Długa noc, Wojciech Chmielarz

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 11 lipca 2022

Długa noc

Autor: Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 15 czerwca 2022
Liczba stron: 376

Powrót ojca marnotrawnego

Wojciech Chmielarz nie bez przyczyny pozostaje jednym z popularniejszych polskich autorów gatunku. Jest w jego książkach coś, co sprawia, że trudno się od nich oderwać. I nieważne, czy mówimy o kryminałach, czy o thrillerach psychologicznych, których też ma sporo na koncie – we wszystkich odsłonach twórczości tego pisarza znajdziemy wspólne elementy, dla mnie stanowiące niezaprzeczalną zaletę. W „Długiej nocy” także. I to mimo że autor kazał nam czekać na powrót Jakuba Mortki cztery długie lata. 

A w powieściowym świecie upłynęło tych lat jeszcze więcej, bo jedenaście. Po wydarzeniach przedstawionych w poprzednich częściach kryminalnego cyklu komisarz Mortka trafił na delegację do Europolu, zamieszkał w Hadze, mniej więcej poukładał sobie życie i utrzymuje poprawne stosunki z niemal już dorosłymi synami. Stery na Komendzie Stołecznej przejęła jego niegdysiejsza podwładna, Sucha – teraz już komisarz Suchocka. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że „Długa noc” to opowieść o życiu Jakuba Mortki po wydarzeniach opisanych w „Cieniach”. Nie, właściwa akcja tej powieści rozgrywa się tylko jednej nocy w Warszawie, a o tym, co działo się w tak zwanym międzyczasie, dowiadujemy się jedynie z retrospektywnych rozdziałów. 

Mamy zatem listopadową noc. Pewien mężczyzna trafia na przesłuchanie do Komendy Stołecznej. Jest świadkiem w sprawie zabójstwa i był już wcześniej odpytywany – ale czy powiedział wszystko? W tym samym czasie po mieście jeździ człowiek pchany żądzą zabijania, a na warszawskie ulice wychodzi młoda dziewczyna, której wydaje się, że prostytucja to jedyne rozwiązanie jej sytuacji. Jak skończy się dla wszystkich ta noc? I przede wszystkim: gdzie tu miejsce dla Mortki?

No dobrze, co zatem jest wspólną cechą powieści Wojciecha Chmielarza, o której wspomniałam na początku? Przemyślana fabuła i dobry styl, dzięki którym powieść błyskawicznie się czyta, to jedno, ale mnie do tych książek przyciągają przede wszystkim postaci. Autorowi doskonale wychodzi portretowanie ludzi, z wszystkimi ich niedoskonałościami i ułomnościami, które nieodmiennie fascynują – bo to one właśnie nadają powieściowym bohaterom ludzki rys i sprawiają, że są wiarygodne. Taką niedoskonałą postacią jest między innymi Jakub Mortka. W poprzednich powieściach cyklu go polubiłam – właśnie dzięki temu, że ani on, ani jego życie nie były idealne i sam doskonale zdawał sobie z tego sprawę. W „Długiej nocy” natomiast komisarz zaczął mnie irytować. Tak, wciąż nie jest idealny i wciąż o tym wie, ale z wiekiem stwardniał (by nie powiedzieć: skamieniał) w swoich poglądach i zbyt często bywa przekonany o własnej nieomylności. Owszem, czasami przyznaje się do pomyłki – ale potrzebuje na to dużo czasu. Mortka powtarza, że mężczyźni w jego rodzinie po prostu „robią, co trzeba”. Ojciec komisarza, emerytowany lekarz, wraca zatem do pracy w szpitalu, by walczyć o zdrowie i życie pacjentów z koronawirusem. Sam Jakub zaś „robi, co trzeba” dla swoich najbliższych – i nie ma przy tym właściwie żadnych oporów. Cóż, z miłości robimy głupie rzeczy. A miłość ma różne odsłony. 

Jeśli chodzi o warstwę kryminalną, mamy w „Długiej nocy” dwa główne wątki – ten, którego punktem wyjścia jest przesłuchanie na komendzie i historię zabójcy, krążącego po Warszawie w białym aucie. I choć to ona nadaje tempo akcji, dynamizuje ją, mnie zainteresowała zdecydowanie mniej, zabrakło w niej bowiem jakiejś głębi. Od pierwszych stron wciągnęło mnie za to dłużące się przesłuchanie, które szybko okazało się mieć osobisty związek z Mortką. Więcej nie zdradzę, napiszę tylko, że z każdym kolejnym rozdziałem początkowo prosta opowieść odsłania kolejne elementy zagadki i coraz bardziej się gmatwa.

Charakterystycznym elementem „Długiej nocy” jest też mocno zarysowane tło obyczajowe. Dla niektórych pewnie nawet za mocno, bo Chmielarz osadził akcję w samym środku pandemii. Maseczki, szczepionki, testy, walka lekarzy z COVID-em… Cóż, dla mnie ich pojawienie się jest uzasadnione: akcja toczy się w konkretnym czasie i konkretnej rzeczywistości, a tak przecież wyglądał jeszcze całkiem niedawno nasz świat. Znajdziemy tu też mnóstwo odniesień do gier komputerowych – i choć rozumiem sens ich wprowadzenia, przyznaję, że one akurat zwyczajnie mnie zmęczyły.

Jeszcze raz powtórzę: bardzo lubię książki Wojciecha Chmielarza przede wszystkim za doskonale sportretowane, przemyślane postaci. I takie też dostałam w „Długiej nocy”. Nawet jeśli kilka elementów mi tu nie zagrało – choćby postać mordercy grasującego po warszawskich ulicach czy odniesienia do gier – lektura powieści tego pisarza zawsze okazuje się przyjemnym doświadczeniem. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Długa noc" Wojciech Chmielarz

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zbędni, Wojciech Chmielarz

To kolejna w literackim dorobku autora smutna książka o smutnych ludziach, od której trudno się oderwać.

24 czerwca 2024

NOWOŚĆ

Zbędni, Wojciech Chmielarz

Świat w nowej powieści Wojciecha Chmielarza jest pełen sekretów, mroku i występku.

07 czerwca 2024

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Nowe wydanie pierwszego tomu gliwickiego cyklu kryminałów.

13 marca 2024

RECENZJA

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz przyzwyczaił czytelników do tego, że jego książki trzymają poziom, i tym razem też nie zawodzi.

19 października 2023

NOWOŚĆ

Zwykła przyzwoitość, Wojciech Chmielarz

Bezimienny powraca!

11 października 2023

NOWOŚĆ

Za granicą, Wojciech Chmielarz

Opowieść o opętaniu i odrzuceniu, o tym, że nasze pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co wydaje się spełnieniem marzeń, szybko może stać się przekleństwem.

31 maja 2023

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Nowe, filmowe wydanie powieści.

08 marca 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Fragment powieści.

09 lutego 2023

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

„Farma lalek”, druga część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką, powraca po dekadzie w nowej odsłonie!

08 lutego 2023

RECENZJA

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Czy ktoś, komu dobrze wychodzi tworzenie świata w powieściach sensacyjnych czy kryminałach, dźwignął wykreowanie rzeczywistości fantastycznej?

14 listopada 2022

NOWOŚĆ

Długa noc, Wojciech Chmielarz

Długo oczekiwany powrót komisarza Jakuba Mortki!

15 czerwca 2022

NOWOŚĆ

Królowa Głodu, Wojciech Chmielarz

Chmielarz, jakiego nie znacie!

23 lutego 2022

RECENZJA

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Jeśli przy „Prostej sprawie” miło spędziliście czas, to kontynuacja przygód Bezimiennego także powinna spełnić Wasze oczekiwania. Nudy na pewno nie będzie.

30 grudnia 2021

NOWOŚĆ

Dług honorowy, Wojciech Chmielarz

Pełna akcji kontynuacja losów bohaterów znanych z „Prostej sprawy”.

13 października 2021

RECENZJA

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Opowieść o Dawidzie Wolskim nie przyniosła mi rozczarowania, wprost przeciwnie: z książki na książkę wciągała bardziej i bardziej.

22 lipca 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak, Wojciech Chmielarz

Wielki powrót detektywa Dawida Wolskiego!

19 maja 2021

NOWOŚĆ

Wilkołak (serial audio)

Miesiąc przed premierą książki nowy kryminał Wojciecha Chmielarza zadebiutuje jako serial audio w Empik Go!

22 kwietnia 2021

RECENZJA

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Czytelnik ma się przy tym dobrze bawić, miło spędzić czas i choć na chwilę oderwać się od tej szarej, burej, a także – zwłaszcza dziś – przygnębiającej ...

02 listopada 2020

NOWOŚĆ

Prosta sprawa, Wojciech Chmielarz

Powieść sensacyjna mistrza kryminału.

14 października 2020

RECENZJA

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Jest w „Wyrwie” kilka twistów, jest element kryminału, jest nawet jakiś suspens. Nie to jednak najbardziej spodobało mi się w powieści.

07 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa, Wojciech Chmielarz

Historia o tym, jak niewiele można wiedzieć o osobie, z którą dzieli się życie. I jak daleko może posunąć się człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej. Premiera ...

06 maja 2020

NOWOŚĆ

Wyrwa. Historia ułana (słuchowisko)

„Wyrwa. Historia Ułana” to pierwsze słuchowisko towarzyszące premierze książki.

30 kwietnia 2020

RECENZJA

Rana, Wojciech Chmielarz

Choć jest w tym barszczu trochę za dużo grzybów, to i tak smaczne danie – Wojciech Chmielarz po prostu potrafi pisać i lektura jego książek zawsze stanowi dla mnie ...

22 sierpnia 2019

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

Właśnie ukazuje się najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza – „Rana”. Jak mówi sam autor, to książka, która ze względu na ładunek emocjonalny, pisało mu się ...

16 sierpnia 2019

NOWOŚĆ

Rana, Wojciech Chmielarz

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają... Premiera „Rany” już dziś!

14 sierpnia 2019

RECENZJA

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Jest w „Żmijowisku” to, co każdy thriller mieć powinien: mrok. Mroczna jest tu atmosfera, mroczne otoczenie, mroczni bohaterowie. Wszędzie mrok.

14 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz

Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki. Dziś premiera thrillera „Żmijowisko”.

09 maja 2018

NOWOŚĆ

Żmijowisko, Wojciech Chmielarz: fragment

Już za dwa tygodnie ukaże się thriller Wojciecha Chmielarza „Żmijowisko”. Mamy dla Was przedpremierowy fragment!

25 kwietnia 2018

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

W ubiegłym tygodniu ukazała się nowa powieść Wojciecha Chmielarza, „Cienie”. Z tej okazji mamy dla Was rozmowę z pisarzem, w której opowiedział między innymi o ...

25 stycznia 2018

RECENZJA

Cienie, Wojciech Chmielarz

Historie poplątanych ludzkich losów z mocno rozbudowanym tłem społecznym i psychologicznym oraz mocno nakreślonymi bohaterami niektórym mogą się wydać nazbyt ...

19 stycznia 2018

NOWOŚĆ

Cienie, Wojciech Chmielarz

„Cienie”, nowa powieść laureata nagrody Wielkiego Kalibru Wojciecha Chmielarza, to piąta część cyklu o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce. Książka ukazała się pod ...

17 stycznia 2018

RECENZJA

Zombie, Wojciech Chmielarz

Krótko mówiąc: oby tak dalej!

16 czerwca 2017

NOWOŚĆ

Zombie, Wojciech Chmielarz

Dziś powrócił także Dawid Wolski - prywatny detektyw z Gliwic, którego czytelnicy mieli okazję poznać w „Wampirze” Wojciecha Chmielarza. Tym razem wspólnie z ...

24 maja 2017

NOWOŚĆ

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę! Trzeci z dzisiejszych patronatów to "Osiedle marzeń" - najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru ...

14 września 2016

RECENZJA

Osiedle marzeń, Wojciech Chmielarz

Najnowsza powieść laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 jest idealnym przykładem na to, jak dobrze wyważyć składniki: zagadkę kryminalną, warstwę obyczajową i życie ...

12 września 2016

NOWOŚĆ

Wampir, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz, tegoroczny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru "Wampirem" otwiera nowy, gliwicki cykl kryminałów.

18 listopada 2015

RECENZJA

Wampir, Wojciech Chmielarz

Poprzednią powieść Wojciecha Chmielarza, „Przejęcie”, uznałam za kryminał społeczny. Jeśli tak, to „Wampir” jest kryminałem społecznym do kwadratu.

16 listopada 2015

RECENZJA

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Na początek ostrzeżenie: nie róbcie sobie zbyt długich przerw w lekturze tej powieści, bo może być wam trudno na powrót „wbić się” w akcję. Problem wynika nie z jej ...

05 stycznia 2015

NOWOŚĆ

Przejęcie, Wojciech Chmielarz

Już od dziś znajdziecie w księgarniach trzecią powieść o komisarzu Jakubie Mortce. "Przejęcie" Wojciecha Chmielarza ukazało się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

12 listopada 2014

RECENZJA

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz powoli wyrasta na mocną konkurencję dla polskich autorów powieści kryminalnych. Już teraz można śmiało stwierdzić, że posiadł umiejętność ...

12 lipca 2013

NOWOŚĆ

Farma lalek, Wojciech Chmielarz

Swoją premierę ma też dziś druga powieść o komisarzu Mortce - "Farma lalek" Wojciecha Chmielarza. Książka ukazała się w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne.

19 czerwca 2013

WYWIAD

Wywiad z Wojciechem Chmielarzem

"Podpalacz" to debiutancka powieść Wojciecha Chmielarza, dziennikarza i redaktora. Autor opowiedział nam, jak to jest być debiutantem i czym dla niego jest pisanie.

06 grudnia 2012

RECENZJA

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Nie tylko główny bohater przyciąga uwagę czytelnika. Każda postać jest tu jakaś. Przy czym to „jakaś” najczęściej bywa negatywne – trudno w „Podpalaczu” ...

30 listopada 2012

NOWOŚĆ

Podpalacz, Wojciech Chmielarz

Seryjny podpalacz atakuje Warszawę - to główny temat debiutanckiej powieści Wojciecha Chmielarza. "Podpalacz" ukazał się dziś w serii "Ze Strachem" Wydawnictwa Czarne, ...

06 listopada 2012