Dziewczyna zwana Jane Doe, Victoria Helen Stone

Autor: Karolina Mondel
Data publikacji: 16 grudnia 2019

Dziewczyna zwana Jane Doe

Autor: Victoria Helen Stone
Przekład: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 14 sierpnia 2019

Kobieta o dwóch twarzach

Jeśli chcecie poznać jedną z najbardziej wyrazistych kobiet wśród bohaterek thrillerów – sięgnijcie po „Dziewczynę zwaną Jane Doe” Victorii Helen Stone. Skomplikowana osobowość tytułowej postaci pochłania do tego stopnia, że czytelnik jest w stanie uwierzyć nawet w jej najbardziej niedorzeczne intrygi i posunięcia. Sprawdźcie sami, czy Jane oszuka również was!

Steven Hepsworth to syn pastora pracujący jako menadżer w firmie ubezpieczeniowej. Mężczyzna jest zagorzałym wielbicielem przedstawicielek płci pięknej. Jednak szacunek do kobiet jest mu zupełnie obcy: traktuje je przedmiotowo i wykorzystuje przede wszystkim do zaspokajania swoich potrzeb seksualnych. Osobiste pragnienia uważa za najważniejsze, a zadaniem jego partnerek jest spełnianie wszystkich jego oczekiwań. Nie dziwi więc fakt, że Hepsworth wiąże się z uległymi kobietami o obniżonym poczuciu własnej wartości, które nie wiedzą, co to bunt i asertywność. Dlatego gdy w jego miejscu pracy pojawia się nowa pracownica, Steven czuje, że to kolejna kobieta, którą będzie mógł zdominować. Jego wybujałe ego sprawia, że mężczyzna traci zdolność do prawidłowego postrzegania rzeczywistości. Doprowadzi go to do zguby. I jakże wielkie będzie jego zdziwienie, gdy okaże się, że nowa koleżanka z pracy jest naprawdę wymagającym przeciwnikiem.. 

Jane Doe jest na pozór zwykłą dziewczyną – ładna, sympatyczna, uprzejma, zawsze z miłym uśmiechem i w kwiecistej sukience. Można nazwać ją szarą myszką, która niczym się nie wyróżnia, a dzień za dniem spędza w pracy, wypełniając niewymagające, wręcz monotonne obowiązki zawodowe. I właśnie dlatego wpada w oko Stevenowi, który za wszelką cenę chce ją zdobyć. 

Jednak to tylko jedna z masek, które zakłada Jane. Tak naprawdę to kobieta sukcesu z krwi i kości. Jest prawniczką w jednej z malezyjskich firm, mieszka w ekskluzywnym miejscu, prowadzi bogate życie towarzyskie, a wykwintne imprezy wśród znanych osób to dla niej chleb powszedni. Istotnym elementem jej wizerunku jest posiadana przez nią wiedza oraz inteligencja, którą potrafi wykorzystać w praktyce. Mimo wszystko Jane decyduje się przenieść do Minneapolis. Przyjmuje fałszywą tożsamość i rozpoczyna pracę poniżej własnych ambicji, doświadczenia, kwalifikacji oraz umiejętności. Kieruje nią żądza zemsty, a jej celem jest wyrównanie rachunków ze Stevenem. Nie myśli o niczym innym – jest bezwzględnym i niebezpiecznym drapieżnikiem, dla którego nie ma żadnych ograniczeń. Udawanie kogoś, kim nie jest, wychodzi jej idealnie. Dzięki temu skutecznie usypia czujność największego wroga i atakuje wtedy, gdy ten się tego nie spodziewa. 

Te wszystkie cechy Jane sprawiają, że największą zaletą tej książki jest właśnie jej główna bohaterka. Autorka świetnie wykreowała tę postać, a pierwszoosobowa narracja pozwala zagłębić się w zakamarki socjopatycznego umysłu. 

Jakie motywacje przyświecały Jane? Skąd tak duża chęć zemsty na Stevenie? Z czego wynikła ta damsko-męska gra? Choć Victoria Helen Stone nieco za wcześnie zdradza czytelnikowi odpowiedzi na te pytania, nawet odczuwana pod koniec przewidywalność nie powinna zepsuć ogólnego odbioru całej historii. A dzięki krótkim rozdziałom z łatwością przeczytacie ją w mgnieniu oka. „Dziewczyna zwana Jane Doe” jest więc świetną lekturą na długie wieczory. Koniecznie zarezerwujcie sobie kilka wolnych godzin – opowieść o intrygującej kobiecie jest jedną z tych, które odkłada się dopiero po przewróceniu ostatniej kartki.

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Dziewczyna zwana Jane Doe" Victoria Helen Stone

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Dziewczyna zwana Jane Doe, Victoria Helen Stone

Podwójne życie. I tylko jeden cel. Zemsta.

27 sierpnia 2019