Dobre matki, Alex Perry

Autor: Katarzyna Muszyńska
Data publikacji: 28 stycznia 2019

Dobre matki

Autor: Alex Perry
Przekład: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Znak
Premiera: 19 września 2018
Liczba stron: 336

„Nie można pragnąć innego świata, jeśli nie wie się o jego istnieniu”

Alex Perry pracował nad napisaniem reportażu „Dobre matki” ponad dwa i pół roku. W tym czasie wiele osób usiłowało utrudnić mu poznanie historii tytułowych kobiet, które odważyły się przeciwstawić najpotężniejszej na świecie mafii. Sam nie mógł poznać zdarzeń bezpośrednio od bohaterek, ponieważ dwie z nich zostały zamordowane właśnie ze względu na postawienie się organizacji, a trzecia do dzisiaj jest świadkiem koronnym.

Pomyślała, że członkowie ‘ndranghety traktują swoje kobiety jak śmieci. Ale wystarczy, że jedna z nich odejdzie, a kompletnie tracą głowę.

Jedną z trzech tytułowych „dobrych matek” jest Lea Garofalo – pierwsza łączniczka między czytelnikiem a przedstawionym w książce światem mafii. Jako szesnastolatka wyszła za mąż za starszego o dwadzieścia trzy lata mafiosa – Carla Cosco. Szczęście małżeństwa nie trwało długo, ponieważ kilka lat później Lea odważyła się złożyć zeznania przeciwko mężczyźnie, czego skutkiem było skazanie go na więzienie. Nie oznaczało to jednak, że Lea i jej córka Denise będą mogły prowadzić spokojne życie. Kobiety przez wiele lat tułały się po rządowych kryjówkach, aby utrzymać się z dala od stających w płomieniach samochodów czy frontowych drzwi do mieszkania. Po wyjściu na wolność Cosco udało się nawiązać kontakt z rodziną i ponownie zdobyć jej zaufanie. W większości historii powrót miłości zwiastuje happy end, jednak dla Lei oznaczał zbliżanie się okrutnej śmierci…

Mianem „najpotężniejszej mafii świata” autor określił ‘ndranghetę, dorównującą największym koncernom, bankom czy rządom. Ta włoska organizacja – choć mogła wpływać na rynki w stu dwudziestu krajach – tak naprawdę tylko dla swoich członków nie pozostawała anonimowa. O czym świadczy fakt, że zbierając informacje do reportażu, Alex Perry często zamiast odpowiedzi na pytania dotyczące ‘ndranghety, otrzymywał ostrzeżenia lub zawoalowane groźby.

Historie kobiet mafii poznajemy głównie z trzech stron: przez przedstawienie sytuacji, w której po utracie matki znalazła się Denise, opis kultury ‘ndranghety, jej historii i roli kobiety w mafii oraz z relacji Alesndry Cerreti – głównej prokurator antymafijnej. Alex Perry przeplata perspektywy, dzięki czemu czytelnik stopniowo dowiaduje się o zasadach panujących w organizacji. A jednak nie chroni go to przed szokiem. Historie „dobrych matek” czyta się jak dobrą powieść sensacyjną, a odwołania do dokumentów świadczących o tym, że wydarzyły się one naprawdę, i świadomość trudności, z jakimi mierzył się autor, powoduje w czytelniku lęk. Trudno dopuścić do siebie myśl, że na świecie obecna jest potężna grupa funkcjonująca według takich zasad. A chyba najgorszy jest fakt, że niewielu z jej członków miało wybór: dołączyć do ‘ndranghety czy nie? Będąc w niej, nie mieli już wyboru. Zrezygnowanie z mafii oznaczało śmierć.

Te dzieci pochodziły z niedużych miejscowości, w których wszystko kręciło się wokół ‘ndranghety. Czekał je nieubłagany los: mogły albo zginąć, albo skończyć w więzieniu. Myśl o wyborze innego życia nawet nie zaświtała im w głowie, ponieważ nie znały żadnych alternatyw. Nie można pragnąć innego świata, jeśli nie wie się o jego istnieniu.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Dobre matki" Alex Perry

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Dobre matki, Alex Perry

Ta książka miała nie powstać. Przedstawieni w niej ludzie ukrywają się lub nie żyją. Autor również usłyszał groźby pod swoim adresem.

28 września 2018