Dziki ogień, Ann Cleeves

Autor: Anna Mazur
Data publikacji: 06 maja 2021

Dziki ogień

Autor: Ann Cleeves
Przekład: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Premiera: 30 września 2020
Liczba stron: 472

Pożegnanie z Szetlandami

Na Szetlandy przeprowadza się rodzina Flemingów. Liczą, że życie na wyspach będzie nowym początkiem dla ich rodziny. Głównym powodem do zmiany miejsca zamieszkania jest chęć zapewnienia autystycznemu synowi lepszego życia. Niedługo po przeprowadzce poprzedni właściciel posesji wiesza się w stodole Heleny i Daniela. Zostają pierwszymi podejrzanymi, miejscowa ludność zaczyna patrzeć na rodzinę nieprzychylnym okiem, dochodzi nawet do gróźb w postaci podrzucania pani Fleming rysunków przedstawiających szubienicę. Niestety z biegiem czasu sytuacja nie poprawia się, a wręcz zaognia – po tym, jak w stodole rodziny ponownie zostają odnalezione zwłoki, tym razem młodej dziewczyny, opiekunki do dzieci miejscowego lekarza, którą – jak się szybko okazuje – łączyła dość bliska więź z Danielem. 

„Dzikim ogniem” Ann Cleeves postanowiła zamknąć swoją wyspiarską serię, zwaną Kwartetem Szetlandzkim – choć sympatycy tego cyklu doskonale wiedzą, że na czterech częściach się nie skoczyło. „Dziki ogień” to ósma odsłona zawodowych i prywatnych perypetii Jimmiego Pereza, osadzona na pięknych i nieokiełznanych przez człowieka Szetlandach.

Tym razem obserwujemy angielską rodzinę, która porzuca wielkie miasto, przyjeżdża na szkocką wyspę i pragnie stać się częścią lokalnej społeczności. Szybko okazuje się, że pożądany przez nich spokój samotni zakłócają śmierć i tajemnice kryjące się w na pozór idealnym małżeństwie Heleny i Daniela.

W którejś z recenzji poprzednich części stwierdziłam, że nie dzielę książek tej serii na lepsze i gorsze, a traktuję je jako całość, ukazującą po prostu różne śledztwa Pereza. Jednak dziś śmiem twierdzić, że „Dziki ogień” to jedna z najciekawszych odsłon opowieści Cleeves. Zarówno szkielet kryminalny, czyli zagadka oraz toczące się wokół niej śledztwo, jak i jego rozwiązanie pochłonęły mnie bez reszty. Autorka dba również (i to w każdej części cyklu) o sporą dawkę psychologii. Wszelkie działania wykreowanych przez nią bohaterów mają psychologiczne zaplecze, pokazują, że zarówno nasza przeszłość, jak i interakcje międzyludzkie determinują nasze decyzje i zachowania. Do tych elementów powieści dochodzą prywatne losy Pereza i Willow, które również trzymają w napięciu i wzbudzają ciekawość: co też ostatecznie zrodzi się miedzy tą parą, jaką decyzję podejmie Jimmy i czy jeszcze doświadczy szczęścia po osobistej tragedii, którą przeżył w jednym z poprzednich tomów? 

Obok wszystkich wspomnianych wyżej elementów, które składają się na całokształt tej serii, nie mogę pominąć najlepszego z nich. To Szetlandy. Wyspy jako pełnoprawny bohater opowieści snutych przez Ann Cleeves posiadają w sobie dzikie piękno, przyciągają, choć jednocześnie są niebezpieczne. Z pewnością po odwiedzeniu ich na kartach tego cyklu chciałabym kiedyś zobaczyć je w rzeczywistości. 

Cleeves znalazła sposób na sukces. Naszkicowała idealne tło dla kryminału: hermetyczną, po części tajemniczą społeczność ulokowaną na odciętych od świata przestrzeniach. Na to tło naniosła postaci, które rozwijają się z tomu na tom. Dodała osiem różnych intryg kryminalnych, przemyślanych skrupulatnie i logicznie. Całość zaś spięła klamrą brytyjskiej obyczajowości, a także dzikiej i surowej szetlandzkiej przyrody. Ja mam już za sobą wszystkie przystanki tej podróży, a teraz do jej odbycia zachęcam Was. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Dziki ogień" Ann Cleeves

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Tradycyjnie spod pióra Cleeves wyszła książka wielopłaszczyznowa: po trosze kryminalna, po trosze obyczajowa i po trosze społeczna.

02 maja 2023

NOWOŚĆ

Zmory przeszłości, Ann Cleeves

Możesz pogrzebać duchy przeszłości. Jednak te nie przestaną cię nawiedzać.

08 lutego 2023

NOWOŚĆ

Krzyk czapli, Ann Cleeves

Drugi tom bestsellerowego cyklu „Dwie rzeki”!

26 października 2022

NOWOŚĆ

Grząska ziemia, Ann Cleeves

Siódmy tom "Serii Szetlandzkiej", wielokrotnie nagradzanego, kultowego cyklu kryminalnego!

27 maja 2020

RECENZJA

Mgliste powietrze, Ann Cleeves

To, co zawsze chwyta mnie jako czytelnika w serii Ann Cleeves, to niespieszna akcja, przynosząca skojarzenia z tradycyjnym kryminałem i idealnie współgrająca z równie ...

16 marca 2020

RECENZJA

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

„Błękit błyskawicy” to kryminał bez literackich eksperymentów czy epatowania brutalnością, z solidną intrygą.

31 października 2019

NOWOŚĆ

Błękit błyskawicy, Ann Cleeves

Czwarty tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

01 lipca 2019

RECENZJA

Biel nocy, Ann Cleeves

Ann Cleeves stworzyła interesujący portret niewielkiej, odosobnionej społeczności. W sam jej środek wrzuciła intrygującą zagadkę kryminalną, doprawioną retrospekcjami i ...

25 kwietnia 2019

RECENZJA

Czerń kruka, Ann Cleeves

Muszę przyznać, że po Ann Cleeves, której książki ukazują się regularnie od 1986 roku, spodziewałam się lepszej historii.

03 stycznia 2019

NOWOŚĆ

Biel nocy, Ann Cleeves

Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje kryminały Diamentowym Sztyletem.

26 listopada 2018

NOWOŚĆ

Czerń kruka, Ann Cleeves

„Czerń kruka”, historia pewnej zbrodni na Szetlandach, została została nagrodzona Złotym Sztyletem.

24 sierpnia 2018

RECENZJA

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

Autorka kładzie duży nacisk na budowanie nastroju przez opisy krajobrazu, pogody czy charakterystycznych dla okolicy zabudowań. Wszystkie te elementy znakomicie pomagają ...

02 kwietnia 2014

NOWOŚĆ

Pakiet dwóch książek Ann Cleeves

Od tygodnia znajdziecie w księgarniach pakiet dwóch książek Ann Cleeves w pudełku: "Ukryta głębia" i "Droga przez kłamstwa". Obie łączy główna bohaterka, inspektor ...

27 stycznia 2014

NOWOŚĆ

Droga przez kłamstwa, Ann Cleeves

"Droga przez kłamstwa" Ann Cleeves to zawiła historia walki o prawdę.

30 lipca 2013

NOWOŚĆ

Ukryta głębia, Ann Cleeves

"Ukryta głębia" Ann Cleeves to historia o zbrodniach popełnianych w małym miasteczku na wybrzeżu Northumbrii.

08 lipca 2013