Fascynacja, Adrian Bednarek

Autor: Justyna Nowicka
Data publikacji: 02 września 2021

Fascynacja

Autor: Adrian Bednarek
Wydawnictwo: Novae Res
Premiera: 03 czerwca 2021
Liczba stron: 472
PATRONAT PORTALU KRYMINALNEGO

Dla Luizy

Kto nie czekał na finał przygód Oskara Blajera, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ja czekałam z ogromną niecierpliwością. Czekałam z dwóch powodów. Po pierwsze z czystej ciekawości. Po drugie nie sądziłam, że Oskara da się jeszcze bardziej pogrążyć w jego szaleństwie, wydawało mi się, że wszystkie granice zostały już przekroczone i po prostu nie da się w tej historii już niczego dopowiedzieć. Jak myślicie – udało się?

Tym, co jako pierwsze bardzo mi się spodobało, jest fakt, że Oskar oddał nieco pola innym bohaterom. O ile „Obsesja” kręciła się raczej wokół jego łowów i popadania w psychiczną przepaść, o tyle w finale trylogii działo się więcej. Po mieście zaczyna krążyć morderca. Wyraźnie inspiruje się zabójstwami opisanymi w książkach Oskara. Ten sam sposób, te same miejsca – to nie może być przypadek. Akcja toczy się dwutorowo: z jednej strony mamy makabryczne zabójstwa, z drugiej ciąg dalszy szaleństwa głównego bohatera. To nadaje historii nieco świeżości. Nie dajcie się jednak zwieść; to wcale nie oznacza, że Oskar rezygnuje z prób odnalezienia idealnej Luizy. Jego tajemny pokój nadal funkcjonuje i nie pozostaje pusty. Sprawy komplikują się, kiedy pisarz spotyka w markecie młodą dziewczynę uderzająco podobną do swojej zmarłej dziewczyny. Mało tego, nowo poznana kobieta przedstawia mu się jako Luiza. Dla Oskara jest to niemały szok, a zarazem ogromny bodziec dla jego zszarganej psychiki.

Od tej pory jego działania się intensyfikują. Próbuje zbliżyć się do dziewczyny, aby została „jego Luizą”, a jednocześnie stara się odnaleźć zabójcę grasującego po mieście. Ten drugi punkt traktuje niezwykle personalnie – chce samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość.

Nie mogli go namierzyć! Lalkarz był mój! Miał umrzeć za swoje czyny, a nie wyjechać na dożywotnie wczasy do pojedynczej celi. 

Prywatne śledztwo komplikuje związek wszystkich zamordowanych kobiet z Oskarem. To w połączeniu z faktem, że morderstwa popełniono tak, jak w jego książce, sprawia że policja zaczyna się nim interesować. Mężczyzna musi się więc mierzyć z wieloma przeciwnościami stojącymi na drodze do jego celu. 

Dodatkowo męczą go koszmary, przez które nie potrafi normalnie funkcjonować. A trzeba Bednarkowi oddać, że koszmary swojego bohatera opisał bardzo sugestywnie. Czytając je, ma się poczucie absurdu, tak często charakteryzującego nasze sny. Absurd, bezsilność, wściekłość, strach – jest tam cała gama odczuć. Kto z nas nie ma takich koszmarów? Przez to, że zostały opisane tak realistycznie, łatwo sobie wyobrazić, że mając je regularnie, tak jak Oskar, można mieć problem z codziennym funkcjonowaniem. 

Jak wspomniałam na początku, myślałam, że naprawdę nie da się w tej historii już nic powiedzieć, nic dodać, nie może się wydarzyć nic ponad wariactwa Oskara opisane w drugiej części trylogii. Myliłam się. Zakończenie wbiło mnie w fotel. Nie podejrzewałam, że historia pójdzie w tę stronę. Biorąc jednak pod uwagę wydarzenia opisane w powieści, jest ono sensowne i ma podbudowę. Niemniej jednak to czyste szaleństwo – a to akurat idealne słowo opisujące całą trylogię. Zamordowana przez Oskara doktor  Makuch miała rację w jednej kwestii: mężczyzna zdecydowanie nie wyzdrowiał. 

I można by dywagować, czy cała ta obsesja jest w ogóle możliwa – czy można tak kochać, tak za kimś tęsknić, żeby zmuszać kogoś innego do jego „odgrywania”? Byłam mocno sceptyczna. Jednak zanim zakończyłam pisanie tej recenzji, przeczytałam reportaż Oktawii Kromer „Usługa czysto platoniczna. Jak z samotności robi się biznes” (wyd. Czarne). W rozdziale traktującym o biurach matrymonialnych poznajemy króciutką historię pewnego starszego pana próbującego znaleźć partnerkę. Pan ten przyszedł do biura trzy miesiące po śmierci swojej żony. Zabrał ze sobą jej fotografię i przejrzawszy dwadzieścia ofert, nie zdecydował się na kontakt z żadną z kobiet. Dlaczego? Ponieważ nie były wystarczająco podobne do jego ukochanej. Wychodząc z biura, poprosił właścicielkę o telefon, gdyby „trafiła” na kogoś podobnego. Oczywiście kaliber jest tu lżejszy niż w przypadku Oskara, ten starszy człowiek tylko (choć dla niego z pewnością „aż”) szukał kobiety, która mogłaby mu w pewien sposób zastąpić zmarłą żonę, która swoim podobieństwem do niej zapewniłaby mu bezpieczeństwo i spokojne dni. Niemniej jeśli połączyć to z zaburzeniami psychicznymi, szaleństwem, rezultatem będzie właśnie Oskar. O jak wielu autentycznych morderstwach czy zachowaniach słyszeliśmy, nie mogąc przestać się dziwić, że ktoś był w stanie się ich dopuścić? Z pewnością wielu. Wystarczy przeczytać kilka pozycji z zakresu literatury faktu mówiących o seryjnych mordercach, żeby wiedzieć, że są ludzie przepełnieni czystym złym. Wystarczy posłuchać kilku odcinków kryminalnego podcastu, na przykład Marcina Myszki „Kryminatorium”, żeby przekonać się, że człowiek jest w stanie krzywdzić innych w sposób niepojęty. 

Cała trylogia to tragiczny obraz upadku człowieka. Młodego mężczyzny, który w innych okolicznościach mógł ułożyć sobie życie, stworzyć rodzinę z kobietą, którą kochał. Ale czy na pewno? A co, jeśli miał skłonności, które ujawniłyby się w podobny sposób później? Może przy okazji poważniejszego kryzysu w związku poczułby chęć do zrobienia czegoś złego i rozsmakował się w tym? Tego się już nie dowiemy. Jeśli jednak chcecie poznać losy Oskara Blajera, to ja mogę jedynie gorąco do tego zachęcić i zapewnić, że będzie to przygoda, której długo nie zapomnicie i którą będziecie długo roztrząsać. 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Fascynacja" Adrian Bednarek

PRZECZYTAJ TAKŻE

NOWOŚĆ

Stella. Narodziny psychopatki, Adrian Bednarek

Stella Skalska już jako nastolatka zostaje zmuszona przez wychowującego ją wujka do zarabiania własnym ciałem.

27 lutego 2024

NOWOŚĆ

Pokusa diabła, Adrian Bednarek

Gotowi na kolejne spotkanie z Kubą Sobańskim?

03 listopada 2023

NOWOŚĆ

Rywal diabła, Adrian Bednarek

Kuba Sobański powraca!

16 marca 2023

NOWOŚĆ

Piętno Diabła, Adrian Bednarek

Mieszkańcy Krakowa znów nie będą spać spokojnie – po latach do miasta (i księgarni) powraca Rzeźnik Niewiniątek!

27 stycznia 2023

NOWOŚĆ

Pamiętnik diabła, Adrian Bednarek

Nowego, zmienionego wydania doczekał się także „Pamiętnik diabła”, czyli początek serii o Kubie Sobańskim.

04 października 2022

NOWOŚĆ

Dom Straussów, Adrian Bednarek

Nie próbuj krzyczeć. I tak nikt cię nie usłyszy…

02 sierpnia 2022

NOWOŚĆ

Zapomniany. W matni strachu, Adrian Bednarek

NIEzapomniany powraca.

28 marca 2022

RECENZJA

Dziedzictwo zbrodni, Adrian Bednarek

Wybieram Bednarka w wydaniu thrillerowym. W tamtym świecie odnajduję się zdecydowanie bardziej.

18 października 2021

NOWOŚĆ

Fascynacja, Adrian Bednarek

Ostatnia część trylogii z Oskarem Blajerem!

03 czerwca 2021

RECENZJA

Zły człowiek, Adrian Bednarek

Choć nie przepadam za książkami mafijnymi, to ze względu na nazwisko autora wiedziałam, że sięgnę po tę powieść. Czy żałuję? Nie. Ale czy to było dobre?

25 marca 2021

RECENZJA

Obsesja, Adrian Bednarek

Bezpieczny strach – to perfekcyjne określenie dla uczuć, jakie wzbudza lektura powieści tego autora.

25 lutego 2021

NOWOŚĆ

Zły człowiek, Adrian Bednarek

To miał być najpiękniejszy dzień w jego przestępczym życiu. Gdy po ślubie całe życie Sebastiana wali się jak domek z kart, mężczyzna postanawia dowiedzieć się kto za ...

12 stycznia 2021

NOWOŚĆ

Obsesja, Adrian Bednarek

W życiu nie ma szczęśliwych zakończeń. Są tylko próby radzenia sobie z kolejnymi dramatami.

02 września 2020

RECENZJA

Inspiracja, Adrian Bednarek

Nic nie jest dane raz na zawsze, a utrata czujności może odebrać wszystko. Brzmi banalnie? Być może. Autor jednak zbudował tę historię niebanalnie.

09 lipca 2020

NOWOŚĆ

Inspiracja, Adrian Bednarek

Kiedy miłość jest inspiracją dla zbrodni... Premiera nowej powieści Adriana Bednarka już dziś!

31 maja 2020

RECENZJA

Córeczki, Adrian Bednarek

„Córeczki” to opowieść o zemście, serwowanej – wbrew znanemu powiedzeniu – na gorąco. Tak gorąco, że wręcz parzy.

28 października 2019

NOWOŚĆ

Córeczki, Adrian Bednarek

Wspólna tajemnica jednoczy bardziej niż więzy krwi. Już dziś pod naszym patronatem ukazały się „Córeczki” Adriana Bednarka.

09 października 2019

NOWOŚĆ

Skazany na zło, Adrian Bednarek

Jedno wydarzenie. Jedna decyzja. Jeden błąd. I twoje życie już nigdy nie będzie takie samo.

12 października 2018