Kocham kryminały. Dzień bez zbrodni i zagadek z nią związanych to dla mnie dzień stracony. Jeśli mam czas, biorę książkę do ręki. Jeśli coś robię, wybieram film lub audiobook. W ostatnim czasie poznałam twórczość wielu polskich i zagranicznych autorów kryminałów i mogę powiedzieć jedno – w większości ich dzieł kryje się tajemnica.
Kryminalna zagadka
Elementem powieści kryminalnej jest zagadka, która w trakcie opowieści zostaje rozwiązana. Wprawdzie różni autorzy różnie podchodzą do tematu, niemniej jednak zawsze stawiają jakieś pytanie czytelnikowi. Czasami książka prowadzi do odnalezienia i udowodnienia winy zabójcy. Innym razem tajemnicą pozostaje motyw zbrodni, kiedy indziej – miejsce ukrycia zwłok. I to właśnie poszukiwanie odpowiedzi na niedopowiedzenia i niejasności przynosi ogromną przyjemność podczas czytania kryminału.
„Dom” i zagadka
Tymczasem w przypadku książki „Dom” Piotra Kościelnego zagadki nie ma. Autor opowiada kilka historii naraz, ale w żadnej z nich nie kryje się tajemnica. Jedna z tych opowieści traktuje o zbrodniach, które popełnia konkretny człowiek, i od pierwszych stron wiemy, kto i dlaczego zabija. Tematem drugiej jest dzieciństwo zabójcy – ale tu również nie kryje się żadna tajemnica, ponieważ autor powoli przedstawia kolejne fakty z młodości złoczyńcy. Czytelnik może być ciekaw kolejnej odsłony życia w Domu Dziecka, ale nie ma w niej nic zagadkowego. Trzecia historia opowiada o życiu zawodowym i prywatnym policjantki, która za wszelką cenę chce znaleźć zbrodniarza – tu również trudno szukać zagadki kryminalnej do rozwiązania.
Dlaczego zatem warto przeczytać tę książkę?
„Dom” to bardzo ciekawa historia opisująca życie dwojga głównych bohaterów. Jednym z nich jest zbrodniarz, drugim – stróż prawa starający się go unieszkodliwić i zapobiec dalszym morderstwom. Książkę czyta się świetnie. Jej zaletą jest dokładne oddanie detali otoczenia, co zauważą osoby znające Wschowę i jej najbliższe okolice. Opisy budynków, ulic, a nawet widoków z okien doskonale odzwierciedlają rzeczywistość. Wiem to, bo mieszkam w tym mieście od urodzenia. Historia jest napisana w taki sposób, że wschowski czytelnik ma wrażenie, że to wszystko mogło się stać naprawdę. O ile śmiało można wykluczyć morderstwa, które wydarzyły się w 2021 roku, o tyle wspomnienia bohaterów z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych mogą wydawać się prawdziwe.
Historia z mojego miasta
Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ usłyszałam, że jej autor mieszka w moim mieście i akcja toczy się właśnie we Wschowie. A kiedy zaczęłam czytać, historia – choć bez zagadki kryminalnej – mocno mnie wciągnęła. To ciekawe uczucie czytać o osiedlu, na którym mieszkam, czy spoglądać przez okno bohaterki i widzieć drogi i budynki, które znam od zawsze. Ale to nie wszystko: także niektóre wydarzenia opisywane w książce są prawdziwe.
Zagadka, której nie było
Zatem choć w „Domu” nie ma widocznej zagadki kryminalnej, do której miłośnicy kryminałów są przyzwyczajeni, to nadal wciągająca powieść z zaskakującym rozwiązaniem. Warto przeczytać całą książkę, by je poznać.
Wrocław, szare czasy PRL- u, milicja i psychopata.
25 września 2024
Wszystko jest możliwe, gdy na scenę bez żadnego trybu wkracza… wybrany!
24 czerwca 2024
Tu nie jest ładnie. Tu jest prawdziwie.
14 marca 2024
To powieść o okrucieństwie, bólu i cierpieniu. Historia o nieświadomości – a może raczej bezmyślności?
01 lutego 2024
Wrocław, lata dziewięćdziesiąte. Szara rzeczywistość i bieda. Nastoletni Michał musi poświęcić wiele, by przetrwać w otaczającym go świecie.
24 stycznia 2024
Szare ulice miasta, brud, przemoc i młody chłopak szukający swojego prawdziwego ja.
11 października 2023
Piotr Kościelny daje swoim czytelnikom to, na co zawsze czekają: krwawe zbrodnie, nagłe zwroty akcji i bohaterów, których w prawdziwym życiu nie chcieliby spotkać na swojej ...
30 sierpnia 2023
Były komisarz wrocławskiego wydziału zabójstw, a obecnie prywatny detektyw w szponach alkoholizmu w walce z miejscowym układem.
12 kwietnia 2023
Bywa w tej powieści okrutnie, bywa prostacko, bywa odpychająco, a chwilami czytanie wywołuje wręcz fizyczny ból. Ale przemoc jest właśnie taka.
10 października 2022
Czy strach usprawiedliwia zbrodnię? Jak daleko może posunąć się zdesperowana kobieta?
28 września 2022
Brutalne morderstwa, świat przesiąknięty zbrodnią i bohaterowie, których nie chcielibyście spotkać w prawdziwym życiu.
17 czerwca 2022
Niewielkie miasto, zagadkowa śmierć i tajemnice z przeszłości…
27 kwietnia 2022
W świecie przesiąkniętym przemocą ktoś postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę...
20 sierpnia 2021
Brutalna, bezkompromisowa i przejmująca „Skóra” zostanie z wami na długo po przeczytaniu ostatniej strony…
26 stycznia 2021
Kulisy zbrodni doskonałej i brutalna prawda o pracy polskich śledczych. Zaskakująca konstrukcja i mrożące krew w żyłach zwroty akcji. Kim jest „Zwierz”? Jaką grę ...
25 listopada 2019