Formacja trójkąta, Mariusz Zielke

Autor: Marta Zagrajek
Data publikacji: 06 maja 2014

Formacja trójkąta

Autor: Mariusz Zielke
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 23 października 2013
Liczba stron: 392

W sidłach rządowych powiązań

Co się dzieje, gdy ktoś zostaje niesłuszenie oskarżony o zbrodnię, której nie popełnił? Prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć – z legalnego punktu widzenia: nic. Jak wygląda to w Polsce? Znalezienie kozła ofiarnego to punkt wieńczący śliską sprawę wewnątrz rządu. Po co się męczyć, gdy wystarczy dać cynk mediom, które zrobią wszystko, aby mieć najlepiej sprzedające się „jedynki”? „Formacja trójkąta” Mariusza Zielke drastycznie zmienia wydźwięk określenia „wolność mediów”.

W „Czarnej Serii” wydawnictwa Czarna Owca wydawane są kryminały, moim zdaniem świetnie wyselekcjonowane. Czytałam już wiele książek z tej serii, m.in. Åke Edwardsona, Camilli Läckberg,  Arne Dahla czy Lizy Marklund. Wszystkie były porządnie skonstruowanymi kryminałami, choć oczywiście nie były jednakowe. Przyjemnie zauważyć, że polska literatura nieźle pasuje do „Czarnej Serii”. Mariusz Zielke jest autorem między innymi kryminału „Wyrok”, dzięki któremu został doceniony na polskiej scenie pisarskiej. Po przeczytaniu „Formacji trójkąta” mogę przyznać, że zasłużył na wszelkie laury.

Tytułowe formacje trójkąta mają ścisły związek z zachowaniami na giełdzie, dlatego książkę Mariusza Zielke można uznać za kryminał ekonomiczno-polityczny. Mamy w niej wszystko, czego potrzeba dla znakomitej rozrywki – korupcję w sferach politycznych, morderstwo na giełdzie, a także rozterki natury psychologicznej. Innymi słowy: samo życie, tyle tylko, że opisane w kapitalny sposób. Widzimy tu policję, która nie jest w stanie sobie poradzić z niektórymi przestępstwami. Mamy ABW, która ślepo podąża za rozkazami z góry i nie wykonuje swoich obowiązków tak, jak powinna. Dostrzegamy sięgające głęboko problemy na stanowiskach rządowych – korupcja, dbanie o własne interesy, ukrywanie machlojek z użyciem środków Skarbu Państwa. Przede wszystkim jednak zauważamy media, których działalność nie ma nic wspólnego z rzetelnym przedstawianiem informacji. Piękne hasło „wolność mediów” jest czymś abstrakcyjnym i nieosiągalnym – owszem, można pisać o wielu rzeczach, ale wszystko rozgrywa się na poziomie Naczelnego Redaktora albo interesów danych grup. Czytając „Formację trójkąta”, wiele razy można sobie zadać pytanie, czy faktycznie mamy z tym do czynienia na co dzień i czy przedstawiana nam rzeczywistość jest w takim stopniu zafałszowana. W pewien sposób przerażające, zwłaszcza jeśli nie podchodzimy do relacji mediów z sceptycyzmem i nie szukamy informacji w różnych źródłach (najłatwiej to zauważyć w sprawach afer na dużą skalę, szczególnie z udziałem jednostek rządowych).

Główni bohaterowie powieści mają na karku nie tylko problemy związane z aferą, w którą sami się zamieszali, ale także wiele innych – miłość, seks bez miłości, zdrada, wybaczanie, emocjalny związek z rodzicami. Autor świetnie manewruje pomiędzy wątkami, dodaje powieści smaczku miłosnymi uniesieniami bohaterów i zmusza czytelnika do refleksji ich rozterkami natury psychologicznej. Czy kariera dziennikarska Bartka Milika to w dużym stopniu jego próba udowodnienia ojcu, że potrafi? Czy próba oczyszczenia imienia prezesa giełdy warszawskiej przez agentkę ABW jest pozbawiona emocji związanymi z przeszłością? Komu można zaufać? Kto nie strzeli nam w plecy? Wybór może okazać się bardzo trudny i śmiertelny w skutkach.

Po lekturze „Formacji trójkąta” Mariusza Zielke słowa, których autor używa w książce, nabierają ostrzejszego wyrazu – od dawna wiadomo, że „ludzie kochają nienawidzić”. Pytanie tylko: jak daleko sięga ich nienawiść?

 

Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić "Formacja trójkąta" Mariusz Zielke

PRZECZYTAJ TAKŻE

RECENZJA

Dobre miasto, Mariusz Zielke

Prawda w „Dobrym mieście” jest odkrywana stopniowo. Trzeba przejść wiele jego uliczek, poznać różnych mieszkańców, zagłębić się w kilka ciemnych zaułków...

25 marca 2019

NOWOŚĆ

Dobre miasto, Mariusz Zielke

Duszna atmosfera prowincjonalnego miasteczka, zamknięta, nieprzychylna społeczność oraz dojmujące przekonanie, że życie nie przyniesie nic lepszego – czy to wystarczy, ...

17 października 2018

RECENZJA

Wyrok, Mariusz Zielke

Mamy w „Wyroku” nie tylko aferę finansową, ale też aferę kryminalną – pojawia się morderstwo, zagadkowy morderca i funkcjonariusz policji prowadzący śledztwo. Co z ...

04 marca 2014

NOWOŚĆ

EasyLog, Mariusz Zielke

Przed nami dzień patronackich nowości. Jako pierwszy: "EasyLog" Mariusza Zielke - thriller pełen szybkiej akcji, fałszywych tropów, tajemnic i sekretów.

15 stycznia 2014

NOWOŚĆ

Formacja trójkąta, Mariusz Zielke

Umiera prezes warszawskiej giełdy, a zagadkę jego śmierci próbuje rozwiązać trójka bohaterów: dziennikarz, agentka ABW i policjant. Co z tego wyjdzie, przeczytacie w ...

23 października 2013

RECENZJA

Asurito Sagishi, Mariusz Zielke

 „Asurito Sagishi” to polityczny dreszczowiec noir - choć autor, zapytany o książkę, stwierdził, że to „kryminał żartobliwy”.

20 lutego 2012

NOWOŚĆ

Wyrok, Mariusz Zielke

Jutro pojawi się w sprzedaży Wyrok. To thriller finansowy Mariusza Zielke - nagradzanego za dziennikarstwo śledcze  redaktora naczelnego Niezależnej Gazety Internetowej.

01 marca 2011