoletniej Catherine Ross oraz dziobiące je kruki. O zabójstwo zostaje oskarżony Magus Tate – dziwny odludek, który kilka lat wcześniej także był podejrzewany o zabicie młodej dziewczyny. W miasteczku ludzie przestają czuć się bezpiecznie, ponieważ nikt nie wie, który z mieszkańców zabił oraz czy – a jeśli tak, to kiedy – zdecyduje się popełnić kolejne morderstwo.

Od pewnego momentu fabuła „Czerni kruka” zaczęła być w moim odbiorze naciągana: bohaterowie zapominali o sytuacjach pomocnych w sprawie morderstwa, które tak naprawdę były ich codziennością; nagle dostrzegali poszlaki, choć mogli je zauważyć zdecydowanie wcześniej. Dostrzegam też brak konsekwencji w przedstawionej grupie. Od początku powieści autorka pokazuje nam małą, zżytą społeczność, w której wszyscy się znają, a tym samym nikt nie przechodzi obojętnie obok zabójstwa Catheriny. Ann Cleeves nie zatroszczyła się jednak o pokazanie poszczególnych sfer codziennego życia mieszkańców. Czułam niespójność w części fabuły dotyczącej życia rówieśników dziewczyny. Dlaczego funkcjonowali w szkole tak, jakby nic się nie wydarzyło? Dlaczego nikt z grona pedagogicznego nie zatroszczył się o samopoczucie uczniów po tragedii, która ponoć dotknęła każdego?

W „Czerni kruka” codzienność na Szetlandach została przedstawiona z perspektywy kilku postaci. Nie każdy z opisów dotyczy sprawy zabójstwa, poznajemy także inne sytuacje z życia bohaterów. Mam wrażenie, że zostały one wykreowane na siłę, aby oddalić czytelnika od zabójstwa, trochę go „uspokoić”, zająć jego myśli innym tematem, który poza tym niewiele lub nawet nic nie wnosi do książki. Jest tylko nieistotnym tłem dla głównego wątku, może czasem zabawą z czytelnikiem poprzez podsunięcie mu kolejnych bohaterów w roli nowych podejrzanych. Autorka skupiając się na poszczególnych postaciach i pokrótce podsuwając czytelnikowi argumenty za jego winą, a tym samym żadnego z nich nie uniewinniając, sprawiała, że nie potrafiłam w stu procentach stwierdzić, kto z nich popełnił zbrodnię.

Dość naiwnie został potraktowany wątek dotyczący zaginionej osiem lat wcześniej Catriony. W czasie lektury można się przekonać, że nie tylko jej imię kojarzy się z zamordowaną nastolatką. Dziewczyny łączy ze sobą coś jeszcze, jednak wspólne elementy niestety nie tworzą zapierającego dech w piersiach modus operandi sprawcy, a sprawiają wrażenie, że autorka przy kreowaniu fabuły poszła po linii najmniejszego oporu.

Muszę przyznać, że po Ann Cleeves, której książki ukazują się regularnie od 1986 roku, spodziewałam się lepszej historii. Mój zawód potęguje też fakt, że „Czerń kruka” została nagrodzona Złotym Sztyletem, czyli brytyjską nagrodą przyznawaną przez Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej. Moim zdaniem – niesłusznie. Choć „Czerni kruka” towarzyszą blurby bardzo zachęcające do lektury, według mnie tak naprawdę jest to tylko niedopracowany kryminał, który nie pozostanie na długo w mojej pamięci.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Czerń kruka" Ann Cleeves

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Tradycyjnie spod pióra Cleeves wyszła książka wielopłaszczyznowa: po trosze kryminalna, po trosze obyczajowa i po trosze społeczna.

02 maja 2023

NOWOŚĆ

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać.

08 lutego 2023

NOWOŚĆ

Krzyk czapli, Ann Cleeves

Drugi tom bestsellerowego cyklu „Dwie rzeki”!

26 października 2022

RECENZJA

Dziki ogień, Ann Cleeves

Cleeves znalazła sposób na sukces. Naszkicowała idealne tło dla kryminału i na to tło naniosła postaci, które rozwijają się z tomu na tom.

06 maja 2021

NOWOŚĆ

Grząska ziemia, Ann Cleeves

Siódmy tom "Serii Szetlandzkiej", wielokrotnie nagradzanego, kultowego cyklu kryminalnego!

27 maja 2020

RECENZJA

Mgliste powietrze, Ann Cleeves

To, co zawsze chwyta mnie jako czytelnika w serii Ann Cleeves, to niespieszna akcja, przynosząca skojarzenia z tradycyjnym kryminałem i idealnie współgrająca z równie ...

16 marca 2020

RECENZJA

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

„Błękit błyskawicy” to kryminał bez literackich eksperymentów czy epatowania brutalnością, z solidną intrygą.

31 października 2019

NOWOŚĆ

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

Czwarty tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

01 lipca 2019

RECENZJA

Biel nocy, Ann Cleeves

Ann Cleeves stworzyła interesujący portret niewielkiej, odosobnionej społeczności. W sam jej środek wrzuciła intrygującą zagadkę kryminalną, doprawioną retrospekcjami i ...

25 kwietnia 2019

NOWOŚĆ

Biel nocy, Ann Cleeves

Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

26 listopada 2018

NOWOŚĆ

Czerń kruka, Ann Cleeves

„Czerń kruka”, historia pewnej zbrodni na Szetlandach, została została nagrodzona Złotym Sztyletem.

24 sierpnia 2018

RECENZJA

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

Autorka kładzie duży nacisk na budowanie nastroju przez opisy krajobrazu, pogody czy charakterystycznych dla okolicy zabudowań. Wszystkie te elementy znakomicie pomagają ...

02 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Pakiet dwóch książek Ann Cleeves

Od tygodnia znajdziecie w księgarniach pakiet dwóch książek Ann Cleeves w pudełku: "Ukryta głębia" i "Droga przez kłamstwa". Obie łączy główna bohaterka, inspektor ...

27 stycznia 2014

NOWOŚĆ

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

"Droga przez kłamstwa" Ann Cleeves to zawiła historia walki o prawdę.

30 lipca 2013

NOWOŚĆ

Ukryta głębia, Ann Cleeves

"Ukryta głębia" Ann Cleeves to historia o zbrodniach popełnianych w małym miasteczku na wybrzeżu Northumbrii.

08 lipca 2013