Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

Autor: Gaja Grzegorzewska
Data publikacji: 02 kwietnia 2014

Droga przez kłamstwa

Autor: Ann Cleeves
Przekład: Ewa Kowalska
Wydawnictwo: Amber
Premiera: 30 lipca 2013
Liczba stron: 320

Bardzo skandynawskie Yorkshire

W tym tygodniu również sięgnęłam po tak zwanego pewniaka – kryminał Ann Cleeves, autorki, którą znam i cenię. Jej poprzednie powieści, „Biel nocy” i Czerń kruka”, obie rozgrywające się na Szetlandach, bardzo przypadły mi do gustu. I to nie tylko ze względu na dobrze poprowadzoną intrygę i ciekawą zagadkę. Bardziej nawet z powodu mocno skandynawskiego klimatu. Autorka kładzie duży nacisk na budowanie nastroju przez opisy krajobrazu, pogody czy charakterystycznych dla okolicy zabudowań. Wszystkie te elementy znakomicie pomagają zagłębić się w snute przez pisarkę mroczne opowieści.

W przypadku „Drogi przez kłamstwa” jest podobnie, chociaż tym razem rzecz dzieje się w Yorkshire. Kryminał zalicza się do serii „Vera”, opowiadającej o kryminalnych sprawach bardzo nietypowej policjantki Very Stanhope. Książki zostały zekranizowane jako serial z Brendą Blethyn w roli głównej; wylądował on u mnie obecnie na szczycie listy pozycji do obowiązkowego obejrzenia.

Tym razem Verze zostaje przydzielona sprawa sprzed dziesięciu lat. Policja postanawia wznowić śledztwo dotyczące zabójstwa Abigail Mantel, której ciało odnalazła jej najlepsza przyjaciółka Emma. Za morderstwo zostaje skazana kochanka Keitha, ojca Abigail. Jeanie Long niezmiennie przez dziesięć lat spędzonych w więzieniu upiera się przy tym, że jest niewinna. Gdy po dekadzie nie dostaje warunkowego zwolnienia, popełnia samobójstwo. Niemalże w tym samym czasie na policję zgłasza się człowiek, który może zaświadczyć, że Jeanie nie mogła dokonać zbrodni. Vera jest zdeterminowana, by odkryć tożsamość prawdziwego mordercy.

Narracja prowadzona jest z kilku punktów widzenia, dzięki czemu poznajemy myśli, marzenia, lęki i sekrety zaangażowanych w sprawę postaci. Również sama Vera, osoba fizycznie, łagodnie mówiąc, nieatrakcyjna, a w zachowaniu obcesowa, gburowata, niekiedy złośliwa, a cały czas przebiegła, zostaje nam przedstawiona oczami innych bohaterów. Momentami przypomina ona wiedźmę albo potwora z bajki, który bacznie obserwuje swoich podejrzanych, popijając niewinną herbatę i zagryzając ciastkiem.

Sposób, w jaki autorka zagłębia się w psychikę postaci, przypomina mi nieco recenzowaną przeze mnie w zeszłym tygodniu P. D. James. Cleeves również nie waha się wyciągać przed czytelnikiem nieprzyjemnych, mrocznych, brzydkich cech ludzi, których opisuje. Nie zawsze są to rzeczy straszne i przerażające, czasami po prostu smutne, małostkowe, żenujące, takie, o jakich człowiek niechętnie myśli.

Z podobną pasją pisarka opisuje surową nadmorską przyrodę małego portowego miasteczka. Czuć wilgoć w powietrzu, czuć słone morskie krople i przeszywający na wskroś lodowaty wiatr. Widzimy puste pola, ponury krajobraz i pojedyncze zabudowania. Architektura, podobnie jak pogoda i przyroda, jest również ważnym elementem składającym się na tę opowieść. Warto zwrócić uwagę na to, jak domy, w których mieszkają bohaterowie Cleeves, odzwierciedlają ich cechy charakteru i tajemnice ich duszy.

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Droga przez kłamstwa" Ann Cleeves

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Tradycyjnie spod pióra Cleeves wyszła książka wielopłaszczyznowa: po trosze kryminalna, po trosze obyczajowa i po trosze społeczna.

02 maja 2023

NOWOŚĆ

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać.

08 lutego 2023

NOWOŚĆ

Krzyk czapli, Ann Cleeves

Drugi tom bestsellerowego cyklu „Dwie rzeki”!

26 października 2022

RECENZJA

Dziki ogień, Ann Cleeves

Cleeves znalazła sposób na sukces. Naszkicowała idealne tło dla kryminału i na to tło naniosła postaci, które rozwijają się z tomu na tom.

06 maja 2021

NOWOŚĆ

Grząska ziemia, Ann Cleeves

Siódmy tom "Serii Szetlandzkiej", wielokrotnie nagradzanego, kultowego cyklu kryminalnego!

27 maja 2020

RECENZJA

Mgliste powietrze, Ann Cleeves

To, co zawsze chwyta mnie jako czytelnika w serii Ann Cleeves, to niespieszna akcja, przynosząca skojarzenia z tradycyjnym kryminałem i idealnie współgrająca z równie ...

16 marca 2020

RECENZJA

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

„Błękit błyskawicy” to kryminał bez literackich eksperymentów czy epatowania brutalnością, z solidną intrygą.

31 października 2019

NOWOŚĆ

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

Czwarty tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

01 lipca 2019

RECENZJA

Biel nocy, Ann Cleeves

Ann Cleeves stworzyła interesujący portret niewielkiej, odosobnionej społeczności. W sam jej środek wrzuciła intrygującą zagadkę kryminalną, doprawioną retrospekcjami i ...

25 kwietnia 2019

RECENZJA

Czerń kruka, Ann Cleeves

Muszę przyznać, że po Ann Cleeves, której książki ukazują się regularnie od 1986 roku, spodziewałam się lepszej historii.

03 stycznia 2019

NOWOŚĆ

Biel nocy, Ann Cleeves

Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

26 listopada 2018

NOWOŚĆ

Czerń kruka, Ann Cleeves

„Czerń kruka”, historia pewnej zbrodni na Szetlandach, została została nagrodzona Złotym Sztyletem.

24 sierpnia 2018

NOWOŚĆ

Pakiet dwóch książek Ann Cleeves

Od tygodnia znajdziecie w księgarniach pakiet dwóch książek Ann Cleeves w pudełku: "Ukryta głębia" i "Droga przez kłamstwa". Obie łączy główna bohaterka, inspektor ...

27 stycznia 2014

NOWOŚĆ

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

"Droga przez kłamstwa" Ann Cleeves to zawiła historia walki o prawdę.

30 lipca 2013

NOWOŚĆ

Ukryta głębia, Ann Cleeves

"Ukryta głębia" Ann Cleeves to historia o zbrodniach popełnianych w małym miasteczku na wybrzeżu Northumbrii.

08 lipca 2013